Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Megaloman Alexandr Veliký: Porážku neznal!

Vojevůdce neznající porážku, krutý tyran i dobyvatel celého tehdy známého světa. To byl Alexandr Veliký. Jaké bylo tajemství jeho vojevůdcovské geniality? A co vedlo předčasnému skonu tohoto velkého muže? 

V den jeho narození se staly tři velké události. Makedonský vojevůdce Parmenión porazil Ilyry, kůň Alexandrova otce, makedonského krále Filipa II., zvítězil na Olympijských hrách a vyhořel Artemidin chrám. Údajně kvůli tomu, že se sama bohyně Artemis zúčastnila porodu.

Potomek Achillea a Hérakla

Starořecký historik Plútarchos, a později i samotný Alexandr tvrdili, že jeho skutečným otcem je samotný Zeus. Mýtičtí bohové a hrdinové také Alexandra celý život ovlivňovali a on sám je vyzdvihoval jako své vzory. Tuto myšlenku mu vnukli i jeho rodiče.

Filipův rod Argeovců totiž prohlašoval, že jejich předkem byl Hérakles. Naopak matka Olympias odvozovala svůj původ od bájného řeckého hrdiny Achillea.

Blízký přítel Aristoteles

Královský otec dbal odmalička na Alexandrovu vojenskou výchovu. Každý den se cvičil v šermu, jezdil na koni, běhal a lovil. Když dospěl, dostalo se mu toho nejlepšího vzdělání.

Jeho obdiv k řecké kultuře a všeobecný zájem o vědění v něm zřejmě probudil známý řecký filosof Aristoteles, který ho vyučoval a stal se jeho blízkým přítelem.  Alexandra nadchly především přírodní objevy a medicína, kterou praktikoval i na svých přátelích, když onemocněli.

První bitvy neporazitelného vojevůdce

Brzy se začala projevovat Alexandrova touha ovládnout celý svět.

Proto, aby tohoto cíle dosáhnul, musel v první řadě porazit obrovskou Perskou říši, které v té době vládl král Dareios III. (381 – 330 př. n. l.) Alexandr proti němu v několika menších bitvách předvedl svůj brilantní taktický a strategický vojenský um, který se dodnes vyučuje na vojenských akademiích, a nesmazatelně se zapsal do dějin jako neporažený vojevůdce.

Král Asie a velký faraon

Jeho vojsko se bez boje zmocnilo i Egypta a Alexandr se nechal prohlásit faraonem. Zde byl vítán jako osvoboditel, proto jako projev dobré vůle přenechal Egypťanům většinu správních funkcí v zemi.

Na pobřeží Středozemního moře založil Alexandrii, která se po jeho smrti stala díky Alexandrijské knihovně kulturním centrem středozemní civilizace.

Jak porazit válečné slony

V roce 331 př. n. l. se v bitvě u Gaugamél makedonské vojsko naposledy střetlo s obrovskou perskou armádou, posílenou o válečné slony a bojové vozy.

Makedonský vůdce zvolil opět vynikající taktiku, kdy místo očekávaného nočního útoku nechal své vojáky vyspat a odpočinout – na rozdíl od Peršanů, kteří celou noc čekali na svého nepřítele. Alexandrův plán spočíval v dokonalém načasování a součinnosti vojska.

Jediné na co vyčkával, bylo vytvoření mezery v nepřátelské linii, aby mohl zaútočit přímo na perského krále. Ten opět ztratil odvahu a unikl z bojiště. Alexandr získal celou Perskou říši.

Vybrakovaná královská pokladnice

Alexandrovi už nestálo nic v cestě, aby se dostal do Babylonu. Poté, co vkročil Ištařinou bránou do města, se nechal prohlásit „králem Asie“. Babylon následně určil jako hlavní město své říše.

Našel zde královskou pokladnici s nesmírným bohatstvím, kterým vyřešil své finanční problémy. Stále ho ale provázely obavy z návratu Dareiose. Problém za něj vyřešil Dareisův příbuzný Béssos, který ho zajal a nechal zavraždit.

Alexandr ale projevil svému soupeři úctu, jeho ostatky slavnostně pohřbil v hrobce achaimenovských velkokrálů.

Silnice z Indie ke Gibraltaru 

Vrchol Alexandrova tažení a zároveň jeho poslední bitva se udála v roce 326 př. n. l. u řeky Hydaspés, kdy se Alexandrova armáda střetla s indickým vojskem.

Po těžkém vítězství se jeho vyčerpané vojsko vzbouřilo, jelikož chtěl Alexandr pokračovat dál na východ. Nakonec tedy zavelel k ústupu a spolu se svými vojáky se vracel zpět. V hlavě se mu už ale rodila myšlenka dobýt celý Arabský poloostrov.

O míře jeho ambicí svědčí i to, že zamýšlel vybudovat vojenskou silnici až k Gibraltarskému průlivu. Svého cíle ale nikdy nedosáhl a rodnou Makedonii už nespatřil.

Vražda nebo nešťastná náhoda?

Na cestě zpět zemřel jeho nejbližší přítel Héfaistion. Svůj zármutek Alexandr utápěl v alkoholu a nechal svého mrtvého přítele prohlásit za poloboha. Při oslavě na jeho počest hodně popíjel. Druhý den ráno onemocněl a po 12 dnech agónie zemřel.

O příčině jeho smrti se dlouho spekulovalo. Podle některých zemřel na malárii, tyfus nebo západonilskou horečku. Dle nejnovějších výzkumů však jeho skon způsobila kýchavice bílá, přimíchaná do vína. Rostlina se hojně používala při hostinách k vyvolání zvracení. Není ale stále jasné, zda šlo o záměrný čin či se jednalo o náhodu.

Hledání ztracené hrobky

Toxická látka způsobila, že tělo velkého vojevůdce neprojevovalo ani po 6 dnech od smrti známky rozkladu. Bylo údajně uchovávané v honosně vyzdobeném sarkofágu a zalité medem. Sarkofág naložili na zlatý vůz a odvezli do města Aigai.

Kolonu ale jezdci, vedení Ptolemaiem, ukradli a převezli do Alexandrova nejslavnějšího města Alexandrie. Poté se dlouho spekulovalo, kde bylo uloženo.

V roce 1995 došla archeoložka Leana Souvaltziová k převratnému objevu v oáze Siwa západně od Alexandrie, když objevila vchod strážený sochami lvů a hrobku muže jménem Alexandr. Kvůli politickým nepokojům byly ale vykopávky až dodnes pozastaveny.

Rozpad Alexandrova snu

Po Alexandrově smrti si v krvavých bojích zemi rozdělili generálové Antigonos, Ptolemaios a Sekeukos. Jeho manželka Roxana se synem byli zavražděni, stejně jako matka Olympiada. Po Alexandrovi tedy nezůstali ani dědicové, ani říše.

Za svou krátkou vládu ale dokázal alespoň nepatrně propojit a ovlivnit indickou, perskou a řeckou kulturu. Toto propojování se nazvalo helénismem, který připravil pozdější půdu pro nástup římské říše a rozmach křesťanství.

Proslulý Aristoteles se staral o Alexandrovo vzdělání. Rozhodující bitva proti Peršanům se udála u Gaugamél. Bitva u Hydaspés vyčerpala vojáky natolik, že se rozhodli vrátit domů. Opravdu se nachází v oáze Siwa Alexandrova hrobka? Obrovská říše po Alexandrově smrti zmizela.
Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Hrozila za urážku metresy Bastila?
„Jednou bude víc než královna,“ pronáší jasnovidka v roce 1730 poté, co důkladně prozkoumala ručku devítileté Jeanne-Antoinette Poissonové. Ambiciózní matka děvčátka hned ví, co to znamená. Její dcerka se stane královskou metresou.   Malá Jeanne (1721–1764) roste do krásy. To však k úspěchu nestačí. Rodina jí zajišťuje skvělé vzdělání, srovnatelné s dívkami z aristokratických rodin. […]
Jan Kupecký maloval svou duši
Jeden z nejvýznamnějších barokních malířů 17. a 18. století a vyhledávaný portrétista nejmocnějších osobností své doby byl hrdý Čech. Jen v Čechách většinu svého života vlastně vůbec nežil…   Kde se Jan Kupecký (1666–1740) narodil, není úplně jasné. Jeho rodiče pocházejí z Mladé Boleslavi, ale vzhledem ke svému protestantskému vyznání nemají doma právě na růžích […]
Baroni omezili práva nehodného krále
Král se tváří vznešeně, ale potají skřípe zuby. Historický dokument, jehož platnost právě stvrzuje přiložením své pečeti, mu nadiktovali vzbouřenci z řad vysoké šlechty, kteří o pár dní dříve obsadili Londýn.   Anglie v roce 1199 truchlí i oslavuje současně. Tento svět právě opustil chrabrý král Richard Lví srdce (*1157), ale země vzápětí získává nového panovníka. Stává […]
Zajímavosti
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie. […]
Záhady a napětí
Podivný start čínského raketoplánu: Sledovalo ho UFO?
Na palubě čínského raketoplánu Shenzhou 9, který 16 června 2012 v půl jedné odpoledne odlétá do vesmíru, je první čínská kosmonautka Liu Yang (*1978). Start je naplánován na den 49. výročí letu Valentiny Těreškovové (*1937), první ženy ve vesmíru. Nakonec se však let do dějin zapisuje ze zcela jiného důvodu. Údajně ho totiž sledují mimozemské civilizace… […]
Posedlost anglického krejčího: Sužovalo muže sedm démonů?
Záchvaty agrese, nelidské skřeky i zpívání náboženských písní pozpátku. To vše je na denním pořádku v jednom z domů v malé anglické vesnici Yatton. Dříve velmi oblíbený krejčí se díky svým výstupům, způsobeným nevysvětlitelným incidentem, stává vyvrhelem společnosti. Podaří se mu jeho bezvýchodnou situaci zvrátit?   Vánoce, rok 1760, vesnice Yatton v Somersetu u. Místní komunita […]
Pentagon zveřejnil analýzu trosek z havárie u Roswellu, otázky zůstávají
Materiál z místa havárie neznámého objektu poblíž Roswellu v roce 1947, o němž se mnozí domnívali, že je mimozemského původu, byl v roce 2022 odeslán do laboratoře k analýze. Rozbor si vyžádal oficiální úřad Pentagonu pro vyšetřování UFO. Vloni byly konečně zveřejněny výsledky. O čem vypovídají?   V podvečer 2. července 1947 je nad americkým městečkem […]
Hermés: Božský narušitel
Někdy se nedaří, ať děláme, co děláme. Někdy to vypadá, že nám někdo stále hází klacky pod nohy. Pokud se ale podíváme na věci z nadhledu, možná uslyšíme zašustění křídel. Že by anděl? To spíš božský šprýmař Hermés. Starořecký bůh Hermés je povedený filuta, pokud se vůbec hodí takto familiárně vyjadřovat o bohu, který přes […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz