Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Když se to Američanům nelíbí aneb Převraty pod taktovkou CIA!

Mají atomovku, tak s ní vyhrožují. Mají commandos, tak je nasazují. A mají tajné služby s dlouhými prsty:

Írán, Guatemala, Kongo, Dominikánská republika, Brazílie… Americké archivy postupně odhalují dokumenty, které jen potvrzují, co už se 50 let všeobecně ví. Že řada zemí měla takovou vládu, jakou jim vybraly Spojené státy americké!

Američané pomohou zachránit svět od nacistů, a pak ten samý svět drží pod krkem. Neuběhne ani 30 let od konce druhé světové války, kdy použijí hrozby, peníze a sílu ve 30 zemích světa, kam dosadí tu vládu, jakou chtějí.

Třetí americký prezident Thomas Jefferson (1743–1826) v době vzletných slov kdysi prohlásil: „Třesu se někdy o svou vlast, když pomyslím na to, že Bůh je spravedlivý.“ Bůh spravedlivý je, ale CIA je „spravedlivější“.

Představujeme tři z mnoha státních převratů, které zosnovaly Spojené státy americké.

1. První velké americké vměšování

Země: Írán

Rok: 1953

Už je zavražděn velitel íránské policie. Vyletí do povětří dům významného duchovního. Dav vtrhne do ulic Teheránu, demonstruje za situaci v zemi, strhává sochy poslední šáha (krále) Muhammada Rezá Pahlavího (1919–1980), který uteče do Říma.

Při nepokojích zemře asi 200 lidí, 300 jich je zraněno.

Připomíná to klasický převrat, ale pak přijde 19. srpen. Den, kdy šáh z exilu odvolává předsedu vlády Muhammada Mosaddeka (1882–1967) a na jeho místo jmenuje generála Fazlolláha Záhedího.

Ajax v holínkách

Teprve před čtyřmi lety americká CIA poprvé otevřeně přiznala svou roli při 60 let starém převratu proti demokraticky zvolenému íránskému premiérovi Mosaddekovi.

„Vojenský puč, při němž byl svržen Mosaddek a jeho Národní fronta, byl proveden pod vedením CIA. Akce byla schválena na nejvyšší vládní úrovni.“ Tenhle text pochází z interní zprávy historika CIA z poloviny 70. let a je vydaný v roce 1981. Jenže velká část z něj je začerněná a dalších 30 let utajovaná.

Američané to nazvou jako Operace Ajax, Winston Churchill (1874–1965) dá přednost názvu Operace holínka. Akce stojí 390 000 dolarů (dnes 75 milionů Kč) a dalších 45 milionů dolarů jde na půjčku a obnovení diplomatických styků.

Na odstranění Mosaddeka se podílejí obě země. Amerika kvůli ropě, ztrátě politického vlivu a přiblížení Íránu k SSSR, Británie hlavně kvůli té ropě. Krize totiž začne už v dubnu 1951, kdy se Mosaddek stane premiérem.

Jeden z jeho prvních kroků je taky ten nejdiskutovanější – zákon o zestátnění íránského ropného průmyslu.

2. Nejdůležitější likvidace 20. století?

Země: Kongo

Rok: 1960

Přes 50 let vládne Belgie 76krát většímu a dvakrát početnějšímu (15 milionů obyvatel) Belgickému Kongu. Není tu ráj, ještě v 50. letech existuje nucená práce a průměrný věk nedošplhá ani na 40 let.

I sem dorazí nadšení z dekolonizační vlny, média píší o roku africké svobody a v horečce svobody dochází ke krvavým honům na bělochy, kdy zemi překotně opustí na 100 000 Evropanů.

Šachovnice rudých a bílých

Na nerostné suroviny bohaté Kongo připomíná cedník, skrze který odkapávají do světa diamanty, měď a uran. A o ten jde v první řadě – je to totiž právě konžský uran, kterým Američané v roce 1945 ozáří nebe nad Hirošimou a Nagasaki.

S nezávislostí Konga má Západ problém, protože do čela vlády se postaví mladý Patrice Lumumba (1925–1961). A zůstane tam jenom čtyři měsíce. V geopolitice se Kongo stane šachovnicí všech velmocí a také se začne drolit.

V červenci se osamostatní bohatá provincie Katanga s podporou Belgie a nejistý Lumumba se obrátí telegramem na SSSR. Jenže ještě než zpráva dorazí do Moskvy, přečte si ji CIA. V tu chvíli vstupuje do hry agent Lawrence Devlin (1922–2008), šéf místní pobočky.

V Paříži se má sejít se spojkou. Neví s kým, nakonec je to sám Sidney Gottlieb (1918–1999), vrchní expert agentury na jedy. Předá Devlinovi otrávenou zubní pastu.

Ale on fyzickou likvidaci odmítne, chce Lumumbu odříznout čistě a požádá ústředí o 5 000 dolarů.

Třaskavina Afriky

Dnes by to dělalo 1 000 000 korun. I za takovou částku lze zlikvidovat jeden režim a ovlivnit dění na celém černém kontinentu. Těch 5 000 dolarů Devlin použije na úplatek. Předá je politickým oponentům, kteří se pokusí Lumumbu otrávit kapesníkem.

To ještě nevyjde, a tak ho v září svrhnou a v prosinci za účasti belgických důstojníků zavraždí.

3. Hrozba druhé Kuby

Země: Brazílie

Rok: 1964

Většina lidí o tom byla přesvědčená, ale chyběly důkazy, které 40 let ležely zamčené v Národním bezpečnostním archivu v Marylandu. Americká vláda je odtajní spolu s dalšími v roce 2004, jsou v jedné z tisíců krabic.

Brazilští reportéři deníku Folha de São Paulo se jimi budou prohrabávat měsíce, než najdou dokument s poznámkou pod čarou: Nouzový plán pro Brazílii!

To hledali… Spis nese datum 11. prosince 1963 a podepíše ho velvyslanec v Brazílii Lincoln Gordon (1913–2009). Navrhuje Bílému domu postup, jak svrhnout vládu, že by se měl odstranit prezident Goulart konstruktivními postupy.

Je to jen pár týdnů po atentátu na JFK (1917–1963). Tehdy totiž všechno souvisí s vším.

Muž na odstřel

João Goulart (1918–1976) se stane prezidentem Brazílie v roce 1961. Ale je to levičák, který se chce vymanit ze sféry vlivu USA, investovat 15 procent státního rozpočtu na vzdělávání, zavést progresivní daň, připravuje pozemkovou reformu.

Brazílie směřuje cestou Kuby, a to CIA nechce. Velvyslanec Gordon dokonce použije tvrdší kalibr: „Chce udělat z Brazílie Čínu 60. let,“ píše. CIA plánuje Operaci „Bratr Sam“ (svržení Goularta) několik let.

Financuje a radí opozici a dodává „neamerické“ zbraně na podporu maršála Castella Branca. „Myslím, že bychom měli učinit jakýkoli krok, který učinit můžeme.

Měli bychom být připraveni udělat vše, co udělat potřebujeme,“ sdělí neurčitě svým poradcům americký prezident Lyndon B. Johnson (1908–1973). A tak se 1. dubna 1964 brazilské vlády zmocní armáda, z Branca se stane diktátor.

Tři roky vydrží demokraticky zvolený Mosaddek (o holi) v křesle Íránu. Sesazení íránského premiéra stojí čas 75 milionů korun. Patrice Lumumba (vpravo) je velmi mladý. Jeho odstranění spustí lavinu demonstrací. Opravdu hrozilo, že by se z Brazílie stala druhá Kuba? USA podle odhadů použily svou moc ve 30 zemích světa.
Související články
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa!   V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných, […]
Vedle skoku dalekého či vysokého existuje i skok hluboký, který je z nich kupodivu nejnáročnější a také nejriskantnější. Skáče se z vysokých budov, antén, útesů, dokonce i z hranice vesmíru, ale všechno to začne skoky z mostů.   Jejich tradice sahá minimálně do roku 1885 a koncem 19. století jsou nebezpečnou módou, se kterou úřady […]
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie […]
Půst či hladovku lidé drží z různých důvodů. Někteří chtějí zhubnout, jiní proti něčemu protestují, případně jen dodržují kulturní či náboženské tradice. Co ale nejíst proto, abychom byli zdraví a žili déle? Funguje to, nebo je to nesmysl?   Myši v laboratoři italského profesora Valtera Longa (*1967) v Miláně se dožijí výrazně vyššího věku než […]
reklama
Historie
Diktátor rozpoutal petrželový masakr
Voják se sveřepou tváří ukáže spoutanému zajatci petržel. „Jak se to jmenuje?“ udeří na něj. Když ho jeho odpověď neuspokojí, pozvedá mačetu a nešťastníkovi se špatnou výslovností na místě setne hlavu.   Ostrov Hispaniola v karibském souostroví Velké Antily je velký přibližně jako Česká republika, ale o místo na něm se dělí dva státy. Napjaté vztahy […]
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu […]
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Zajímavosti
Mapinguari: Je nestvůra s tlamou na břiše jen mýtus?
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Janet Parkerová: Poslední úder pravých neštovic
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Kuna, kohout, jednorožec: Jak přišly státy ke svým symbolům?
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Cesta kostí: Děsivá jízda po nejdelším pohřebišti světa!
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
Záhady a napětí
Vrch Modla: Praktikovali zde Slované lidské oběti?
V národopisné oblasti Slovácka na jihovýchodě Moravy nalezneme zalesněný vrch Modla. Jedná se o jednu z dominant vrchoviny Chřiby a o místo, kde badatelé v minulosti objevili pozůstatky osídlení z doby železné a malé keltské sídlo z 2. století př. n. l. To je dnes historiky považované za bývalé kultovní místo. Co všechno se na něm odehrávalo?   […]
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem?   Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své […]
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible! […]
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej