Je to už 38 dní, co sopka Cumbre Vieja na kanárském ostrově La Palma chrlí lávu. A aktivita nepolevuje, naopak. Od pondělního rána vulkán chrlí více materiálu a o víkendu vědci zaznamenali desítky otřesů, informoval místní tisk.
A kromě bezprostředního nebezpečí vědci zveřejnili i výsledky složení atmosféry a kvality ovzduší z celého světa.
Podle služby CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) sopky Cumbre Vieja už způsobila, že se velké chuchvalce oxidu siřičitého (SO2) dostaly přes severní Afriku, Evropu přes Atlantik do Karibiku.
Když 19. září 2021 sopka Cumbre Vieja poprvé vybuchla, výpary se šířily hlavně přes severní Afriku a jihoevropské země včetně Španělska a Portugalska, a nakonec dosáhly severní a západní Evropy.
Začátkem října se však směr větru změnil a služba CAMS sledovala, že se oblaka SO2 přenášejí na vzdálenost přibližně 5 000 kilometrů a dosahují Karibiku.
Kromě SO2 poskytuje CAMS informace o pevných částicích v atmosféře, a to jak z hlediska koncentrace, tak z hlediska optické hloubky aerosolu (AOD).
Chemická přeměna SO2 na síranový aerosol je zahrnuta v modelu CAMS a analýzy AOD v modelu CAMS pro toto období odhalily přenos síranového aerosolu ve spojení s celkovým sloupcem oxidu siřičitého.
V důsledku přenosu saharského prachu přes Atlantik, který probíhal současně se sopečným proudem, se mezi 8. a 10. říjnem v Portoriku a dalších částech Karibiku objevily zprávy o mlze a špatné kvalitě ovzduší s viditelností do pěti kilometrů.
Vyhodnocení předpovědí CAMS pro koncentrace jemných prachových částic (PM2,5) ukázalo na některých místech Portorika zvýšené hodnoty, které odpovídaly měřením na místě.
(Zdroj: Copernicus Atmosphere Monitoring Service/ECMWF)