V pouhých třiceti letech pokoří ve svém stroji Atlantik, o dva roky později překoná rychlostní rekord v ženském létání, v pětatřiceti přeletí oceán znovu, ovšem tentokrát sama. Fascinující příběh Amelie Earhartové má však smutný konec.
Při poslední výpravě se ztratí neznámo kam. Četné pátrání nepřinese kýžené výsledky. Rozluštit poslední chvíle života známé pilotky se vědcům daří až v posledních letech!
Tichomořský atol v souostroví Kiribati poutá pozornost vědců již několik desetiletí. Právě tam měl 2. července 1937 dvoumotorový Lockheed Electra s Amelií Earhartovou a navigátorem Fredem Noonanem nouzově přistát.
Už v roce 1940 najde britská skupina archeologů v hrobě na ostrově kosterní pozůstatky. Ty jsou fidžským lékařem označeny za mužské, navíc se záhy ztratí. Poslední dny Amelie Earhartové tak zůstávají opět zahaleny v mlze.
Jasnější obrysy o konci známé pilotky pomohou vědcům dotvořit až další nálezy na ostrově Nikumaroro, kde měla Earhartová přistát a také zemřít.
„Objevili jsme kousky kapesního zrcátka, zbytky dámské boty, kus zipu a úlomek plexiskla odpovídající zmizelému lockheedu.
Ale také improvizované nástroje, rozbitý nůž a pouzdro sextantu,” popisuje Richard Gillespie, výkonný ředitel sdružení TIGHAR, které se zabývá hledáním ztracených letadel.
Domněnky potvrzeny!
Záhadný osud a ostatky nalezené na atolu v Tichomoří nedají vědcům spát, a tak provádějí stále nová zkoumání. Nejnovější výsledky přinesou potvrzující verdikt. Kosti nalezené na Nikumaroru patří pilotce Earhartové!
O senzační tvrzení se postará antropolog z univerzity ve státě Tennessee Richard Jantz.
Závěr jeho nové studie je založen na zkoumání údajů o kostech nalezených právě v roce 1940. Pozůstatky samotné sice Jantz k dispozici nemá, ale vychází z dat z měření lebky a kostí z paže a nohy, které jeho předchůdci pořídili v roce 1941. Výsledky výzkumu, ve kterých Jantz prohlašuje, že „důkazy ukazují na Earhartovou velmi přesvědčivě,” zveřejní v časopise Forensic Anthropology.
(Foto: shutterstock.com, wikipedia.org)