Bible je bezpochyby jedním z nejdůležitějších spisů všech dob.
Je tedy logické, že se archeologové z celého světa zaměřují právě na její jednotlivé části a pátrají po místech, předmětech a dalších důkazech, které by potvrdily či vyvrátily jejich pravdivost. Jaké jsou největší nálezy posledních let? A proč kromě úžasu vzbuzují často i mnoho otázek?
Vědec v bílých gumových rukavicích opatrně pod lupou oprašuje střep nalezený ve vykopávkách u slavného města Gat v izraelském národním parku Tel Zafitu v Judské nížině.
Na první pohled jde o nedůležitý střípek z nějaké vázy či nádoby, ale po chvíli se ukáže, že na něm jsou zapsána nějaká písmena. Trvá mnoho dní pečlivé práce, než se je badatelům podaří rozluštit.
Slova ALWT a WLT ale na první pohled nemají význam, a to ani v jazyce, ve kterém měla být zapsána.
Jenže pak přijde izraelský profesor biblické historie Aaron Demsky s teorií, že písmena znázorňují v jednom z prastarých jazyků jméno Goliáš a k jeho hypotéze se postupně přiklání víc a víc vědců.
Když navíc archeologové odkrývají ve stejné lokalitě vstupní bránu a hradby biblického města, ze kterého měl podle Bible Goliáš pocházet, je zřejmé, že jsme možná na stopě jedné z největších biblických záhad!
Pravdivý základ příběhu?
V mezinárodním týmu archeologů vypukla po objevení hradeb a vstupní brány filištínského města Gat velká oslava. A není se čemu divit.
Potvrzuje to totiž, že přinejmenším část informací v Bibli o příběhu popisujícím souboj pasáčka a budoucího krále Davida s obřím válečníkem Goliášem, se zakládá na pravdě.
Podle legendy David nastupuje proti soupeři, který měří přes čtyři metry, a přesto ho poráží kamenem vystřeleným ze svého praku. Město Gat je v Bibli zmiňováno jako velké a důležité město, jeho přesná poloha je však dlouho záhadou. Nyní se zdá, že je alespoň dílek celé biblické záhady rozluštěn.
Mohutné opevnění
Vykopávky v údajném městě slavného Goliáše probíhají už desítky let. Až nyní se ale konečně dostavily pořádné výsledky.
„Toto mohutné opevnění tvořilo poměrně impozantní hranice, které chránily město před Judským královstvím, expandujícím směrem na západ,“ prohlásil Aren Maeir, který ale zatím nechce spekulovat o tom, zda další výzkum vnese více světla na případnou pravdivost slavného příběhu.
Prozatím se zdá, že tzv. Pelištejci (v Bibli známí jako Filištíni – pozn. red.) skutečně nějakou dobu vzdorovali Judskému království. Ukončil vše až souboj Davida s Goliášem?