1. Šetrné čističe
V koupelně jsou vhodné přípravky s obsahem jemnější kyseliny (octová, sulfamidová, mravenčí či fosforečná). Zvlášť nebezpečný je chlornan sodný. I když vše vybělí, naleptá povrch keramiky a na poškozené zhrublé obkladačky se pak chytá špína ještě víc.
2. Obklady
Na vodní kámen z vysrážených vodních par, mastnotu a „zažranou“ špínu na kachlíkách si vezměte na pomoc obyčejný fén. Teplý vzduch rozpustí mastnotu a skvrny pak půjdou dolů obyčejnou houbičkou na nádobí.
Vyzkoušejte i zažívací sodu. Pracujte v rukavicích!
3. Spáry
Spoje lehce navlhčete houbičkou, posypte práškem do pečiva a po 20 minutách umyjte vlažnou vodou. Podobnou službu udělá i zubní pasta, kterou na spoje nanesete nepoužívaným kartáčkem na zuby. Osvědčeným ‚bělidlem‘ je citrónová šťáva, která působí už během několika minut.
4. Vana a umyvadlo
Časem ztrácejí lesk a působením vodního kamene se na povrchu tvoří matné mapy. Pro krásný lesk smíchejte 1 kelímek podmáslí se 3 lžičkami soli. Pastu naneste na houbičku a vše s ní vydrhněte, opláchněte teplou vodou a přeleštěte suchým hadrem.
Na vanu lze použít také citronovou šťávu a prací prášek nebo sodu s teplou vodou.
5. Zrcadla
Zrcadlo prokoukne a zbaví se šmouh, rozpustíme-li v nádobě s vodou 1 obyčejný vanilkový pudink. Skla nemusíte ani dolešťovat.
6. Baterie
Zubní pastou můžete leštit všechny kovové předměty v koupelně – například vodovodní baterie, kliky a trubky od bojleru.
7. Plíseň – velký problém v koupelně
Černé tečky i větší skvrny na silikonu kolem sanity trápí řadu domácností. Nutné je zbavit se příčiny a tou je vlhko. Pomůže především větrání. Je to ale „běh na dlouhou trať“.