Asi není příliš lidí, kteří by aspoň jednou v životě ten stav nezažilo. Sucho v ústech, v hlavě probíhá mejdan zlotřilých permoníků a schopnost soustředění klesá do negativních hodnot. Inu, s alkoholem se to přehánět nemá…
Receptů, jak se s kocovinou poprat, je spousta. Ať je to mléko, kyselé rybičky, spousta vody, slepičí polévka, med, rajská jablka, či dokonce ranní „vyprošťovací“ pivo.
Ne na každého tyto postupy zabírají a organismus také reaguje jinak na předávkování kvalitní whisky nebo pančovaným čůčem. Pijanům však svítá naděje. Praktická věda možná vynalezla univerzální medikament, který se vypořádá s jakýmkoliv druhem kocoviny. Či lépe řečeno, předejde mu.
Austrálie rozhodně nepatří mezi země, kde by se obyvatelé alkoholu vyhýbali. Ba naopak, v žebříčku neřestí, který v sobě kombinuje spotřebu drog, cigaret, rozšíření hazardu a samozřejmě i pití alkoholu, patří protinožcům „pěkné“ třetí místo.
Před Australany se vyšvihli na druhé místo již jen Slovinci a pomyslné zlato si odnesla… ano, Česká republika.
A tak možná není překvapující, že australští vědci, možná po nějaké divočejší party, si začali lámat hlavu s tím, jak nepříjemné ranní stavy po pitkách omezit.
Na tento problém se zaměřili badatelé z organizace Commonwealth Scientific and Industrial Research Organization (CSIRO). Výsledky jejich výzkumu mohou být překvapující.
Recept na kocovinu je přitom jednoduchý. Jedná se totiž o hrušku, konkrétně o hruškový džus. Podle Australanů právě hruška působí na klíčové enzymy ADH a ALDH, které se podílejí na metabolismu alkoholu.
„Právě hrušky mají vliv na míru alkoholu v krvi po vypití drinku,“ konstatovala Manny Noakesová, která v CSIRO působí. Ovšem, nejedná se o klasickou českou hrušku, která roste v našich sadech.
Tato odrůda nese název korejská nebo též asijská a jejím specifikem je to, že její chuť připomíná jablka. Džus z korejských hrušek se nemá konzumovat, až ve chvíli, kdy se člověk probudí s třeštící hlavou. V tu chvíli je už pozdě.
Vypít tento nápoj je třeba před začátkem popíjení. Stačí přitom jen čtvrt litru džusu a následky konzumace alkoholu by měly být eliminovány. „Nejlepším receptem, jak se vyhnout kocovině, je však nepít vůbec,“ zdůraznila starou známou pravdu Noakesová.
Některé starší vědecké studie doporučovaly k překonání kocoviny i jiné přírodní prostředky. Například chřest dokáže velmi rychle odbourat alkohol z krve a zabraňuje jeho toxickým účinkům. I vysoká hladina draslíku v banánech se dokáže s alkoholem velmi dobře poprat.