Víte, jak přesně zní ticho? Pracovníci v nejtišší komoře světa tu představu od roku 2015 mají. Při delším pobytu totiž slyší svůj vlastní tep, zvonění v uších nebo proudění krve v žilách.
Pokud neodoláte, a ve speciálním prostoru setrváte nějakou tu minutu, nakonec s největší pravděpodobností ztratíte rovnováhu. Absence jakéhokoli zvuku totiž zcela rozhodí vaše prostorové uvědomění.
Namísto k psychologickým experimentům však tento unikát slouží společnosti Microsoft, která za jeho zdmi testuje hladinu hluku různých počítačových součástek.
Ta „nej“
Unikátní audio laboratoř se nachází v sídle společnosti v Redmontu ve státě Washington. Ačkoli firma vlastní hned tři odhlučněné místnosti, tato patří k nejtišším na světě, což potvrdili i zástupci z Guinessovy knihy rekordů.
Navržena byla totiž tak, aby se do jejího nitra nedostaly zvuky zvenčí a zároveň, aby se ani sebemenší šustnutí neodrazilo od ostatních objektů. Stěny místnosti byly pokryty klíny ze zvukotěsného materiálu absorbujících každý zbytek zvuku.
Podobným stylem byla ošetřena i podlaha. Namísto klínů však pracovníci přechází po roštu, který je umístěn nad nimi. Do úplně nejnižší části konstrukce byla zakomponována soustava pružin tlumících jakékoli vibrace.
Větší klid neexistuje
Po stavební stránce by se tedy prostor dal označit za dokonale odhlučněný, jelikož měřící přístroje zde nasnímaly hodnoty -20,6 decibelů (dBA). „Brownův pohyb, tedy náhodný pohyb vzdušných částic v prostoru, má hodnotu -23 dBA.
Nemůžete být tišší, protože to jsou už jen částice vzduchu, které se pohybují. Jsme na okraji toho, kde jsou hranice fyziky,“ uvedl inženýr Microsoftu, Hundraj Gopal. Podle něj se větší ticho nachází už jen na odlehlém vesmírném místě, ve vakuu.
Jak zní srdce?
A v čem, že spočívá smysl „komory hrůzy“, jak je místnosti někdy přezdíváno? Podle Gopala zejména v možnosti naplno poslouchat své tělo – ať už jde o tlukot srdce nebo proudění krve v žilách.
„Většina lidí považuje absenci zvuku za ohlušující, cítí pocit plnosti v uších nebo zvonění.
Velmi slabé zvuky jsou jasně slyšitelné, protože okolní hluk je výjimečně nízký. Když otočíte hlavou, uslyšíte i tento pohyb. Slyšíte, jak dýcháte, a zní to poněkud hlasitěji,“ dodal. Málokdo zde proto vydrží déle než pár minut.
Někteří odvážlivci se po návštěvě přiznali, že slyšeli skřípat vlastní kosti při chůzi.
Dalším praskání v uších přivodilo závratě. Pracovníci však připouští, že se jedná o zcela novou zkušenost, jelikož v běžném světě jsme různým zvukům vystaveni prakticky neustále.
Na vlastní kůži
Kromě testování firemních zařízení je možné místnost navštívit také v rámci několika minutové prohlídky. Časová výjimka byla udělena pouze pracovníkům v médiích, kteří mají možnost si „pobyt“ v případě zájmu prodloužit. Jeden ze zájemců vydržel být v naprostém tichu dokonce 45 minut.
Odborný tým pracovníků ale připouští, že v minulosti obdržel také řadu žádostí od výzkumných pracovníků, kteří by rádi komoru využili k provádění biomedicínských výzkumů.
Podle jisté studie by totiž krátkodobá smyslová deprivace mohla vést ke vzniku halucinací nebo psychotických epizod, což by mohlo být základem pro léčbu schizofrenie.
Gopal společně s kolegy prozatím podobné experimenty na lidech odmítá. Jako důvod uvedl nejen pravděpodobnou nutnost speciálního právního povolení, ale především značnou vytíženost celého prostoru.