Vypadá jako obyčejná loď. Ale není. Když roku 1585 exploduje, rozpoutá peklo, na které lidé v okruhu 80 kilometrů nikdy nezapomenou. Tedy ti, kteří přežijí.
V roce 1579 vtrhne španělská armáda do tehdejšího Nizozemska, aby potlačila protestantské povstání.
Přístav Antverpy, jako hlavní město vzpoury, začne pod velením Alexandra Farnese, vévody z Parmy (1545–1592) obléhat 3. července 1584. Aby ho zcela odřízla, vybuduje 100 truhlářů a 600 ženistů na řece Šeldě pontonový most vyzbrojený děly.
Naplní loď dynamitem
S nápadem, jak blokádu prolomit, přijde italský inženýra Federigo Giambelli. Vyhodit do povětří. Dostává k dispozici dvě lodě – Fortuyn (Štěstí) a Hoop (Naděje).
Každé vykuchá podpalubí, které vyztuží metrovou vrstvou cementu tak, aby směroval a zesílil účinek exploze. Nahoře je uzavře starými náhrobky a utěsní olovem. Každou z komor pak naplní více než 3 000 kg jakostního střelného prachu.
Vše kamufluje běžnou dřevěnou podlahou a nakonec přidá svůj trumf. Hodiny propojené s křesacím zámkem. Historicky první odpalovací zařízení k časované bombě.
Hořící lodě osvětlují řeku
Den D, nebo spíše noc, nastává 4. dubna 1585. Obě lodě mají zapálenou palubu. Španělské bubny a trumpety svolávají muže k zastavení. Na mostě akci koordinuje většina vyšších důstojníků.
Stovky dalších postávají na mostě i na obou březích a sledují úchvatnou podívanou a hlasitě se smějí dětinským pokusům. Štěstí sice proud zanese stranou k pravému břehu, ale Naděje pronikne hradbou ukotvených člunů a dostane se až k mostu.
Z nebe prší urvané hlavy
Když se k ní vojáci seběhnou, aby ji zastavili, časovaná bomba exploduje. Je to strašlivá exploze. Země se chvěje jako při zemětřesení a tlaková vlna dokonce na okamžik odhalí dno řeky.
Během okamžiku výbuch, který je slyšet v okruhu téměř 80 kilometrů, téměř srovná se zemí pevnost Svaté Marie, do mostu vyrve díru širokou 60 metrů a okamžitě zabije přes tisíc mužů. Stovky jich jsou rozmetány na kusy.
K zemi padá děsivé krupobití náhrobků, kamení, železa, utržených hlav a kusů lidských těl. Ti, kteří přežili, jsou v naprostém šoku. Španělé přijdou o většinu vrchního velení. Navzdory úspěchu akce však Holanďané nedokážou šance využít.
Než stihnou rebely zásobovat, je poškozený most opraven a obležené město se nakonec v srpnu vzdá.