Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Proč nás trápí migrény? Dá se této bolesti hlavy předejít?

Bolest hlavy se nevyhýbá nikomu a několikrát za život se s ní setkal každý. Nedá se však konstatovat, že bolest hlavy a migréna znamená totéž. Co ji nejčastěji vyvolává a jak se dá léčit?

Civilizační choroba známá z Egypta

Migréna je považována za civilizační onemocnění. Její příčina se však zdá být stále nejasná. Podle jedné teorie začíná v mozku a šíří se do cév, druhý názor se přiklání k významnější roli neuronových mechanismů.

Důkazy o její existenci máme už ze starého Egypta, jak dokládá Ebersův papyrus z roku 1 200 př. n. l. První popis migrény najdeme ve spisech Hippokratovy lékařské školy z roku 200 př. n. l.

Genetické dispozice i hormony

Mnozí považují migrénu za pouhou bolest hlavy. Jedná se ale o komplexní neurologické onemocnění, které sebou nese celou řadu doprovodných znaků. Na jejím vzniku mají velký vliv vrozené předpoklady týkající se zpracování a regulace bolesti v oblasti hlavy.

Dalšími spouštěči mohou být změna počasí, velkou měrou stres, strava nebo dlouhodobé užívání léků. Častou příčinou jsou i hormonální změny, především výkyvy estrogenu u žen.

Jednostranná bolest

Migréna se projevuje silnou bolestí hlavy spojenou s poruchami nervového systému. Četnost a trvání záchvatů je zcela individuální.

Dvě třetiny migreniků postihuje bolest zpravidla jednu polovinu hlavy a až jedna třetina osob vnímá auru, při které dochází ke zrakovým vjemům, mravenčení, ochrnutí těla nebo poruchám řeči. Existují čtyři možné fáze migrény, ačkoli ne ke všem musí nezbytně dojít.

První varovné symptomy

U téměř 60 % osob trpících migrénou se objevují první příznaky. Tato fáze se nazývá prodrom a přichází několik hodin či dnů před nástupem bolesti. A jaké to jsou příznaky? Dochází ke změnám nálad, podrážděnosti, depresi nebo naopak k euforii.

Může se vyskytnout i ztuhlost svalů nebo citlivost na pachy nebo hluk. Někteří lidé trpí nespavostí, a dokonce i nočními můrami.

Blikající světlo i poruchy hybnosti

V druhé fázi se příznaky často liší a nemusí k nim vůbec dojít. Jedná se o migrénu s aurou. Tato část trvá od 5 do 60 minut. V 99 % případů se objevují vizuální efekty, jako je blikající světlo.

Může ale dojít až ke ztrátě části zorného pole, v nejhorším případě k dočasné slepotě. Druhou formou je senzitivní aura, při níž lidé pociťují mravenčení na jedné ruce. Odtud se pak šíří až do oblasti nosu a úst na stejné straně těla.

Po odeznění mravenčení dochází velmi často ke ztrátě orientace. Mohou se ale také vyskytnout poruchy řeči nebo poškození motorických schopností.

Bolest se zvyšuje s fyzickou zátěží

Samotná bolest je nejdříve tupá, postupně pak přechází do silné pulsující bolesti. Lidé jí cítí především za okem, v oblasti čela a spánku a trvá obvykle mezi 4 až 72 hodinami.

Současně ji doprovází další příznaky, jako je přecitlivělost na zvuky, světlo nebo pachy. Objevuje se nechutenství, nevolnost, a dokonce i zvracení. Může se vyskytnout i otok nebo zvýšená citlivost kůže na hlavě a ztuhlost krku.

Následky mohou doznívat i několik dnů

Tzv. postdrom může přetrvávat i v řádech hodin, ale i dní po odeznění největší bolesti. Někteří lidé vykazují sníženou schopnost přemýšlet i několik dní poté. Dochází u nich také k velké únavě a slabosti, někdy i depresi a malátnosti.

Mohou se dostavit i žaludečním a střevním problémům nebo změnám nálad. Je ale určité procento lidí, kteří se cítí po záchvatu nezvykle svěží a v dobré náladě.

Dá se migréně předejít?

Riziko výskytu migrény se dá určitě snížit správnou prevencí. Tu zahrnují medikamenty, výživové doplňky, úpravy životního stylu či alternativní léčba.

Pozitivní účinky mají na prevenci migrén hořčík, vápník, koenzym Q10 nebo vitamín B 12. Z bylin má nejprůkaznější účinky devětsil lékařský. Migréně se dá také zamezit tím, že se lidé budou vyhýbat spouštěcím faktorům.

Nová metoda v léčbě

Když už migréna nastane, lze její symptomy léčit analgetiky. Nemoc samotnou ale nevyléčí a jejich dlouhodobé užívání sebou navíc přináší rizika. Pro cílenou léčbu migrény se používá profylaktická (preventivní) léčba pomocí tzv. triptanů.

K dispozici jsou tři formy aplikace: tablety vhodné pro případ lehké migrény, v horší variantě s rychlým nástupem a zvracením se používá nosní sprej. Pro těžké formy migrény lidé využívají podkožní injekce, které zabírají už do 10 minut.

Alternativou jsou i byliny

Na migrénu se dají také používat přírodní prostředky. Často využívaná je rostlina, která se nazývá řimbaba obecná. Její účinnou látkou je parthenolid, který znehybňuje chemické látky v mozku a rozšiřuje krevní cévy. Nedá se ale aplikovat již v průběhu migrény.

Dá se také inhalovat odvar z levandule nebo rozmarýnu. Z doplňků stravy lze užívat pupalkový olej, rutin či lecitin.

Může migréna zmizet?

Jestli nemoc zmizí, se nedá stoprocentně odhadovat. Symptomy mohou zcela vymizet, snižovat se nebo se časem naopak zhorší. Po 50. roce ale většinou úplně zmizí.

Co se týče rizik spojených s migrénou, nejvíce ohrožené jsou mladé ženy, které užívají hormonální antikoncepci a kouří. Hrozí u nich až dvakrát větší riziko cévní mozkové příhody.

První zmínky o migréně lze najít ve spisech Hippokratovy lékařské školy. Magnetická rezonance při propuknutí migrény. Při migrénách je zapotřebí dodržovat pitný režim.
reklama
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
reklama
Historie
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se […]
V nejstarším hotelu světa na boty zapomeňte!
Historie tu na hosty dýchá na každém kroku. Tenhle hotel totiž své služby nabízí nepřetržitě už více než 1300 let a svých staletých tradic se nehodlá vzdát ani v moderní době.   Horké prameny na úpatí pohoří Akaiši lákají Japonce po staletí, a tak je jen otázkou času, kdy se organizace jejich pobytů ujme nějaký podnikavec…V […]
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král…   V 70. letech 17. století sen o venkovském domě […]
Na Oxfordském slovníku pracoval i šílený vrah
Už v polovině 19. století se londýnští intelektuálové shodnou, že existující anglické slovníky jsou zcela nedostačující. Rozhodnou se proto vytvořit nový, daleko obsáhlejší. Teprve po 22 letech však jejich plán nabere konkrétnější rysy.   Roku 1879 se Filologická společnost konečně domluví s Oxfordským vydavatelstvím na spolupráci. Připravovaný slovník má mít celkem čtyři svazky o 6400 stranách. […]
Zajímavosti
Jídelní lístek: Čtení, po kterém se sbíhají sliny
První opravdový jídelní lístek, kde si host vybírá z široké nabídky, se objevuje už ve středověké Číně ve 12. století. Ve velkých městech se potkávají muži z celé země, ale protože rozdíly v čínské kuchyni jsou značné, vysvětlování, co je co, zdržuje od obchodu.   Na západě se nejstarší menu objeví v roce 1571. Francouz Baulde Cuvillon (1539–1615) vdává dceru […]
Jeskyně v Margate: Mozaika ze 4,6 milionu mušlí
Hrabství Kent na jihovýchodě Anglie je plné malebných vesnic, pobřežních městeček, nádherné krajiny a skrytých drahokamů. Mezi ně patří i podzemní jeskyně zvaná Shell Grotto v přímořském městě Margate, která nepřestává fascinovat turisty i místní obyvatele krásou i tajemstvím, které ji obklopuje.   Když se místní obyvatel James Newlove dá v roce 1835 do hloubení […]
Magický jantar: Kronika dávných časů
Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ale jantar je ve skutečnosti mineralizovaná pryskyřice třetihorních jehličnanů. A její stáří? Počítá se na desítky milionů let.   Ve starověku považují jantar za drahokam. Jeho výskyt vysvětlují různě. Například Řekové ho spojují s mytologií. Na světě se objeví poté, co se zabije Faethón, syn slunečního boha […]
Je libo kořen? Zázračná tapioka zachraňuje životy
Dlouhá fronta se klikatí několik metrů. Ten, kdo už ji vystál, je sladce odměněn a chtivě brčkem usrkává podivnou tekutinu, kterou na dně obohacuje několik malých kuliček. Bubble tea právě dobývá Evropu!   Jak spolu souvisí cévnatá rostlina, kterou bychom našli především v tropických oblastech, a oblíbené pití teenagerů? Odpověď zní: Tapioka!   Šestkrát ročně […]
Záhady a napětí
Smyslná Freya a její slzy
Až se vám bude zdát o nádherné ženě jedoucí v kočáře taženým kočkami, nemějte strach, nezbláznili jste se. To vás jen ve snu navštíví severská bohyně lásky a krásy Freya.   Svátek Beltain je v našich končinách už poměrně známý. Období začátku května, kdy do života vchází smyslnost, sexualita, plodnost a kdy žhne oheň vášně, […]
Tajemné ostatky Tobiáše z Hrádku: Šlo o nebezpečného vampýra?
Před patnácti lety objevili archeologové v Hrádku nad Nisou nepietně pohřbenou kostru. Ležela metr za hřbitovní zdí, obličejem k zemi, u hlavy a pat měla kameny a u lokte levé ruky 4 stříbrné pražské groše. Muži pohřbenému po „vampýřím způsobu“ se začalo říkat vampýr Tobiáš.   V roce 2010 nachází archeolog Petr Brestovanský (*1969) v […]
Nejtajemnější anglická mohyla: Ukrývá pravěkou pyramidu?
Silbury Hill, majestátní umělá mohyla v srdci anglického Wiltshiru, je největší předhistorickou stavbou tohoto typu v Evropě. Vznikla přibližně mezi lety 2470 a 2350 př. n. l., ale její účel je dodnes nejasný. Mohla sloužit jako svatyně, královský hrob nebo astronomická observatoř?   Odhaduje se, že ke stavbě mohyly nacházejícího se poměrně blízko legendárního Stonehenge […]
Děsivé vlkodlačí dědictví: Je polský rod Laski prokletý?
Po Evropě kolují temné legendy o lidech, kteří byli odsouzeni k věčnému životu ve vlčí podobě. Někdy však nejde jen o jednotlivce – prokletí prý postihlo celý polský šlechtický rod. Jak tato kletba vznikla a co s ní má společného biskup Stanislav? A je pravda, že poslední z vlkodlaků zemřel na jižní Moravě?   Evropské legendy se […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Američtí lékaři přepsali DNA dítěte s vážnou genetickou poruchou
21stoleti.cz
Američtí lékaři přepsali DNA dítěte s vážnou genetickou poruchou
Genová terapie je moderní typ léčby, zaměřený na léčení onemocnění způsobených nesprávným fungováním genů. Výhodou je, že se jejím prostřednictvím dá genetické onemocnění zcela vyléčit, na rozdíl od b
Tvář svého budoucího muže jsem spatřila v louži
skutecnepribehy.cz
Tvář svého budoucího muže jsem spatřila v louži
Na ta dvě podivná znamení nezapomenu. Anděl strážný mi možná tehdy zachránil život, abych se mohla znovu potkat se svou životní láskou. V roce 1993 jsem prožila za sebou dvě události, které mě přesvědčily o existenci věcí mezi nebem a zemí a hlavně – o andělech strážných, kteří nad námi bdí. První z příběhů začal setkáním s přáteli na oslavě. Seděli jsme
PETEXPERT DEN 2025
epochanacestach.cz
PETEXPERT DEN 2025
V sobotu 31. května 2025 se v pražském Pesoparku v Uhříněvsi uskuteční první ročník akce pro širokou veřejnost – PetExpert den. Tento celodenní zážitkový program je určen pro všechny milovníky psů, jejich psy i rodiny s dětmi. Akce je zdarma a nabídne praktické ukázky práce se psy, přednášky, odborné konzultace, soutěže, stánky se sortimentem pro
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
panidomu.cz
Horkovzdušná fritéza je dobrý pomocník
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Utekli od Laurinové všichni chlapi kvůli tatínkovi?
nasehvezdy.cz
Utekli od Laurinové všichni chlapi kvůli tatínkovi?
Co se týče milostných karambolů, patří herečka ze seriálu ZOO Nové začátky Sabina Laurinová (53) mezi přebornice. Přesto však matka dvou dcer Valentýny (23) a Maji (17) nehází flintu do žita a před
Granátové hodinky: unikátní spojení české tradice a dánské avantgardy
iluxus.cz
Granátové hodinky: unikátní spojení české tradice a dánské avantgardy
Družstvo umělecké výroby Granát Turnov spojilo síly s dánskou experimentální hodinářskou značkou Arcanaut a vytvořilo naprostý unikát – limitovanou edici hodinek s číselníkem vyrobeným z českého graná
Sicilské mumie: Tisíce těl v podzemí Palerma!
enigmaplus.cz
Sicilské mumie: Tisíce těl v podzemí Palerma!
Malou kryptu, ve které se tísní asi deset lidí, osvětlují pouze lucerny a svíčky. Kněz pomalým hlasem odříkává litanii. Odněkud se ozývá pláč. Když je obřad u konce, schází se zástupci vlivné sicilské
Caño Cristales: Dobrodružná cesta k řece pěti barev
epochaplus.cz
Caño Cristales: Dobrodružná cesta k řece pěti barev
Caño Cristales, přezdívaná tekutá duha, láká dobrodruhy do srdce Kolumbie. Tato řeka v národním parku Serranía de la Macarena nabízí nejen barevný spektákl, ale i nezapomenutelnou cestu plnou exotických zvířat, vodopádů a přírodních koupališť. Připravte se na dobrodružství, které změní váš pohled na přírodu! Jak se dostat k duhové řece? Cesta může začít v obci
Rhodský kolos: Zemětřesení srazilo boha na kolena
historyplus.cz
Rhodský kolos: Zemětřesení srazilo boha na kolena
Dokázali to! Odrazili útok početné nepřátelské flotily. Bůh slunce Hélios jim pomohl, bez něj by vetřelcům podlehli. Obyvatelé Rhodu přemýšlejí, jak by ochránci svého ostrova poděkovali. „Postavíme mu sochu!“ napadne kohosi. „Takovou, jakou svět dosud neviděl!“   I když má armáda budoucího makedonského krále Démétria I. Poliorkéta (337–283 př. n. l.) k dispozici obří obléhací věže,
Objevte kouzlo jara v tropickém ráji – Dubaj vás vítá!
nejsemsama.cz
Objevte kouzlo jara v tropickém ráji – Dubaj vás vítá!
Chcete zažít prázdné pláže a v klidu si užít město ještě předtím, než přijde vlna nesnesitelných veder? Poznejte jaro v Dubaji! Trvá jen do konce května! Více než čtyřicet kilometrů nádherných pláží se zlatavým jemným pískem, azurově čisté moře na pobřeží Perského zálivu a také město, kde se snoubí historie s moderní architekturou, nákupními centry a zábavou. To je Dubaj 🌴 – hlavní
Souznění futurismu a přírody
rezidenceonline.cz
Souznění futurismu a přírody
Rezidence La Roca je luxusním příkladem dokonalé integrace ryze moderní obytné stavby do okolní krajiny. Skvěle zvládnutou architektonickou výzvu doprovází interiér plný ikonických značek. Tvůrčí tým z kanceláře RRZ ARQUITECTOS a její designové sekce předvedli, jak se vyplatí hýčkat projekt do posledního detailu, a to včetně povrchových úprav a barevného řešení. Na sedmi a půl
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz