Pojem bakterie je vnímán obecně spíše negativně, avšak skupina vědců z přírodovědeckého muzea v Denveru v USA prokázala, že bakterie mohou být zdraví dokonce prospěšné.
Výzkum, zveřejněný v odborném časopise Scientific Reports, spočíval v odebrání vzorků bakterií z úst 366 dospělých a dětských návštěvníků muzejní expozice o lidské chuti a v jejich následném porovnání s údaji o životním stylu a zdraví.
Chodit, nechodit?
Kdo nenavštěvuje pravidelně zubaře, ten má logicky v ústech více mikrobů. Znalosti o stavu ústní mikroflóry by do budoucna mohly významně pomoci zjistit, jak stav zubů souvisí s dalšími nemocemi.
„Studie byla zajímavá, protože poskytuje katalog různých bakterií, které žijí v ústech, a ukazuje, jak se mění v závislosti na tom, jak se chováme k vlastnímu chrupu.
Ti účastníci projektu, kteří si čistili zuby dentální nití, měli v ústech méně druhů bakterií než ostatní. Naši předkové žádnou nit ani ústní vodu nepoužívali.
I bakterie se v evoluci musely a musejí neustále adaptovat na prostředí, ve kterém žijí,“ sdělil Petr Svoboda, molekulární biolog.
Sladké neškodí tolik, jak se předpokládalo
Prvotním cílem studie bylo zjistit, zda a jak bakteriální mikroflóra souvisí s chutí na sladké. Ukázalo se, že sladké na mikroflóru nemá příliš velký vliv. Co však stálo za pozornost, bylo jiné zjištění.
Výzkumníci podotýkají, že zdraví chrupu je úzce provázáno se zdravou činností jiných částí těla. Například v případě obézních dětí je mikrobiom jiný než u ostatních, příčinu a následek však vědci neznají.
Domnívají se, že složení ústního mikrobiomu zřejmě souvisí s typem stravy, jež podporuje obezitu. Co se vědělo již dříve, je fakt, že kouření na náš mikrobiom prokazatelné působí, proto se výzkum na tuto oblast nezaměřoval. Z dřívějších vědeckých prací je patrné, že zdraví zubů prospívá činnosti srdce.
(FOTO: greatist.com)