Užívání alkoholu umí nejlíp řešit věda. Podle výsledků nové studie prý konzumace malého množství alkoholu tlumí záněty a pomáhá mozku odstranit toxiny včetně těch, které jsou spojeny s Alzheimerovou chorobou.
Když se to ale přežene, jedním z netypičtějších následků je náhlý hlad a touha po něčem pořádně tučném. Tušíte, čím je to způsobeno? Britští vědci z Ústavu Francise Cricka to vědí.
Jejich pokusy na hlodavcích totiž prokázaly, že alkohol ovlivňuje stejný typ mozkových buněk, jaký se uvádí do pohotovosti při hladovění. Své tělo tak v podstatě klameme a nutíme ho požadovat vysoce kalorické jídlo.
Opilé myšky více baští
V rámci prováděné studie byl myším tři dny injekčně vpravován do těla roztok s ethanolem, který měl věrně simulovat stav člověka během „víkendové party“.
Toto množství, které by s ohledem na člověka odpovídalo zhruba jedné a půl láhvi vína denně, způsobilo, že hlodavci začali prahnout po jídle a spořádali průměrně o 10 až 25 % více potravy, než bylo jejich denním standardem.
Propojení mezi alkoholem a apetitem pijanů se tedy jasně prokázalo. Stanovisko pak vědci definitivně podtrhli druhou fází pokusu, když myším tyto buňky zablokovali, a tím u nich docílili opět normálního stavu. Vědci jsou přesvědčeni, že se tyto procesy u myší a lidí plně shodují.
Alkoholem k přejídání
Pokud se tedy chystáte například hubnout, měli byste si popíjení v baru dobře promyslet, protože tělo po konzumaci alkoholu dokáže zvládnout podstatně více kalorického jídla, nemluvě o negativních dopadech alkoholu jako takového.
Podle studie britské agentury YouGov lidé po třech skleničkách vína zkonzumují do 24 hodin o 6300 kalorií více, než by tomu bylo normálně. Vždyť to je ostatně důvod, proč si lidé s takovou oblibou dopřávají před hostinou aperitiv – zvýší chuť k jídlu.
Vytloukáme kalorie kaloriemi
Než věda dokázala na toto záhadné propojení alkoholu a jídla objektivně odpovědět, přicházeli odborníci s řadou více či méně pravděpodobných teorií.
Někteří se například domnívali, že opilý člověk prostě a jednoduše ztrácí zábrany a bez ohledu na své zdraví a postavu sní vše, co mu přijde pod ruku. Základní korelaci mezi konzumací alkoholu a jídla už tedy máme.
Ale co ten samotný paradox, kdy nás konzumace vysoce kalorického alkoholu nutí ještě konzumovat vysoce kalorické jídlo? Jeden gram čistého etanolu, tedy alkoholu v nápojích, obsahuje 7,1 kcal. Bohatší na energii už je jenom tuk.
Podíváme-li se na reakci těla při konzumaci běžné, vysoce energetické potravy, pak víme, že dojde k potlačení pocitu hladu. Jenže u alkoholu to funguje přesně opačně. Přestože má sám hodně kalorií, spouští touhu po dalších v podobě jídla. A tím je nežádoucí nejen pro hubnoucí osoby.