Stěží bude tato dovolená v last minute levnější. Počet hvězd, určujících úroveň hotelu, je téměř bezvýznamný, protože tady samy o sobě komfortní dovolenou nezaručují. Únos, zatčení, smrt… Dovolená snů? Kdeže…
Pokud přemýšlíte, kam ještě letos vyrazit na dovolenou, a jste nakloněni spíše něčemu akčnějšímu, tak zkuste katalog. Vyrazit na následující místa je čiré bláznovství.
Peklo & drogy
Kde: Ciudad Juárez (Mexiko)
Nebezpečí: brutální násilí a vraždy
Tady bylo vždycky hodně vražd. Avšak pravé peklo vypukne před 10 lety. V den, kdy nastoupí do úřadu mexického prezidenta Felipe Calderón (*1962). Okamžitě vyhlásí válku drogovému podsvětí a počet vražd se skokově zdvojnásobí.
„Jestliže se naše cesty zkříží, uříznu ti hlavu. Jsme krvežízniví, šílení a rádi zabíjíme…“ zpívají narcocorridos (narkobalady) jakýsi verbální masakr oděný do milého country kabátku. Dá se to pojmenovat jako skličující soundtrack k mexické drogové válce.
I proto Ciudad Juárez drží jedno „nej“. „Nej“, které nikdo nechce. V letech 2008–2012 bylo nejnebezpečnějším městem na Zemi. Není nic neobvyklého slyšet mezi bouchnutím míče o zem na dětském hřišti několik výstřelů z pistole.
Juárez leží na americko-mexických hranicích. Na ideálním místě pro rozvoj drogového obchodu. Na jedné straně jsou domky s udržovanými zahrádkami, na druhé po chodnících teče krev. Na severu do vzduchu strmí banky, na jihu sotva stojí dřevěné chatrče.
V tom lepším světě matky čtou dětem pohádky, v tom horším musí identifikovat své mrtvé syny… Zatímco si drogová válka vyžádá v Juárezu šest lidských životů denně (průměr z let 2008–2012), na druhé straně hranice, v americkém El Pasu, jde o pět vražd ročně! Tady dělí nebe a peklo jenom řeka Rio Grande a plot.
Pod rudým betonem
Kde: Pchjongjang (Severní Korea)
Nebezpečí: diktatura a protizápadní ideologie
Korejská Potěmkinova vesnice. Jediné město v Severní Koreji, které můžete navštívit. Bylo by ale bláhové myslet si, že uvidíte něco, co sami chcete.
Uvidíte totiž jen to, co chce Severní Korea… Pro nás byl Otto Warmbier (1994–2017) americký student na prázdninách, pro Severokorejce americký špion, který si přeje rozložit režim Kim Čong-una (*1984).
V lednu 2016 odcizí jeden propagandistický leták v zakázané části pchjongjangského hotelu. Dostane 15 let těžkých nucených prací v lágru. Dva měsíce po uvěznění onemocní neznámou chorobou.
Prý botulismem (otrava), upadne do kómatu a po transportu do USA zemře… Další zbytečně zmařený život. Protože život tady je tak moc jiný, že si ani nedokážeme představit, co všechno nás může poslat na smrt.
Diktát homosexuálům
Kde: Harare (Zimbabwe)
Nebezpečí: Chtějí peníze, nechtějí gaye a lesbičky.
Hlavní město Zimbabwe, kde už 30 let vládne diktátor Robert Gabriel Mugabe (*1924) a odmítá osvobodit svou zem odchodem.
Bezpečnostní situace tady je zcela nepředvídatelná z důvodu vysoké nezaměstnanosti, ekonomické nestability, nedostatku zdravotnických potřeb, potravin, přerušovaného přísunu energie, vody a problémů s dopravou.
Z mnoha dostupných statistik vyplývá, že pokud se budete po městě pohybovat ve dne, s minimálním obnosem peněz a nenápadným oblečením, je riziko napadení „průměrné“. Pokud se náhodou v Harare ocitnete, určitě se zdržte komentářů k politice.
Hrozí vám zatčení na dlouhé roky, případně deportace. Velké problémy byste měli i jako homosexuální pár. Zimbabwe se řadí k těm africkým zemím, kde je homosexualita trestná.
A trestá se už pouhé držení se za ruce, objímání nebo líbání pokutou do výše 5000 dolarů až jedním rokem odnětí svobody.