Ne všichni holdují opalovací mánii. Je však stále mnoho těch, kteří si užívají koupel ve slunečních paprscích s obzvláštní rozkoší.
V důsledku nadměrného slunění se bohužel dost často objevují i puchýře a spáleniny. Nejhůře postiženými místy bývají ramena, dekolt, nos, ušní lalůčky, nárty nohou a mužská pleš.
Jak zklidnit pokožku
Slunce bere naší kůži pružnost a hydrataci, bývá napnutá, červená a podrážděná. Na konci dne bychom ji měli osprchovat, očistit od písku, soli či chlorované vody. Tím to však nekončí.
Dalšími zbraněmi jsou přípravky po slunění, které zmírňují podráždění a prodlužují opálení. Najdete je ve formě hydratačního mléka, olejů, pěn či sprejů. Při mírných spáleninách jsou vhodné především výrobky s vysokým obsahem aloe vera a panthenolu.
Domácí alternativa
Pokud nic z toho nemáme, pomůže měkký tvaroh nebo bílý jogurt. Naneseme je v silné vrstvě na postižené místo a necháme 20 minut působit. Na noc si můžeme udělat zábal tím, že tyto ingredience nalijeme na bavlněný šátek nebo kapesník.
Tvaroh v nouzi nahradí mléko a smetana. Od bolesti uleví obklad ze silného zeleného čaje. Jablečný ocet zase z kůže vytáhne pocit horka. Smícháme ho v poměru 1:1 s čistou vlažnou vodou a spáleniny oplachujeme.
Pomoc z lékárny
Na spáleniny se nejlépe osvědčil panthenol ve spreji, který se nanáší na postižené místo několikrát denně ze vzdálenosti 10–20 cm.
Na regeneraci kůže pomáhají vitaminy C, E a B. Preventivně se proti spáleninám doporučuje užívat betakaroten.
Zásady používání opalovacích krémů
Krém nanášíme na kůži v dostatečném množství alespoň 20 minut před pobytem na slunci a to opakujeme každé dvě hodiny. A to i v případě, že se nekoupeme. Krém odplavuje pot a některé látky ztrácejí vlivem ultrafialových paprsků a tepla své ochranné vlastnosti.
Stoupáme-li do hor, s každými 300 metry se zvýší intenzita ultrafialového záření o 4 %, se zvýšením dávky záření musíme počítat také při odrazu od vodní hladiny, například opalujeme-li se na plovoucí matraci.