Každodenní život se svou rutinou všedního dne přináší opakovaná setkání s choroboplodnými zárodky na těch samých místech. Někdy i na místech, kde byste to nečekali.
Bakterie, s nimiž se denně potkáváme, náš imunitní systém zná a prohrává s nimi jen v případě, že jsme oslabení a nemocní. V jistém smyslu je potřebuje jako cvičný trénink, důležitý zvláště u dětí, které nemají ještě zralý imunitní systém. Přílišná hygiena může zdraví spíše podlomit a narušit normální vývoj imunity.
Mýdlo i ručník
Na mýdle se dají laboratorně prokázat desítky různých bakterií, vyhnout se ji lze tekutým mýdlem v dávkovači.
Na ručníku si doma pěstujeme stejné kolonie bakterií jako na mýdle…Vlhké prostředí ručníků mikrobům svědčí, a tak se zde množí, což je znát podle zápachu.
Pozor na nákupní vozíky
Nákupy představují výpravu do světa choroboplodných zárodků nejen tím, že se dotýkáme bankovek a mincí. Stejně silné osídlení bakterií se nachází na madlech vozíků a nákupních košíků. Současně je přinášíme i na platební karty a nosíme si je pak s sebou.
Veřejná doprava
Jízda veřejnými dopravními prostředky patří k nejrizikovějším místům. Bakterie se tu nepředávají jen „z ruky do ruky“. Na sedačkách ulpívají také mikroby z oblečení, zvláště nebezpečným zdrojem jsou špinavé pracovní kombinézy.
Mobily
Mobil posbírá všechny patogeny, kterých se naše ruce dotknou. Proto bychom neměli jíst, nejen když současně ťukáme do klávesnice, ale ani při používání mobilu nebo tabletu. A každodenně používanou techniku bychom neměli zapomínat co pár dnů čistit.
Kuchyňský dřez i lednice
Nejvíce bakterií posbírá během mytí nádobí houbička, ale i utěrka a hadřík, kterým stíráme kuchyňské plochy. Bakterie milují i prostředí lednice. Pomůže pravidelné vymytí vnitřku vodou s octem a udržování teploty do 7 °C.