Únavu známe všichni a ta jarní už se stala jaksi samozřejmostí. Musí to tak být?
Jarní únava
Častý fenomén, přicházející po dlouhém zimním období s minimem slunečního světla, vyčerpáním z chladu, únavy z prodělaných viróz a jiných zátěží; nejčastěji koncem února a v březnu.
Zasahuje: spíš ženy, ale i muže
Příznaky: Prvním a nejdůležitějším příznakem je samozřejmě únava. Tu pociťujeme, i když jsme věnovali dostatečný počet hodin kvalitnímu spánku, odpočinku a relaxaci.
Cítíme se jaksi bez energie, bez šťávy, pracovní výkon nestojí za nic a nemáme navíc chuť být kdovíjak společenští.
Tyto neurčité příznaky velmi často doprovází citlivost na změny počasí, závrať, bolesti hlavy, bolest kloubů nebo popudlivost bez příčiny.
Kdy: Může se objevit kdykoli od února do dubna a trvá 1–4 týdny
Typický věk: Všechny generace, především dospělých
Příčiny: Přirozená hormonální regulace po zimě, nedostatek serotoninu, vitaminů, tepla a sluníčka, prudké změny počasí, výkyvy teplot.
Proč:
Tělo kvůli nastupujícím delším dnům s prodlouženým vystavením se světlu znovu nastartovává tvorbu hormonu serotoninu a dalších hormonů, jako je endorfin, testosteron nebo estrogen. To přináší nové energetické požadavky pro náš organismus, který je ale zároveň stále utlumený a vyčerpaný po zimě, chladu a prodělaných virózách.
Mezi těmito dvěma tendencemi pak vzniká nerovnováha a my cítíme energetický deficit. V zimě máme sklony ke konzumaci kaloričtějších a sacharidových jídel.
S počátky jara ale tělo spíš vyžaduje kvůli tvorbě hormonů více čerstvých vitaminů a bílkovin. Když mu je nedodáme, jarní únava je na světě.
Co s tím
Prevence: Mysleme na jarní únavu dopředu, hlavně pokud s ní již máme zkušenost.
Nasaďme do jídelníčku to, po čem naše tělo skrytě touží: vitaminy a proteiny.
Léčba: Když už vás jarní únava dostihne, prolomte svou nevoli a konejte. Lehké sporty a rozcvičování můžete vykonávat i doma, stačí každodenní procházka svižným tempem.