Dřevěný, plastový, čalouněný. Každý má doma nábytek z těchto materiálů. Víte ale, jak ho správně čistit, aby vydržel dlouho jako nový? Zkuste naše rady.
Dřevo s přírodním povrchem
S velkou vrstvou prachu si hravě poradí navlhčený hadřík s pár kapkami jablečného octa. Protože se dřevo s vodou nemá rádo, je lepší k čištění použít prostředky na alkoholové bázi. Místa zapatlaná od rukou stačí potřít navlhčeným hadříkem s trochou mýdla.
Jestli už váš dřevěný nábytek něco pamatuje a moc se neleskne, přetřete ho hadříkem namočeným v troše olivového oleje.
Lakovaný nábytek
Patří k nejméně náročným, co se údržby týká. Většinou si vystačíte jen s vlhkým hadříkem a vodou s trochou saponátu či pár kapkami citronu. Podle tzv. babských rad výborně čistí nálev silného studeného čaje.
Textilní čalounění
V prvé řadě se držte instrukcí výrobce, jakými prostředky čistit můžete a naopak čemu se máte vyhnout. Všeobecně lze čalounění čistit roztokem saponátu vyšlehaným do husté pěny a vody.
Nanášejte ji houbičkou nebo kartáčkem (čistěte ve směru tkaní) a pak látku ihned vytřete savou textilií. Čalounění z mikroplyše vyčistíte jemným kartáčováním a velmi jemným šamponováním. Nikdy nepoužívejte chemická rozpouštědla a ředidla.
Kůže a ekokůže
Nečistoty z koženého čalounění nikdy neodstraňujte mechanicky ani za pomocí chemikálií či pracích prášků, mohli byste ji poničit.
Na lokální skvrny vezměte bavlněný hadřík (nikdy ne kartáček) a jemný roztok mýdla s neutrálním pH. Velké skvrny odstraníte použitím lihu nebo technického benzinu.
Zašlou kůži ošetřete směsí bílku a lněného oleje v poměru 1:1. Ekokůže je náchylnější na poškození tekutinami, protože je na rozdíl od té pravé propustná. K čištění postačí vlhký hadr nebo houba a slabý mýdlový, případně saponátový roztok.
Proutěný a ratanový nábytek
K čištění zkuste použít směs z 200 ml teplé vody a šťávy z půlky citronu. Pro vyšší lesk naneste na navlhčený měkký hadr několik kapek lněného oleje a nábytek přetřete. Po několika hodinách ho přetřete suchým hadříkem.