Štěně roste až 12x rychleji než dítě. Takže o tom, jak silný a zdravý pes z něj bude, nerozhodují dlouhé roky, ale většinou jen měsíce.
Investovat právě ve štěněcím věku do kvalitního krmiva se vám určitě vyplatí, i když je chlupaté klubíčko nejistého původu a žádné výstavy s ním neplánujete.
Šetřit na správné výživě během vývoje jeho organismu může znamenat, že nám vyroste neduživý pes a častý návštěvník veterinární ordinace. Chyby ve výživě štěněte se totiž dříve nebo později projeví, někdy i dost vážnými zdravotními problémy.
Všeho dobrého přiměřeně
Ve výživě, a to u psů stejně jako u nás lidí, platí jedna základní zásada:
Všeho s mírou. Potřebných živin totiž nesmí pes dostávat ani moc, ani málo. Takového ideálního složení psího jídelníčku se nám ale doma nikdy nepovede dosáhnout, ať už pejskovi připravujeme jeho „jídlo“ z masa a dalších surovin pro psy, nebo mu dopřáváme naše přebytky od stolu.
Aby v jeho misce byly všechny živiny zastoupeny v optimálním množství i poměru, to dokážou jen kvalitní krmiva pro štěňata.
Co potřebují bernardýni
U štěňat velkých a obřích plemen se nejméně vyplácí na krmivu šetřit. Mají sklony k překotnému růstu, přitom jejich svaly a vazy nejsou vždy schopné unést tíhu rychle rostoucích kostí.
Chyby, které se určitě vymstí
Plná miska masa
Co může být na krmení masem špatného? Hodně! Maso totiž obsahuje obrovské množství fosforu. Což může být opravdový problém, protože pes potřebuje ve krmivu vyvážený poměr fosforu s vápníkem.
Pokud dostává samé maso, začne se mu kostí ztrácet vápník, což těžce postihne schopnost psa normálně se pohybovat.
Piškoty a rohlíky
Těmi bychom měli i jako odměnou hodně šetřit, je to „prázdná“ energie, která zaplácne žaludek. Štěně je potom slabé, snadno unavitelné, špatně roste. Pokud dostává rohlíky často, může mít i trvale poškozenou páteř a kosti nohou. Piškoty jako odměnu bude lepší vyměnit za pamlsky určené právě pro štěňata.