Když se vás někdo zeptá, kde je i v uklizené domácnosti největší riziko nákazy, patrně většina odpoví, že na WC. Chyba, mnohem více si jich totiž pěstujeme v kuchyni.
Dřez
Na mycí houbičce a žínce žije stejně větší populace škodlivých bakterií než na záchodovém prkénku. Oboje vztaženo na čistotnou domácnost.
Jak je to možné? Už po prvním použití vytvoří zbytky potravin, pouhým okem neviditelné, na houbičce živou půdu pro bakterie. Mycí výbavu by tedy bylo ideální po každém použití vyhodit, což je ovšem neekonomické.
Proplachování saponátem k likvidaci bakterií nestačí. Sterilizovat houbičku v mikrovlnce, jak se někdy doporučuje, je zase nebezpečné. Jakmile je vysušená, lehce vzplane. Takže zbývá opravdu jen častá výměna houbičky.
Prkénka
Jak je snadné díky prkénku něco chytit, zkoumali ve Státním zdravotním ústavu. Pomazali plastová a dřevěná prkénka nakaženou masovou pastou a pak je čistili saponátem a 1% roztokem Sava. Výsledek? Nepříjemný.
Bakterie, způsobující především průjmy, se podařilo zlikvidovat jen na zcela novém plastovém prkénku.
Řešení: Prkénka musí být dvě
Jedno prkénko vyhradíme pouze pro potraviny, které se nevaří, tedy pečivo, sýry, zeleninu, kterou jíme syrovou.
Odkapávač a myčka
Jakákoli trvalá vlhkost je inkubátorem pro bakterie. Ať už v kuchyni používáte myčku nebo oplachujete nádobí v dřezu a necháváte schnout v odkapávači, vždy jsou to příležitosti pro množení bakterií.
Odkapávače je nutné denně vydrhnout kartáčem a saponátem. Jakmile na vlhkých místech nahmatáte mazlavý povrch, znamená to, že bakterie vyhrávají. U myčky je situace jednodušší, provoz při vysokých teplotách přes 70 °C bakterie ničí.
Lednice
V lednici se lehce pomnoží nejen mikrobi, ale i plísně, a ty jsou často větší problém.
Bakterie se začínají množit při 7 °C. Pokud je v lednici tepleji, z jediné salmonely je jich za pár hodin milion. Totéž listerie, další častý obyvatel našich lednic, který rovněž způsobuje střevní potíže.
Pomáhá časté čištění a umývání lednice octovou vodou.