Každý z nás to určitě nejednou zažil. Celý dům spí a jen vám se ozývá těsně u ucha bzz. Když rozsvítíte světlo, marně pátráte po místnosti – původce zvuku nemůžete najít.
Ale jakmile zhasnete, scéna se opakuje… Jak proti tomu smysluplně bojovat?
Pod sítí vás nenajdou
Lze zvolit ochranu mechanickou, kterou poskytuje moskytiéra. Lze ji použít přímo v místnosti, ale i venku u vody či na terase. Zastavit komáry lačnící po lidské krvi mohou však především sítě v oknech i dveřích.
Mohou to být napevno uchycené rámy se sítí, které se po sezoně sundají. Příjemnější jsou sítě uchycené otočnými vruty tak, že je podle potřeby můžete otevírat jako okno.
Sítě bývají ze skelného vlákna, které je někdy ještě navíc potaženo plastem (má dlouhou životnost). Rámy bývají z hliníkových profilů. Na plastová okna se používají tzv. motýlkové úchyty, jimiž se síť na okno připne.
Postříkejte je!
Na hubení much, komárů, mravenců, blech i klíšťat často volíme různé spreje s mechanickým rozprašovačem.
Proti mouchám (kromě mucholapek a dekorativních samolepek, které jsou k dostání za pár korun) a ostatnímu létajícímu hmyzu v uzavřených místnostech si můžete za dvě tři stovky pořídit také elektrické odpuzovače do zásuvky.
Posviťte si na ně!
Obtížný hmyz můžete odradit i zápalnými repelentními přípravky. Existují insekticidní spirály a svíčky. Některé se používají pro posezení na polootevřené terase či balkoně, jiné se hodí pouze ven. Elektrické lapače jsou vhodné na zahradu i do místností.
Instalují se většinou do výšky 2 až 2,5 metru mimo dosah slunečního záření. Základem některých elektrických lapačů jsou například silné zářivky, které přitahují hmyz. Ten se zničí dotykem s mřížkou a padá do misky. J
Bojíte se vos?
Na likvidaci vosích hnízd na půdách nebo fasádách raději zavolejte odborníky, kteří vše vyřeší speciálním postřikem. Následně pečlivě utěsněte otvory, kterými často vosy zalétávají do podhledů apod.