Kabriolet se zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem zatočí do ulice v Holešovičkách v pražské Libni. Náhle naproti automobilu vyběhne Jozef Gabčík, třímající v ruce samopal. Namíří na Heydricha, leč nevystřelí.
Zbraň se mu totiž zasekne. „Zastavit!“ křikne politik, popadne zbraň a vyskočí z vozu. V tu chvíli vedle něj exploduje granát.
Konečné řešení židovské otázky
Spolu se svými nadřízenými Heinrichem Himmlerem a Adolfem Eichmannem tvoří Heydrich tandem, jehož cílem je připravit po organizační a administrativní stránce takzvané „konečné řešení židovské otázky“.
Svou nenávist k Židům dá Heydrich najevo i v Čechách hned poté, co se ujme funkce říšského protektora.
„Terezínské ghetto, které oficiálně zřídil svým výnosem ze 16. února 1942, se mělo stát pro desetitisíce českých Židů přestupní stanicí mezi životem a smrtí,“ zmiňuje se Liška. Vedle provádění důsledné germanizační politiky, má Heydrich ale ještě jiný úkol.
Potlačit české odbojové hnutí a posílit vliv a pravomoci německých úředníků ve zdejších průmyslových podnicích a ministerstvech. Za této situace se československá exilová vláda, sídlící v Londýně, rozhodne provést na Heydricha atentát.
Exploze v zatáčce
Operace s krycím názvem „Anthropoid“ se zúčastní poddůstojníci Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří v noci z 28. na 29. prosince provedou spolu s několika dalšími spolubojovníky parašutistický výsadek nad protektorátním územím.
Právě oni pak připraví přepadení u ostré zatáčky na pražském předměstí na cestě mezi Heydrichovým sídlem na venkově a Pražským hradem.
„Dne 27. května 1942 Mercedes, v němž Heydrich jel, v této zatáčce zpomalil, což byl důvod, proč atentátníci vybrali toto místo, a Gabčík vykročil na silnici, aby se pokusil Heydricha zastřelit.
Jeho samopal se však zasekl,“ popisuje situaci britský spisovatel Hywel Williams. Vůz se zastaví a Kubiš vrhne granát, když Heydrich vyskočí z auta s pistolí v ruce.
Chvíli se zdá být vážnou hrozbou, ale výbuch ho vážně zraní a Heydrich o devět dní později zemře v nemocnici.