Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Biohackeři: Bohové z garáží vládnoucí 21. století?

Od provizorních léků lidstvo ušlo neskutečnou cestu. Revoluce v genovém inženýrství nám klepe na dveře. Není potřeba mít haldy peněz, je snadná, levná a na koleni ji zmákne „skoro“ každý. Jde o nezodpovědné šílenství nebo dokonalou vizi budoucnosti?

Nechybí jim důkladné vzdělání, mnozí brázdí chodby univerzit nebo výzkumných center. Ve volném čase se ale nejčastěji v ušmudlaných garážích věnují aktivitám, které nesnesou denní světlo.  Pohrdají zákony, pravidly i všemi zásadami.

Existuje skupinka nadšenců, kteří se rozhodli vzít lékařskou péči do vlastních rukou. EPOCHA vám nyní představí svět nových, extrémních možností, ve kterém je potomek na míru, stejně jako léčba, blízkou budoucností na úplně jiném levelu.

Molekulární nůžky

Co: CRISPR-Cas9

Vše stojí jen na svobodném rozhodnutí. Tedy zatím. Tito pánové, kteří vyměnili obleky a laboratoře výzkumných center za divoké účesy a piercingy, totiž zastávají vizi, že dosavadní přístup ke genovému inženýrství je těžkým přežitkem. Aby také ne.

Na prameni vědění sedí už několik desítek let převážně univerzity nebo vědecké týmy, které mají svázaný nejen jazyk, ale i ruce. V celém vývojovém a testovacím odvětví se navíc protáčí miliony dolarů.

Veškerá nařízení, regulace a omezení zbytečně zdržují od hlavní náplně práce – záchraně lidských životů. Biohackeři se ale zpátky držet nemusí. Jsou svými vlastními pány, kteří chtějí nemocným léčbu poskytnout hned, bez čekání.

Jejich snahy podporují nově zrozené metody, které zásahy do dědičné informace usnadňují. Celá jejich práce stojí na vratkých základech, kde záruka prakticky neexistuje.

Lékařský bůh

Jednou z nich je „génius“ a jakýsi samozvaný bůh genové budoucnosti. Slangově se mu říká krispr. Odborně jde o techniku genového šlechtění známého jako CRISPR-Cas9, který spatří světlo světa v roce 2012. Je jakýmsi editorem genů a samotná technika editací.

Právě krispr je horkým esem v rukou biohackerů, kterým umožní rozjet jejich poslání. Přímo až s profesorskou přesností dokáže zasáhnout do dědičné informace, a to přesně v místě, kde je to potřeba. Pořizovací náklady za pakatel a použití snadné.

Jen co se o krisprech začne v odborných kruzích šuškat, přestávají být některé zákroky výsadou bílých plášťů. Experimentovat může kterýkoliv smrtelník, což s sebou nese větší šance na vyvinutí účinných prostředků.

Genetický všeuměl

Genomy všech organismů jsou pod lupou. Nejen v tom lidském totiž dokáže krispr čarovat. Poradit si umí i s bakteriemi, rostlinami nebo živočichy. V genetické informaci si prostě vyhlédne konkrétní místo a v něm poté DNA přeruší.

Za svůj šarlatánský postup si vyslouží přízvisko „metoda molekulárních nůžek“. Buňka na celou věc reaguje spuštěním opravných mechanismů, které sice DNA opět spojí, ale nedokonale.

Celý koloběh nakonec uzavírá vznik mutace, která je schopná vyřadit z provozu klidně i celý zasažený gen. V našich končinách je nutné práci s krisprem oznamovat Ministerstvu životního prostředí, kvůli vzniku geneticky modifikovaných organismů.

Až na věčnost…

V budoucnu by se před krisprem mohlo strachy klepat až tisícero nemocí, které má na svědomí jen jeden jediný překlep v pořadí nukleotidů. Mohlo by se jednat například o barvoslepost, Huntingtonovu chorobu, cystickou fibrózu nebo hemofilii.

Do pekel by mohl poslat i HIV nebo rakovinu. V roce 2015 využijí vědci jeho sílu k vystřižení právě HIV viru z buněk nemocných. O rok později už metodu testují přímo na živých myších, z jejichž těla zmizí polovina viru.

Léčba rakoviny by mohla namísto složitých chemoterapií a operací probíhat jen za pomoci několika injekcí s vlastními buňkami.

Nadějné zprávy k nám proudí z Číny, kde roku 2016 vyléčí pacienta trpícího rakovinou plic pouze za pomocí modifikovaných imunitních buněk upravených krisprem.

Ten, který ovládne mikroflóru

Průkopníkem a nepsaným králem všech biohackerů je Josiah Zayner (*1981). Ten si nejprve hoví na teplém místě v NASA, dokud ho prostředí nezačne pomalu nudit.

Do širšího povědomí se proto dostává až díky své firmě The Odin, jejíž sídlo má k centrále ve Washingtonu daleko. Jde totiž skutečně o ušmudlanou garáž, jejíž vybavení pořídí ve výprodejích.

Z ní pak zájemcům rozesílá soupravy, stojící na krispru, pro domácí experimentování, s níž i doveda se základními znalostmi biologie může s mírnou nadsázkou vytvořit zázrak. Klidně i někde v kuchyni na koleni. A to je základní myšlenkou.

Podle svých slov chce Zayner učinit vědu přístupnější, což mu zvědavci baští. Jen za rok 2017 mu sady vydělají na 200 tisíc dolarů (dnes asi 4 400 800 korun), i přesto, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) bije na poplach.

Posledním hitem má být souprava, která slouží k vyblokování genu pro myostatin, stojící za růstem svalů.

Přímo až s profesorskou přesností dokáže krispr zasáhnout do dědičné informace. (Zdroj: Shutterstock.com) Josiah Zayner má pověst krále biohackerů, jehož proslaví kontroverzní experimenty. (Zdroj: Shutterstock.com) Kompletní souprava vyjde zájemce zhruba na 1849 dolarů (cca 41 tisíc korun). (Zdroj: Shutterstock.com)
Související články
Fascinující amazonská džungle nemusí skrývat jen dosud neznámé rostliny a „běžná“ zvířata. Možná se v ní potlouká tvor, se kterým byste se rozhodně setkat nechtěli. Podle některých popisů připomíná Bigfoota a i když jde podle všeho o legendu, reálný předobraz toto monstrum zřejmě opravdu má!   Pohybuje se prý pomalu a nenápadně a většinou zůstává […]
Je tomu 46 let, kdy v naprosté izolaci zemře poslední oběť pravých neštovic, britská fotografka Janet Parkerová (1938–1978). Stane se tak v době, kdy už mají být minulostí, protože svět po dlouhém boji oslavuje jejich oficiální vymýcení.   Je jí čtyřicet. S manželem Josephem mají dva psy a malý domek na předměstí Birminghamu. Pracuje jako […]
Každá země má svoji vlajku, státní znak, hymnu… a většinou také symbolické zvíře! Jak ale vybrat to pravé?   Ocitli jste se na území dnešního Chorvatska v době středověku a musíte zaplatit daně? Peníze si nechte, platí se tu kunami – stačí je stáhnout z kůže! Kožešina z drobných šelem je natolik výhodným artiklem, že […]
Její oficiální označení, tedy R504, nic moc neřekne. Stačí se ovšem zmínit o „Cestě kostí“, jak je kolymská silnice přezdívána, a na povrch se začnou drát hrůzy, které její stavbu provázely. Podepsán pod nimi není nikdo jiný než Josif Vissarionovič Stalin.   Oblasti, kudy vede, se říká ledová poušť. Jde o jedno z nejchladnějších míst […]
reklama
Historie
Bylo povinností královského lékaře kárat vládce?
Muž v taláru pospíchá ulicemi města. Lidé, které potkává, jej uctivě zdraví. Jako by je ani nevnímal, má práce nad hlavu. Teď ho čeká medicínská přednáška na lékařské fakultě, pak bude studenty seznamovat s taji astronomie a u dvora má naplánovanou audienci…   Vystudovat medicínu nebylo již ve středověku jen tak. Zájemce musel nejprve strávit […]
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred.   Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. […]
Palác makedonských králů: Navrhl ho autor jednoho z divů světa?
Kráčí s hlavou hrdě vztyčenou. Konečně se dočkal. Po násilné smrti svého otce Filipa II. je Alexandr Makedonský prohlášen králem. Ke slavnostnímu okamžiku přitom dochází v honosném paláci v Aigai, tehdejší metropoli království.   Velkolepé sídlo nechal vystavět už Alexandrův otec Filip II. (asi 382–336 př. n. l.). K dílu snad přizval věhlasného architekta Pythea […]
Galerie krásek: Na zdi se potkaly princezna s dcerou ševce
Za jeho vlády se z bavorského Mnichova stává centrum kultury a umění. Král Ludvík I. miluje malířství, sochařství i architekturu. Je ale také znalcem ženských půvabů a právě největším krasavicím své doby se rozhodne zasvětit celou obrazovou galerii.   Galerie krásek není v éře Ludvíka I. Bavorského (1786–1868) žádnou novinkou. Pyšnili se jimi vládci z […]
Zajímavosti
Vrať se aneb Příběh bumerangu
Věci vyhazujeme proto, že se jich chceme zbavit, nikoliv aby se nám vrátily zpět. Existuje ale výjimka – už tisíce let lidé s nadějí na návrat vyhazují bumerang!   Když najdou archeologové v 80. letech 20. století v jeskyni Oblazowa v Polsku asi 60 cm dlouhý kus mamutího klu, něco se jim na něm nezdá. […]
Baobaby: Stromy, které hubnou
Jejich jméno pravděpodobně pochází z arabštiny, ale najdeme je hlavně v Africe a na Madagaskaru, kde jsou pro tamní obyvatele léčivou dřevinou, tématem legend i předmětem uctívání. Věří například, že pokud utrhnou květ baobabu, sežere je lev. Ale pokud se napijí vody, kde byla namočena jeho semena, uchrání je to před útokem krokodýla.   Tyto […]
Pepř: Král koření s pořádně ostrými lokty
Pokud existuje koření, které nesmí chybět v kuchyni ani na stole, pak je to pepř a platí to po celém světě. V minulosti je nejen dochucovadlem, ale i symbolem bohatství, ceněným platidlem a trnem v oku církvi. A egyptský faraon má pepř dokonce i v nose!   Mleté i celistvé sušené kuličky pepře mají lidé […]
Svátek svatého Rufa: Den, kdy umírají panovníci
S křikem vyrazí vstříc sešikovaným vojákům, o pár hodin později už ale není jeden z nejúspěšnějších českých králů mezi živými. A s jeho mrtvolou se dějí věci! O ani ne 70 let později se situace opakuje, tentokrát nepřátelé propíchají jako řešeto prvního Lucemburka na našem trůnu!   Někdejšího římského konzula Rufa údajně osvítí Bůh, a tak se stane […]
Záhady a napětí
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?      Rozlehlými prostorami […]
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr. […]
Mystérium jménem egregory: Jde o naše strážné anděly?
V uplynulých desetiletích se zrodilo mnoho nových esoterických konceptů pracujících s existencí nehmotné energie nebo rovnou bytostí, které žijí mimo dosah našich obyčejných smyslů. Mezi tyto bytosti patří i tajemné egregory. Jde o andělské bytosti, které nad námi bdí, nebo jsou spíš negativní povahy?   Váš život prochází turbulentním obdobím. Právě jste změnili práci a […]
Moře na pobřeží Texasu vyplavuje lahve použité při magických rituálech
Na texaských se plážích se v poslední době začaly objevovat záhadné „čarodějné lahve“, podle všeho jde o relikvie použité při magických rituálech. Velmi často tyto nádoby obsahují lidskou moč, vlasy, odstřižené nehty, rezavé špendlíky a další podivné objekty. Jak se do moře dostaly a k čemu měly sloužit?   Moře občas na pevninu vyplaví lecjaké […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
skutecnepribehy.cz
O lásku svých rodičů jsem musela bojovat
Naši začali mluvit o rozvodu. Byla jsem rozmazlený jedináček a představa, že by se mi najednou zhroutil domov, byla pro mě zničující. Když mi naši opatrně naznačili, že se budou rozvádět, zhroutil se mi svět. Pocit jistoty splaskl jako propíchnutý balonek. Ještě nikdy v životě jsem se necítila tak mizerně. Nevěřila jsem svým uším. Nevěřila jsem, že to
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
iluxus.cz
DS PENSKE představuje nový „kabát“ své formule pro E-Prix v Monaku
Světový šampionát ABB FIA Formula E se jako obvykle zastaví v Monaku. A pro tento sedmý ročník slavného závodu se společnosti DS Automobiles a PENSKE AUTOSPORT rozhodly oslavit prestiž a půvab proslul
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
epochanacestach.cz
Roštejn: Hrad rozkvetlý jako růže
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu,
Nepečený dort s malinami
tisicereceptu.cz
Nepečený dort s malinami
Tvaroh můžete nakombinovat s ricottou nebo také řeckým jogurtem. Ovoce použijte podle sezony nebo podle toho, jaké máte u vás doma rádi. Ingredience Na 1 kulatou formu 300 g kakaových sušenek
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
nasehvezdy.cz
Skončila Nesvačilová se zlomeným srdcem?
Chvíli se zdálo, že je Denisa Nesvačilová (32) znovu šťastná. Jenže bohužel má asi opět srdce na cáry. Románek s pohledným kolegou podle všeho nevyšel. Měl se k ní chovat jako princezně, zahrnovat
Pozor na noční pohled z okna!
enigmaplus.cz
Pozor na noční pohled z okna!
Odedávna existuje celá řada lidových pověr. Ty skutečně nejděsivější z nich se pak většinou týkaly temné části dne, tedy noci. Lidé pevně věřili, že za tmy se nemá vycházet z domu a není ani dobré dív
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
21stoleti.cz
Knihovna ve virtuální realitě je skutečná
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen
Vepřová žebírka glazovaná pivem
nejsemsama.cz
Vepřová žebírka glazovaná pivem
Žebra můžete podlévat jak černým pivem, tak světlým ležákem. Ingredience na 6 porcí: 500 ml černého piva 2 kg vepřových žeber 1 lžíce sójové omáčky 1 lžička uzené papriky 1 lžíce olivového oleje sůl barevný pepř Postup: Vepřová žebra omyjte, osušte a rozdělte na větší díly tak, aby se vám porce vešly do pekáče. Připravte si směs, kterou budete
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
historyplus.cz
První pivovary u nás vyrůstaly v klášterech
Znavený mnich se opile olízne. Trochu přebral, jenže tahle várka piva se opravdu povedla. Tíží ho výčitky svědomí, na paměti má varovná slova biskupa. Zítra ale všechno dožene. Modlitbám se bude věnovat s ještě větší intenzitou než jindy.   Zpracování chmele na zlatavý mok se jako první u nás ujímají kláštery. „Protože měly vlastní výrobu piva,
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
epochaplus.cz
Osvobození Osvětimi: Mrazivé ticho, spáleniště a 7 000 zubožených vězňů!
Opatrně prochází bránou, na níž je nápis „Arbeit macht frei“. Sovětští vojáci doufají, že dobyli nacistickou továrnu, jenže po pár krocích zírají do prázdných očí stovek lidí v pruhovaných mundúrech. Ti jsou vyhublí, mají strach a neví, co od příchozích čekat! Onoho 27. ledna 1945 postupují Sověti k polskému městu Osvětim. Rozsáhlý komplex považují za nacistickou továrnu,
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
panidomu.cz
5 tipů, jak ukázat krásu dřeva
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe