Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Biohackeři: Bohové z garáží vládnoucí 21. století?

Od provizorních léků lidstvo ušlo neskutečnou cestu. Revoluce v genovém inženýrství nám klepe na dveře. Není potřeba mít haldy peněz, je snadná, levná a na koleni ji zmákne „skoro“ každý. Jde o nezodpovědné šílenství nebo dokonalou vizi budoucnosti?

Nechybí jim důkladné vzdělání, mnozí brázdí chodby univerzit nebo výzkumných center. Ve volném čase se ale nejčastěji v ušmudlaných garážích věnují aktivitám, které nesnesou denní světlo.  Pohrdají zákony, pravidly i všemi zásadami.

Existuje skupinka nadšenců, kteří se rozhodli vzít lékařskou péči do vlastních rukou. EPOCHA vám nyní představí svět nových, extrémních možností, ve kterém je potomek na míru, stejně jako léčba, blízkou budoucností na úplně jiném levelu.

Molekulární nůžky

Co: CRISPR-Cas9

Vše stojí jen na svobodném rozhodnutí. Tedy zatím. Tito pánové, kteří vyměnili obleky a laboratoře výzkumných center za divoké účesy a piercingy, totiž zastávají vizi, že dosavadní přístup ke genovému inženýrství je těžkým přežitkem. Aby také ne.

Na prameni vědění sedí už několik desítek let převážně univerzity nebo vědecké týmy, které mají svázaný nejen jazyk, ale i ruce. V celém vývojovém a testovacím odvětví se navíc protáčí miliony dolarů.

Veškerá nařízení, regulace a omezení zbytečně zdržují od hlavní náplně práce – záchraně lidských životů. Biohackeři se ale zpátky držet nemusí. Jsou svými vlastními pány, kteří chtějí nemocným léčbu poskytnout hned, bez čekání.

Jejich snahy podporují nově zrozené metody, které zásahy do dědičné informace usnadňují. Celá jejich práce stojí na vratkých základech, kde záruka prakticky neexistuje.

Lékařský bůh

Jednou z nich je „génius“ a jakýsi samozvaný bůh genové budoucnosti. Slangově se mu říká krispr. Odborně jde o techniku genového šlechtění známého jako CRISPR-Cas9, který spatří světlo světa v roce 2012. Je jakýmsi editorem genů a samotná technika editací.

Právě krispr je horkým esem v rukou biohackerů, kterým umožní rozjet jejich poslání. Přímo až s profesorskou přesností dokáže zasáhnout do dědičné informace, a to přesně v místě, kde je to potřeba. Pořizovací náklady za pakatel a použití snadné.

Jen co se o krisprech začne v odborných kruzích šuškat, přestávají být některé zákroky výsadou bílých plášťů. Experimentovat může kterýkoliv smrtelník, což s sebou nese větší šance na vyvinutí účinných prostředků.

Genetický všeuměl

Genomy všech organismů jsou pod lupou. Nejen v tom lidském totiž dokáže krispr čarovat. Poradit si umí i s bakteriemi, rostlinami nebo živočichy. V genetické informaci si prostě vyhlédne konkrétní místo a v něm poté DNA přeruší.

Za svůj šarlatánský postup si vyslouží přízvisko „metoda molekulárních nůžek“. Buňka na celou věc reaguje spuštěním opravných mechanismů, které sice DNA opět spojí, ale nedokonale.

Celý koloběh nakonec uzavírá vznik mutace, která je schopná vyřadit z provozu klidně i celý zasažený gen. V našich končinách je nutné práci s krisprem oznamovat Ministerstvu životního prostředí, kvůli vzniku geneticky modifikovaných organismů.

Až na věčnost…

V budoucnu by se před krisprem mohlo strachy klepat až tisícero nemocí, které má na svědomí jen jeden jediný překlep v pořadí nukleotidů. Mohlo by se jednat například o barvoslepost, Huntingtonovu chorobu, cystickou fibrózu nebo hemofilii.

Do pekel by mohl poslat i HIV nebo rakovinu. V roce 2015 využijí vědci jeho sílu k vystřižení právě HIV viru z buněk nemocných. O rok později už metodu testují přímo na živých myších, z jejichž těla zmizí polovina viru.

Léčba rakoviny by mohla namísto složitých chemoterapií a operací probíhat jen za pomoci několika injekcí s vlastními buňkami.

Nadějné zprávy k nám proudí z Číny, kde roku 2016 vyléčí pacienta trpícího rakovinou plic pouze za pomocí modifikovaných imunitních buněk upravených krisprem.

Ten, který ovládne mikroflóru

Průkopníkem a nepsaným králem všech biohackerů je Josiah Zayner (*1981). Ten si nejprve hoví na teplém místě v NASA, dokud ho prostředí nezačne pomalu nudit.

Do širšího povědomí se proto dostává až díky své firmě The Odin, jejíž sídlo má k centrále ve Washingtonu daleko. Jde totiž skutečně o ušmudlanou garáž, jejíž vybavení pořídí ve výprodejích.

Z ní pak zájemcům rozesílá soupravy, stojící na krispru, pro domácí experimentování, s níž i doveda se základními znalostmi biologie může s mírnou nadsázkou vytvořit zázrak. Klidně i někde v kuchyni na koleni. A to je základní myšlenkou.

Podle svých slov chce Zayner učinit vědu přístupnější, což mu zvědavci baští. Jen za rok 2017 mu sady vydělají na 200 tisíc dolarů (dnes asi 4 400 800 korun), i přesto, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) bije na poplach.

Posledním hitem má být souprava, která slouží k vyblokování genu pro myostatin, stojící za růstem svalů.

Přímo až s profesorskou přesností dokáže krispr zasáhnout do dědičné informace. (Zdroj: Shutterstock.com) Josiah Zayner má pověst krále biohackerů, jehož proslaví kontroverzní experimenty. (Zdroj: Shutterstock.com) Kompletní souprava vyjde zájemce zhruba na 1849 dolarů (cca 41 tisíc korun). (Zdroj: Shutterstock.com)
Související články
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví  přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes […]
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
reklama
Historie
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro […]
Castro byl zmrzlinový maniak
Už se na to nemůže dívat…Célia Sánchezová, Castrova spolubojovnice a možná i něco víc, dál nehodlala snášet, že se Fidel někdy k jídlu nedostane třeba celý den a pak si v noci vaří špagety, na jejichž přípravě si zakládal…„Potřebuje kuchaře,“ řekla si. Volba padne na Erasma Hernándeze.   Po očku pozoruje, jak si muži kolem […]
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Zajímavosti
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Anachoréti: Zazdění na vlastní žádost
Tisíce lidí se ve středověku rozhodnou opustit společnost, světské radosti i starosti a zasvětit zbytek svých dnů asketickému životu a modlitbě. Mnohým však nestačí udělat tlustou čáru a stát se poustevníky. Chtějí, aby společnost zůstala za tlustou zdí. A to doslova.   V 11. století začíná doba populačního růstu, rozvoje zemědělství, rozmachu měst a globálních […]
Michiganský trojúhelník: Záhady pod vodou i ve vzduchu
Znáte Michiganský trojúhelník? Leží v oblasti vzájemně propojených Velkých jezer na hranicích mezi Kanadou a USA a dějí se tam opravdu podivné věci. Mizejí tu lodě i letadla, lidí zde prý zahlédnou nejenom neidentifikované létající předměty, známé jako UFO, ale také USO, což jsou záhadné objekty pod vodou!   První z nejznámějších incidentů se odehraje […]
Kreveta pistolník: Nejrychlejší zbraň pod hladinou
Kdo se domnívá, že nejsilnějším zvířetem na Zemi je lev, tygr, nebo slon, ten se mýlí…Drápy, ostré zuby, síla, řev, to není nic ve srovnání s tím, co umí nenápadná pistolová kreveta rodu Alpheus, žijící v Mexickém zálivu a podél atlantického pobřeží USA.   Není sice větší než prst, přesto je vybavena superschopností, která z […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz