Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
ZAMÍŘIT A VYPÁLIT ANEB BESPOKE ZBRANĚ OD MISTRŮ

Jméno rodinného rakouského puškařství Fanzoj je ve světě výrobců luxusních střelných zbraní známo podobně jako v hodinářském průmyslu švýcarská firma Rolex či na poli exkluzivních vozů britská automobilka Rolls-Royce.

Pušky Johanna Fanzoje z Ferlachu snesou bez připomínek srovnání s produkcí dalších známých nejkvalitnějších puškařů – firem James Purdey a Holland & Holland.

V nejjižnějším městě Rakouska, Ferlachu, jen několik kilometrů od hranice se Slovinskem, sídlí rodinná firma Fanzoj, která má již více než 250letou historii.

Do Ferlachu se v roce 1558 přesunula zhruba stovka puškařů, zbrojířů a dalších řemeslníků z celého Rakouska a dokonce i z Nizozemska. Mezi prvními příchozími byla i rodina puškařů se zvláštním jménem – Fanzoj…

JAK SE PÍŠE TRADICE…

Společně s armádními puškami se ve Ferlachu zdárně rozvíjela výroba loveckých zbraní. Během následujících 30 let získala obec mezinárodní věhlas a zbraně tady vyrobené bylo možné potkat po celé Evropě.

Prvního největšího boomu se pak zbrojní produkce dočkala za 30leté války (1618–1648).

Postupně se výroba zdobných loveckých zbraní vysoké kvality stala záležitostí cechů tvořených převážně rodinnými příslušníky, kteří nekompromisně dbali na dokonalé provedení každého vyrobeného kousku.

Získané dovednosti se předávaly z otce na syna, a na výrobě každé pušky se podílelo několik vysoce zručných řemeslníků, kteří se věnovali výrobě vždy jen některých součástí.

Před nabídnutím do prodeje prošla každá zbraň přísnou kontrolou vedoucích jednotlivých odborností.

V roce 1880 se produkce vojenských a služebních zbraní přesunula do Steyru, takže ve Ferlachu se výroba zaměřila výhradně na lovecké zbraně.

VĚHLAS SPOJENÝ S KVALITOU

Rodina puškařů Fanzojů dorazila sice do Ferlachu mezi prvními, ale první zaznamenaná zmínka se váže k roku 1750, kdy se jméno Fanzoj poprvé objevilo v místní kronice.

Trvalo dalších čtyřicet let, než se samostatné puškařství Fanzoj objevilo jako rodinný podnik, kterým je do současnosti už po neskutečných devět generací.

Oblíbenost zbraní Fanzoj rostla především i kvůli tomu, že se rodinný podnik nesoustředil na velkovýrobu, ale produkoval své zbraně jako kusy či limitované edice, kdy každá puška byla v podstatě dokonalým a bohatě zdobeným originálem.

V roce 1906 pronikla sláva firmy až k císaři Františku Josefovi I., který byl vášnivým lovcem a majitelem slavné „Ischler Studzen“ z dílny Fanzoj – lovecké zbraně, jež doprovázela císaře na všechny lovy.

Jako císařský dodavatel pak Fanzoj snadno pronikl na trhy v celé Habsburské monarchii – do Čech, Maďarska, Jugoslávie a Itálie.

Narodila se nová kategorie zbraní, luxusní originály určené pro horních deset tisíc, postavené podle jejich individuálních požadavků.

CO ZBRAŇ TO ORIGINÁL

Výrobní program firmy Fanzoj je z pozice její filozofie velmi obsáhlý, neboť jde vlastně o kusovou, zakázkovou výrobu, ze které vycházejí velmi osobité a originální kusy postavené podle přání významných a především movitých zákazníků.

Ceny jednotlivých zbraní se velmi liší dle provedení, použitých materiálů a stupně výzdoby.

Abychom získali alespoň nějakou představu, tak například základní provedení (bez rytiny), dvouhlavňové lovecké kulovnice začíná na částce 450 000 Kč, firma se nijak nebrání výrobě vícehlavňových pušek, klidně i s pěti hlavněmi.

Mezi nejnáročnější konstrukci patří čtyřhlavňová lovecká velkorážná kulovnice, určená pro africké safari, jejíž cena se pohybuje okolo 3 355 000 Kč.

Vrcholem nabídky jsou pušky s vlastními jmény jako „Lionfire rifle“, „The Bear Poker“, „Deerhuhter“ (Lovec jelenů) nebo „Krokodýlí puška“.

Zbraně se jmény jsou určeny především jako dary pro nejvyšší představitele jiných států a nabízejí opravdu bezkonkurenční zpracování a kvalitu, včetně astronomické ceny.

OSLŇUJETE SOLITÉRY

V roce 2000 byla představena další ze zvláštních luxusních zbraní Fanzoj.

Šlo se o trojhlavňovou brokovnici s možností objednání hned v několika brokových rážích – 12, 16, 20 a 36. Puška vypadá na první pohled jako „obyčejná“ luxusní dvouhlavňovka, protože třetí hlaveň je uschována uvnitř předpažbí.

Předpažbí i klasická anglická pažba jsou zhotoveny z nejkvalitnějšího ořechového dřeva, u kterého si každý zájemce může vybrat určitý přířez dle osobní volby.

Spouště jsou dvě – přední odpaluje horní hlavně, zadní spoušť ovládá třetí hlaveň.

Horní hlavně mají délku 26,5 palce a jsou osazeny výměnnými čoky, hmotnost tříhlavňové brokovnice nepřekračuje 6 liber (cca 2,7 kilogramu!) Vzhledem k neobvyklému provedení pušky se základní cena zbraně bez rytin pohybuje okolo 615 000 Kč, v plné „palbě“ není problém dosáhnout hodnoty okolo 1 120 000 Kč.

Výroba originální pušky dle individuálních požadavků budoucího majitele není nijak krátkodobou záležitostí, dodací lhůta může klidně trvat několik měsíců až rok.

Náročné brusné práce a samotné rytí motivů jsou velmi časově náročné, navíc jsou kombinovány s používáním olejů a mazadel na materiál pažeb, dle sice tradičních, ale tajných receptů, které jsou aplikovány po delší dobu.

Dva členové současného vedení puškařství Fanzoj - generální ředitel Johann a syn Patrick. Ořechová pažba pušky Lovec jelenů je vyrobena dlouhým a tajným procesem. Součástí každé pušky Fanzoj je luxusní kufřík potažený pravou kůží.
reklama
Související články
Newyorskou aukční síň Christie’s ovládla dražba uměleckých děl 21. století, která vynesla úctyhodných 106,5 milionu dolarů. Hlavní hvězdou večera se stal obraz umělce Jeana-Michela Basquiata, jehož cena dosáhla rekordních 23 milionů dolarů.   Aukční síň Christie’s opět přilákala nejvýznamnější sběratele a investory současného umění. Celý večer se nesl ve znamení souboje o významné poklady, přičemž […]
Když z Paříže dorazil i k nám směr zvaný kubismus, ovlivnil nejen výtvarné a užité umění, ale dal vzniknout i něčemu jedinečnému, ve světě nevídanému. Chopili se ho totiž architekti.   Dům u Černé matky Boží Stojí v Celetné ulici a navrhl ho v roce 1912 tehdy jednatřicetiletý Josef Gočár jako obchodní dům. V prvním […]
Hodnota historických kousků s fascinujícím příběhem nezná hranic. Dokážete odhadnout, kolik proslulá americká šperkařská společnost zaplatila za kapesní hodinky, jejichž původní majitelé pluli na proslulém zaoceánském parníku Titanic?   Jeden z nejprestižnějších klenotnických domů na světě, Tiffany & Co., je dlouhodobě spojován s vytříbeným vkusem, hypnotizujícími diamanty a prvotřídně provedenými šperky. Nedávno však značka rozšířila svůj […]
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc […]
reklama
reklama
Historie
Panenka Barbie nesměla být krásná
Nejslavnější panence světa je 66 let a její cesta na trh byla mimořádně obtížná. Nikdo v úspěch panenky s dospělými tvary nevěřil.   Americká podnikatelka Ruth Handlerová (1916–2002) je spolu se svým manželem Elliotem (1916–2011) spoluvlastnicí nadějně se rozvíjející hračkářské firmy Mattel a přináší do společnosti ženský pohled. Rychle si povšimne, že zatímco autíček, stavebnic a figurek […]
Vlastenec Kinský s Marií Terezií nepohnul
Moderně uvažující politik, který předběhl svou dobu, český vlastenec, zároveň ale temperamentní až prchlivý muž. Takový je Filip Josef Kinský, jeden z nejbližších poradců Marie Terezie.   Pokud jsou k úspěšnému výkonu politické funkce třeba patřičné geny, má Filip Josef Kinský z Vchynic a Tetova (1700–1749) o budoucnost postaráno. Jeho otcem totiž není nikdo jiný než Václav Norbert […]
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje. […]
Byla Trajánova tržnice prvním obchodním centrem světa?
V centru Říma na dohled od Kolosea se tyčí podivuhodná stavba. Jde o Trajánovu tržnici, jež je součástí stejnojmenného fóra.   Mezi římskými vrcholky Kvirinálem a Kapitolem panuje čilý ruch. Skupiny dělníků zde postupně odstraňují velké množství zeminy. Píše se rok 107, když na místě vzniká „poslední a nejnádhernější ze všech císařských fór“, jak píše německá […]
Zajímavosti
Potpourri: Květinový záhon v misce
Krásu a vůni květin si už naši předkové chtějí přenést do svých domovů a zachovat ji co nejdéle. A tak vymyslí proceduru, která jim v tom má pomoci.   Na lenošce se rozkošnicky usmívá krásná Madame de Pompadour (1721–1764). Francouzský král Ludvík XV. (1710–1774) rozepne masivní knoflíky kabátce a zhluboka se nadechne. Místností se line […]
Seymour Hersh: Hlídací pes demokracie
Rok 1968. Válka ve Vietnamu eskaluje a Američané mají těžké ztráty. Vietkong je všude, situace je napjatá. Americké velení se všemi silami snaží situaci zvrátit. A s neúspěchy přichází frustrace a s frustrací násilí.   Ale skutečnou podstatu násilí v Americe tuší málokdo. Armáda si informace hlídá. Když novinář Seymour Hersh (*1937) dostane od svého známého zajímavý tip, […]
Řeka Eufrat: Je kolébka civilizace na pokraji zániku?
Před tisíci lety pomůže k rozvoji prvních zemědělských společností na světě a v Bibli je dokonce zmíněn jako jedna ze čtyř řek, které zavlažují zahradu Eden. I dnes jsou na něm závislé miliony lidí. Ale zdá se, že nemusí trvat dlouho a řeka Eufrat zcela vyschne…   Může se to zdát jako ironie osudu i […]
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí do nevadské pouště na přelomu srpna a září, kdy se v USA slaví Svátek práce.   Larry Harvey (1948–2018) přemítá, jak se dostat z porozchodového splínu. Společně s pár kamarády postaví na Baker Beach v San Francisku dvoumetrovou sochu muže […]
Záhady a napětí
Zázrak v Želivě: Zachránil umírajícího kněze sám Bůh?
V 50. letech, v době, kdy v Československu probíhalo pronásledování biskupů, kněžích a dalších duchovních, se odehrál zázrak, který později uznal i papež Jan Pavel II. (1920–2005). V Želivském klášteře se měl ze smrtelné a nevyléčitelné diagnózy záhadně vzpamatovat kněz Jiří Maria Veselý (1908–2004). Skutečně šlo o zázrak?   Oboustranný zápal plic, otrava krve, nádory. To vše jsou diagnózy, […]
Od Bornea po Čínu: Existují bájné krokodýlí žáby?
Hluboko v džunglích Bornea a bažinách Číny se podle svědků ukrývá tvor, který odporuje veškeré logice. Obří žába s krokodýlí hlavou prý zvládne sežrat člověka. Pro domorodce je to pohroma, vědci zůstávají klidní: jsou to tvorové z legend, míní. Jenže svědectví přibývá a kryptozoologové hovoří o možném přežití pravěkého mastodonsaura!   Na severu Bornea, třetího […]
Děsivé pozadí filmu Nosferatu: Ožívá v něm mrtvý jazyk!
Horor Nosferatu amerického režiséra Roberta Eggerse přináší nejen návrat jednoho klasického filmového upíra, ale i něco mnohem tajemnějšího. Upírský hrabě Orlok v něm totiž hovoří jazykem, který zmizel ze zemského povrchu před více než 1500 lety! Jak se tvůrcům filmu podařilo znovu vdechnout život něčemu, co bylo již dávno mrtvé? A mělo to nějaký dopad na […]
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz
Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
Postranní rozvinutá křídla, dřevěné hrázdění a nezaměnitelný styl lidové secese… navíc v dokonalé symetrii. To je luhačovický lázeňský garni hotel Jestřabí, v němž můžete atmosféru Dušana Jurkoviče nasávat plnými doušky! „Hotel Jestřabí je další velkou stavbou Dušana Jurkoviče v Luhačovicích a disponuje typickými znaky jeho staveb – hrázděným zdivem, originálními luxferami v čelní části hotelu i barvitým interiérem s převládajícími dřevěnými prvky,“
Jeanu Claudovi Van Dammovi jedna žena prostě nestačí
nasehvezdy.cz
Jeanu Claudovi Van Dammovi jedna žena prostě nestačí
Po belgickém hrdinovi akčních filmů Jeanu Claudovi Van Dammovi (64) ženy vždycky šílely. On se však oženil už před čtvrt stoletím a se svou krásnou ženou, bývalou profesionální kulturistkou Gladis
Biblické záhady: Byla objevena pevnost krále Davida?
enigmaplus.cz
Biblické záhady: Byla objevena pevnost krále Davida?
Nad městem se vznáší kouř, třeskot zbraní a křik mužů prozatím marně útočících na kamenné hradby mohutné pevnosti. Výpady na dobře bráněné pozice se zatím míjí účinkem. Ne nadarmo se říká, že jsou Jeb
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
panidomu.cz
Maminko, na zdraví! Šťávy z odšťavňovačů Hurom zahřejí u srdce
Užijte si s maminkou tento jedinečný den, kdy jí můžete ukázat, že je to nejdůležitější žena ve vašem životě. Darujte jí odšťavňovač Hurom, jehož dokonalé funkce uspokojí i ty nejnáročnější. Tento průkopník pomalého odšťavňování promění každodenní rutinu v neopakovatelný zážitek plný chuti a vitality. Maminka je jediná bytost, která nás miluje po celý život naprosto bez výhrad.
Vypálil Hitler Spojencům ve Skandinávii rybník?
historyplus.cz
Vypálil Hitler Spojencům ve Skandinávii rybník?
„Tak jako rok 1866 položil základy ke vzniku Bismarckovy říše, tak dnešní den položí základy ke vzniku Říše velkogermánské,“ pronese slavnostně Adolf Hitler, když se v dubnu 1940 německá plavidla objevují u břehů Dánska a Norska. Němci se zmocňují jednoho z tamních přístavů za druhým. Tak rychlý postup nikdo před 80 lety nečekal. Plány Britů
Narození dcery vše změnilo
skutecnepribehy.cz
Narození dcery vše změnilo
S Markem jsem se rozhodla založit rodinu, i když to žádná velká láska nebyla. Ale pak jsem ho viděla v porodnici s naší malou dcerkou a něco se změnilo. Když jsem poznala Marka, věděla jsem, že je to ten pravý parťák do života. Byl to čestný, upřímný a spolehlivý muž a skvěle jsme si spolu rozuměli. Přestože jsem do něj
Tajné rituály čarodějnic
nejsemsama.cz
Tajné rituály čarodějnic
Noc z 30. dubna na 1. května je nejmagičtější nocí v roce. Důvodů k jejímu slavení je mnoho, a tajemných rituálů ještě víc. Kde se vzala různá označení poslední dubnové noci? Co znamenají? A může za to úplněk? Noc z 30. dubna na 1. května je jednou z nejmagičtějších nocí v roce. Tajemná filipojakubská noc, známá také jako pálení čarodějnic, byla odpradávna spojována s mystickými silami, očistnými
Kočka Choupette tváří Hublot
iluxus.cz
Kočka Choupette tváří Hublot
Internetová kočičí ikona číslo jedna, Choupette, se ujala své nejpřekvapivější role – stala se tváří nové kampaně švýcarské hodinářské značky Hublot. Právě ona, miláček zesnulého Karla Lagerfelda a
Tři písma, která stále čekají na rozluštění: Kdy si přečteme prastaré texty?
epochaplus.cz
Tři písma, která stále čekají na rozluštění: Kdy si přečteme prastaré texty?
Odloží rydlo a stole přibude další dokončená tabulka. Ví, že takto záznamy přežijí celé věky. Jaké to asi bude, až si je budou číst prapra…vnuci? Jenže ouha. Jazyk upadne v zapomnění a celá civilizace s ním. A nad symboly si dnes marně lámou hlavu ti nejlepší jazykovědci a antrolopologové.   Špičaté štíty hor se derou
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
rezidenceonline.cz
Skryté vášně moderátorky Ellen DeGeneres
Asi netřeba připomínat, že sympatická Ellen je také známá jako stand-up komička. Málo se už ale ví o tom, že má smysl pro design a komfortní bydlení. Když moderátorka spolu se svou manželkou herečkou Portií de Rossi poprvé spatřily tuto elegantní kamennou vilu nacházející se v kopcích kalifornské Santa Barbary, ihned ji zaujala atmosféra připomínající
Housenka z Havaje je novodobý „Sběratel kostí“
21stoleti.cz
Housenka z Havaje je novodobý „Sběratel kostí“
Sběratel kostí je detektivní román Jeferyho Deavera, ve němž ochrnutý kriminalista Lincoln Rhyme vypomáhá s případem vraha, který je fascinován kostmi svých obětí, jež sbírá. Obdobně si počíná i house
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz