Je to jeden z nejznámějších a současně také nejtragičtějších soudních procesů, které jsou v Bibli popsány. Rozsudek smrti, jenž vešel do dějin celé západní civilizace, se podle nejnovějších historických a archeologických poznatků patrně odehrál nedaleko místa, kde dnes stojí proslulá Davidova věž.
Příběh významného objevu se začal odvíjet už před patnácti lety, kdy se zrodil projekt rozšíření muzea Davidovy věže, která stojí ve staré městské zástavbě Jeruzaléma.
Vědělo se, že blízká budova byla v 19. století za vlády osmanských Turků používána jako vězení.
Na zdech vězeňských cel se našly artefakty z několika historických období. Pod podlahou věznice však na archeology čekal ještě zajímavější objev.
Zachovaly se tu základové zdi a rozsáhlý a velmi důmyslný systém kanalizace, který dříve patrně tvořil zázemí někdejšího významného paláce.
Nalezení místa posledního soudu Ježíše Krista je předmětem zkoumání archeologů, historiků a křesťanských duchovních otců celá staletí. Různé teorie vycházejí z různých interpretací evangelií.
Vojenské ležení, či palác?
Ta popisují, že Kristus byl před Piláta Pontského (*?–37 našeho letopočtu) předveden v „praetoriu“. Tímto latinským výrazem se označovalo vojenské ležení, ale jiný výklad tvrdí, že byl předveden do Herodotova paláce.
Historici a archeologové jsou si dnes jisti, že Herodotův palác stál v blízkosti Davidovy věže.
„Na zbytcích zachovaného zdiva pochopitelně nenajdete žádný nápis hlásající: Ano, tady jsme se usnesli, že popravíme Ježíše Krista,“ poznamenal k nálezu Shimon Gibson, profesor archeologie na University of North Carolina.
Jednotlivé díly ale do sebe prý zapadají jako kousky dětské skládačky. V Janově evangeliu jsou popsány detaily budovy, kde soudní proces vedený Pilátem probíhal. Jan se například ve svém evangeliu zmiňuje o blízkosti brány a hrbolaté kamenné dlažbě.
Tyto detaily odpovídají nálezům pod povrchem bývalé věznice. Budovu paláce nechal postavit Herodes Veliký (73– 4 před naším letopočtem), který vládl římské provincii Judea.
Historici nyní doufají, že se budovu bývalého vězení podaří co nejdříve zpřístupnit veřejnosti.