Středověk se běžně považuje za období plné nouze, příšerného jídla a všudypřítomné špíny. Je to ale také éra vskutku originálních trendů.
Jen tehdy totiž můžete odsoudit zvíře do vězení, sníst kohouta v helmě anebo se dopředu podle příručky naučit, jak správně umírat!
I tehdy muži a ženy podléhají módním trendům. Jedním z nich jsou dlouhé špičaté boty. Evropa s nimi koketuje zhruba od 13. století, a i když jsou obecně vyhrazeny spíše šlechtě, nosí je každý, kdo si je může dovolit.
Libují si v nich zejména muži a předhánějí to s jejich délkou natolik, že špičky musí být vycpány, aby se nekroutily. Používá se k tomu kde co: například mech, vlna a dokonce i lidské vlasy.
Pokud zmiňujeme vlasy, pak ženy raného středověku je sčesávají ze svého čela, které je tehdy považováno za dominantní rys obličeje.
A nezůstávají jen u toho, mnohé z nich si vlasy nad čelem dokonce vytrhají, aby dosáhly dokonale oválné linie, a zbaví se i svých řas a obočí, aby neodpoutávaly pozornost od jejich pečlivě pěstěné koruny krásy.
Tajemství šéfkuchaře
Přestože se obě pohlaví snaží, aby upoutaly pozornost, je tehdy manželství z lásky spíše výjimkou. Zejména ve vyšších kruzích jde o dopředu dohodnutou záležitost, která má co do činění s majetkem. Čím lukrativnější sňatek, tím bohatší svatební hostina.
Na ní se objevují nejen vybrané lahůdky, ale občas i bizarní a originální pokrmy. Ať už je to labuť nebo bobří ocas a nebo „kohout v helmě“.
Jde o kohouta, upraveného vcelku, který je přišitý k pečenému seleti, aby vypadal jako jezdec a na jeho hlavu je připevněna imitace helmy.
Ve jménu spravedlnosti
Manželství s sebou přináší mnohá úskalí a některé tehdejší metody řešení sporů jsou skutečně hodně netradiční. Historikové objevili starý německý spis, který v této souvislosti popisuje skutečnou bitvu.
Manželka nemusí stanout jako soupeřka proti svému muži, ale může si vybrat někoho, kdo za ni tento zvláštní soud vybojuje.
Pokud se však rozhodne zúčastnit se bitvy osobně, ve snaze o vyrovnání sil, stojí muž do pasu ve vykopané díře a jako zbraň má k dispozici jen hůl. Žena se postaví na okraj jámy s těžkým kamenem, zabaleným do látky.
Soud bojem je ve středověku poměrně často používanou metodou, a to samozřejmě i mimo manželské spory. Spory se ale řeší i u soudů. Ale pozor, u těch mohou skočit nejen lidé, ale i zvířata, od dobytka až po hmyz.
Zdaleka nejčastěji jsou obviněna prasata, a to od poranění části těla hospodáře až po sežrání dětí. Většina z nich je shledána vinnými a odsouzena k smrti. V roce 1474 je kohout potrestán ze zločinu snesení vejce.
Krysy jsou hnány před soudní tribunál, kde žaloba žádá, aby jim soud uložil povinnost opustit areál, kde působí neplechu.