Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.
Dezinfekce jako taková je známá už od konce 19. století, kdy se objevují první antiseptické roztoky v lékařství.
S pokrokem vědy a techniky se začnou vyrábět moderní dezinfekční prostředky, včetně antibakteriálních gelů, které se staly nedílnou součástí našich životů.
Nicméně až pandemie koronaviru způsobí, že zažijí nevídaný boom. Většina z nich má na lahvičce označení, že spolehlivě usmrtí 99,9 % choroboplodných zárodků.
Přemýšlíte někdy o tom, proč antibakteriální gely nezničí 100 % nebezpečných mikroorganismů? Jde o to, že i když jsou gely opravdu účinné, přece jenom mají své limity a na některé patogeny zkrátka nestačí.
K těm, které mu dokážou vzdorovat, patří například norovirus. Tento odolný potížista způsobuje zvracení, průjem, křeče a další diskomfort v trávicím traktu.

Voda a mýdlo v první řadě
Dalším důvodem, proč gel nezabije všechnu „havěť“, je fakt, že povrch rukou není zcela rovný. V pokožce jsou záhyby, linie i štěrbiny, kde se mohou mikroorganismy zachytit.
Zdravotníci proto doporučují jako nejúčinnější metodu starý dobrý způsob očisty, tedy mytí rukou vodou a mýdlem. Mýdlo (vyjma antibakteriálních) sice není určeno k usmrcení choroboplodných zárodků, ale velmi dobře pomáhá k jejich spláchnutí z pokožky.
Tento postup může být při odstraňování určitých typů patogenů mnohem účinnější než dezinfekční prostředky. Také je šetrnější, protože lépe zachovává přirozený kožní mikrobiom, který plní ochrannou funkci.
Pokud je narušený, „dobré“ mikroorganismy mohou být rychle nahrazeny těmi potenciálně škodlivými.

Vezměte to pořádně!
Také pokud máte viditelně ušpiněné ruce nebo jste přišli do kontaktu například s mastnotou, dezinfekční gel mýdlo rozhodně nenahradí.
Antibakteriální gely však hrají důležitou roli ve chvíli, kdy se nemůžete dostat k vodě a mýdlu, tedy například během cestování. Aby byly tyto prostředky účinné, musí být používány správně. Při nanášení gelu si tedy dejte záležet.
Použít pár kapek jen na dlaně nestačí, stejně jako byste se nesnažili umýt auto hadříkem o velikosti kapesníku. Rozetřete gel po celém povrchu obou rukou, včetně dlaní, hřbetů rukou, nehtů i prostoru mezi prsty.
Můžete to pojmout jako malou masáž a nepřestávejte, dokud pokožku nebudete mít suchou. Pro tuto chvíli máte ruce čisté, ale jakmile antibakteriální prostředek zaschne, nemá preventivní účinek před další kontaminací.
A ještě jedna důležitá věc: nemíchejte gely s vodou, aby nedošlo ke zředění a tím i ke snížení účinku. Platí to i pro mokré ruce!
