Nevěříte? Proto neuškodí, když si o nich něco řekneme.
Pšenice – pro děti a nemocné
Dodává více energie než ostatní druhy obilí a zároveň je velmi snadno stravitelná. U dětí ale nebudeme experimentovat s celozrnnou pšenicí, na to mají čas, až budou větší.
Špalda – na kojenecké kaše
Je stejně lehce stravitelná jako pšenice, ale uvádí se, že ji děti ještě lépe snášejí, vyvolává méně alergických reakcí při přechodu z kojení na mléčné kaše. To se ale netýká celiakie, kde je podstatou nemoci nesnášenlivost lepku. A ten je ve špaldě stejně jako v pšenici.
Žito – posiluje oslabené
Žito vyniká oproti ostatním druhům obilí vyšším obsahem draslíku. Díky tomu pomáhá proti otokům, které nám berou energii a celkově posiluje. Obsahem hořčíku prospívá také správné funkci svalů a nervů.
Oves – proti zimomřivosti
Popohání trochu metabolismus a tím dodává pocit tepla. K zahození není ani sestava vitamínů a minerálů udržujících pěknou kůži a silné nervy.
Ječmen – pro mladé tělo
Podporuje totiž tzv. pojivové tkáně v těle, pod nimiž se skrývají jak chrupavky, tak kolagen nebo eleastinová vlákna. Díky ječmeni bychom tedy měli mít pružnější páteř bez bolavých plotýnek, zdravější klouby a pevnější kůži. Posiluje i smysly a nervy.
Jáhly – pro pěkné vlasy, nehty a kůži
Zkrášlují a ozdravují díky obsahu minerálů, hlavně křemíku a železa. Prospívají i kojencům, jahelné kaše jsou navíc snadno stravitelné i pro jejich citlivý organismus.
Rýže – při dietách
Hodí se při hubnutí, protože sama o sobě není kaloričtější než jiné přílohy, navíc navozuje pocit sytosti a uklidňuje nervy. Rýže se ale tradičně využívá i na uklidnění trávicích potíží, při žaludečních či žlučníkových problémech i průjmech.
Pokud ji zkombinujeme s čočkou, máme plnohodnotný zdroj bílkovin se spoustou vlákniny.