Otázka, jež vás má zvednout ze židle. Pokud je to pravda, protékají zároveň vašimi peněženkami bankovky. Někde mezi 100 a 200 litry vody na osobu… Tak se udává průměrná denní spotřeba vody v českých domácnostech. Přitom k přežití potřebujeme jen 10 litrů vody.
WC 2–10 litrů
Koupel ve vaně 100–200 litrů
Sprchování 50–100 litrů
Mytí nádobí v myčce 10–30 litrů
Mytí nádobí v dřezu 15–40 litrů
Praní v pračce 40–90 litrů
Mytí rukou 3–15 litrů
Vaření 5–10 litrů
Nejdražší je osobní hygiena
Mytí, čištění zubů či mokré holení mužů s nezavřeným kohoutkem. Do odpadu proteče až 50 % celkové denní spotřeby. Takže asi 75 litrů „odteče“ na osobní hygienu. Když připočítáme praní, připadne na „čistotu“ až 70 % celkové denní spotřeby.
Průměrně si zuby čistíme 2 minuty, čtyřčlenná rodina tak ročně přichází téměř 30 m3 vody. Proto se vyplatí vodu i na tu „chvilku“ zavírat.
Jak můžeme ušetřit
* Pět minut ve sprše místo koupele v plně napuštěné vaně může ušetřit až 100 litrů vody. Peníze za dalších 30 litrů při jednom sprchování zůstanou v peněžence díky pořízení úsporné hlavice.
* Určitě neprohloupíte, když WC vybavíte nádržkou, která využívá dvojité nebo dokonce trojité splachování (2, 5 a 10 litrů).
* Rozhodnete-li se investovat do nové pračky, podaří se vám ušetřit až 45 litrů na jednom pracím cyklu.
* Při ručním mytí nádobí proudem vody „proteče“ až 200 litrů za den. Proto se vyplatí nainstalovat do kuchyně na dřezovou baterii perlátor, jímž lze průtok vody regulovat. Ještě úspornější je mytí v myčce. Ty moderní spotřebují max.
10 l vody na jedno mytí, což je měsíčně o téměř 2 m3 vody méně než u ručního mytí.
* Při úklidu je lepší si napustit vodu do kýblu, než máchat hadr pod tekoucí vodou.
* Při zalévání zahrady ušetříte, když si sem dáte sud a nachytáte do něj vodu dešťovou. Při pravidelném zalévání konví ušetříte A ještě si zlepšíTe fyzičku.
* Domácí mytí auta? Zrušte ho nejen z ekologických důvodů. K profesionálům zajděte také proto, že služba vyjde levněji, a navíc je použitá voda recyklována.