Angkor Vat, královský chrám a hlavní město Khmérské říše, je jednou z nejvýznamnějších památek Kambodže. Vznikl ve 12. století a zejména kvůli erozi, teplotním výkyvům a sezónním změnám hladiny podzemní vody dochází postupem času k jeho rozpadu.
Lze díky moderním technologiím tuto skvostnou památku, jež byla označena jako místo světového dědictví UNESCO, zachránit?
Tým vědců z několika institucí v Číně a v Kambodži použil novou metodu radarové interferometrie se syntetickou aperturou (InSAR), která dokáže sledovat miniaturní pohyby zemského povrchu.
V kombinaci se satelitními snímky ve vysokém rozlišení vědcům pomáhá zjišťovat, jak se změny v podzemních vodách projevují na povrchu a ovlivňují staré budovy.
Technologický zázrak jménem InSAR
Dlouhodobé nepřetržité sledování s velmi nízkou frekvencí se využívá v případech, kde se očekávají pomalé změny polohy sledovaných objektů, probíhajících po delší dobu a to až několik let. Největší výhodou je skutečnost, že se sleduje celý objekt.
Je tak možné přesně identifikovat, kde dochází k jak velkým změnám, například posunům nebo deformacím, včetně vymezení rizikových oblastí a rychlosti jejich posunů.
Měření byla v Angkor Vatu provedena v letech 2011 až 2013 a vědci spočítali, že se půda kolem chrámu posunula o méně než 3 mm. Je tak nepravděpodobné, že by aktuální množství vody mohlo výrazně urychlit rozpad chrámu.
Problémem ale zůstává eroze, teplotní výkyvy a sezónní změna hladiny podzemní vody v důsledku cyklických suchých a deštivých období. Na tuto problematiku by se specialisté měli zaměřit především.
Díky nové metodě mohou aplikovat ochranná opatření na nejrizikovější místa. Radarová interferometrie se syntetickou aperturou by mohla ale najít uplatnění při ochraně i dalších historických památek po celém světě.
Historie Angkor Vat
Královský chrám, který je vzdálen 5,5 km severně od města Siem Reap, se nachází v Angkoru v Kambodži. Největší chrám celé oblasti zůstal dodnes jediným významným buddhistickým centrem. Je vrcholem khmerské architektury a stal se symbolem Kambodže.
Je dokonce vyobrazen na státní vlajce. S celkovou výměrou kolem 1 km2 patří mezi nejrozsáhlejší náboženské komplexy na světě.
Prvotní stavební práce započaly v první polovině 12. století během vlády Súrjavarmana II. Předpokládá se, že práce skončily společně se smrtí panovníka. Nutno podotknout, že některé reliéfní výzdoby zůstaly nedokončeny.
V průběhu 14. nebo 15. století byl chrám upraven pro účely théravadového buddhismu, kterému slouží do dneška. Zajímavostí je, že i přes zjevné zanedbávání nikdy zcela nezpustl. A to díky vodnímu příkopu, který jej chrání od pohlcení okolní džungle.