Kašel není nemoc, ale jen projev obrany organismu, který se při zánětu snaží udržet naše dýchací cesty průchozí.
To ovšem nic nemění na tom, že kašel obtěžuje a často nás i vysiluje. Pokud jeho léčbu podceníme, může se dostat až do hrtanu a dál do průdušek a průdušnic, kde pak hrozí dalšími komplikacemi.
Místo věčného polykání medikamentů hledáme i my po vzoru našich prapředků stále častěji pomoc v přírodě.
Osvědčené babské recepty
◄ Mléko, med a Vincentka Svaříme 0,3 l mléka, vedle do hrnku nalijeme 0,2 l Vincentky, kterou ohřejeme, ale pozor, ne víc než na 70 °C. V ní rozpustíme kávovou lžičku medu a vše dolijeme mlékem teplým tak, aby i jeho teplota nepřekročila 70 °C. Pijeme teplé!
◄ Šťáva z černé ředkve a medu Ředkev nakrájíme na kolečka, která pokapeme medem a zase je seskládáme dohromady. Připevníme je k sobě gumičkou.
Ředkev s medem pustí sladkou šťávu, kterou v případě obtíží užíváme po jedné lžičce 3x denně po jídle.
◄ Cibule s majoránkou, nebo kvasnice Údajně stačí vypít 2x denně šálek cibulovo – majoránkového výluhu. Pomáhá prý také každé ráno vypít droždí rozmíchané ve vlažné vodě.
◄ Mrkvový sirup Do většího kastrůlku dáme ½ l čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Za občasného míchání necháme zredukovat do husté sirupové konzistence. Pozor, nevaříme! Během obtíží podáváme 1 lžičku 5x denně.
◄ Ořechový výluh Vyloupeme 12 vlašských ořechů a jejich skořápky namočíme do ½ l vody. Necháme louhovat 4 hodiny, potom je ½ hodiny vaříme a dolíváme, aby plavaly stále v ½ l vody. Scedíme a nálev pijeme slazený medem, 3x denně jeden šálek. Po dvou dnech už začneme odkašlávat.
◄ Octový zábal Vlněné ponožky namočíme do studeného nálevu (6 lžic octa na ½ l vody). Vyždímáme a navlečeme si je. Přes ně si natáhneme suché ponožky. Asi po 20 minutách zábal vyměníme.
◄ Máslový čaj Uvaříme 250 ml černého čaje, přidáme polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promícháme a ihned vypijeme. Kašel ustoupí a přestane bolet v krku.
Pokud domácí samoléčba nebude účinná, raději vyhledáme lékaře.