Stačí pohled na prostřený stůl s voňavým jídlem a zapomenuty jsou hádky, odsunuta špatná nálada. Aspoň pro ten moment. Určité potraviny ale dokážou víc. Dobrou náladu vykouzlí i udrží.
Dejte si banán
Naši náladu v mozku ladí přenašeče nervových signálů, které si tělo vyrábí. Obecně nejznámější z nich je serotonin, ano, právě ten, kterému se říká hormon dobré nálady. Tělo si ho tvoří z tryptofanu, na který jsou bohaté právě banány. Vedle nich také parmezán, ementál a kešu ořechy.
Jáhly a špalda
Jsou dobrým zdrojem pro tvorbu endorfinu, který vytváří pocit euforie a nadšení. Libové maso, ryby a tvaroh zase obsahují látky, které pomáhají tlumit smutek a probouzet nadšení. Kromě dobré nálady dodávají i fyzickou energii.
Vejce mohou podpořit lepší náladu tím, že přispívají k vyšší duševní aktivitě a dobré paměti. Podobně prospívají také tučné mořské ryby a lněný olej.
Ale bez Béčka to nejde
K tomu, aby si tělo hladce vytvářelo žádoucí neuropřenašeče, potřebuje určité bílkoviny, vitaminy a minerály. Zásadní je vitamin B9. Bohatým zdrojem jsou kromě listové zeleniny také vnitřnosti, především játra, dále syrové zelí a brokolice.
Zařaďte i kvasnice, ořechy, vařené luštěniny, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, vejce a mléko.
Hořčík a zinek
Aby vám nechyběl hořčík, jezte saláty a špenát, celozrnné obiloviny a výrobky z nich, maso, mléko, pšeničné klíčky, ořechy, fazole, banány. Pro dostatek zinku maso, hovězí, vepřové i drůbeží, vejce a mořské plody.
Vegetariáni ho najdou v meruňkách, houbách, ořeších, slunečnicových a dýňových semenech.
Probiotika a prebiotika
Podporují střevní mikroflóru a tím příznivě ovlivňují trávení, vstřebávání živin i náladu. Zařaďte do jídelníčku kefír, nejlépe domácí, jogurty, fermentovanou zeleninu i další kvašené potraviny.
Ideální potravou pro tyto bakterie jsou pak probiotika, tedy bohaté zdroje vlákniny, obecně ovoce a zelenina.
(Zdroj: Paní domu)