Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.
Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen zdát.
„Protože matka žila spíše svými společenskými zájmy a na syny neměla čas ani vliv, vyrůstal v podstatě bez citových a mravních opor,“ popisuje chlapcovo rodinné zázemí česko-německý historik Bedřich Loewenstein (1929–2017).

Železem a krví
Mladík studuje práva na univerzitě v Göttingenu, potom se ale nechá zaměstnat jako vládní poříční správce, považuje to za mezikrok k vyššímu postavení. Svého cíle dosáhne. V roce 1851 je zvolen do pruského Spolkového sněmu ve Frankfurtu.
Svou inteligencí a schopnostmi si rychle vydobude takovou pověst, že ho ještě téhož roku král Fridrich Vilém IV. (1795–1861) jmenuje pruským zástupcem v nedávno obnoveném Německém spolku, politickém svazku německých států.
Bismarckova hvězda září stále jasněji, v následujícím desetiletí se osvědčí jako vyslanec v Rusku a ve Francii…Když se roku 1862 vrací do Pruska, vládne sice už Vilém I. (1797–1888), ale i on rychle rozpozná Ottův potenciál a jmenuje ho ministerským předsedou.
Bismarckovým snem je sjednotit německé státy do jediné říše. „Velké otázky doby se nerozhodují řečmi a usneseními, nýbrž železem a krví,“ prohlašuje v parlamentu.

Války o říši
K naplnění jeho představ je třeba především ovládnout Německý spolek, kde si hlavní roli stále ještě nárokuje Rakousko.
To ale změní prusko-rakouská válka v roce 1866. Po jasném pruském vítězství Bismarck místo Německého spolku zakládá Severoněmecký spolek, v němž je vedoucí úloha Pruska zajištěna.
Bismarck však stále ještě není spokojen. „Sjednocení německých států stojí v cestě moc Francie,“ domnívá se. Vstupuje do další války a se stejným úspěchem.
Po porážce Francie se k Severoněmeckému spolku připojují i jižní německé státy a Otto von Bicmarck 18. ledna 1871 zakládá Německou říši. V jejím čele nyní stojí Vilém I. jako císař.
