Léto láká k setkáním a dobrému jídlu připravenému na ohni. Jenže mnoho lidí si takové posezení neumí představit bez pěkně ožehnutých buřtů, klobás nebo tučného masa.
A lze vůbec pochoutky na ohni připravit alespoň trochu zdravější? Samozřejmě to jde a nebude vás to stát o mnoho více námahy ani peněz.
Jen musíte dát pozor jak při nákupu, tak při přípravě. Máme pro vás pár tipů, jak to udělat, abyste si pochutnali a přitom zmírnili rizika.
Gril musí být čistý
Ideální je vyčistit ho hned po předchozím grilování, takže bude už připravený, ale málokdo to dělá. Zejména rošt pečlivě zbavte vždycky všech připečených zbytků jídel.
Nejlépe se vám to podaří drátěným kartáčem, ale existují i speciální kameny s drážkami. Před použitím je důležité nejdřív gril vždycky dobře rozehřát alespoň 10 minut s přikrytým víkem. Tak odstraníte i zbytky oleje a tuku.
Vybírejte kvalitní palivo
Snažte se vybrat kvalitní dřevěné uhlí, které shoří beze zbytku. Pokud chcete grilovat na dřevě, nemělo by být plné pryskyřice, jako jsou třeba borovice nebo smrk.
Hodí se spíš tvrdé, správně vyschlé dřevo nebo dřevo ovocných stromů. Některé z nich se v podobě pilin přidává na dřevěné uhlí, takže jídlo získá kouřovou ovocnou vůni.
Problémem je odkapávající šťáva
Každý šéfkuchař vám řekne, že tuk je nositelem chuti, a tak by v mase měl být přítomen alespoň jako jemné mramorování. Jenže jak se tuk vypéká, vždycky bude odkapávat do ohně a je nebezpečí, že začne hořet. Stejný problém je u mas marinovaných, ale i u kuřete.
Odkapávání můžete zabránit tak, že použijete grilovací nádobí nebo tácky. Určitě se vyplatí koupit kovové a nepoužívat jednorázové aluminiové. Většinou totiž masa před grilováním nakládáte do marinády a ta může s hliníkem reagovat.
Navíc pokud grilujete často, speciální nádobí se vám vyplatí i finančně. Existují i grily, které mají pod mřížkou sběrnou misku na tuk a šťávu, u těch je potřeba dát pozor, aby nebyly příliš blízko ohně, protože zachycené šťávy by mohly vzplanout.