Že se satelity Elona Muska můžou být potíže, zjistil v nedávné době sám americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na jejich „roztahovačnost“ v závěru roku upozornila také Čína.
Čína obvinila USA z ignorování závazků vyplývajících z mezinárodních smluv a nezodpovědného a nebezpečného chování ve vesmíru. Podle Pekingu satelity, provozované společností SpaceX Elona Muska, ohrožují život a bezpečnost astronautů.
Úhybné manévry
V poznámce pro Výbor OSN pro mírové využití vesmíru začátkem tohoto měsíce Čína uvedla, že její nová vesmírná stanice Tiangong (Nebeský palác) musela manévrovat, aby se vyhnula jednomu satelitu Starlink v červenci a druhému v říjnu.
„Tiangong musel převzít preventivní kontrolu před srážkou během dvou „blízkých setkání“ poté, co se satelity Starlink přesunuly na oběžnou dráhu, přičemž přinutily operátory Tiangongu změnit svůj kurz.
Strategie manévru byla neznámá a orbitální chyby bylo těžké posoudit,“ uvedl Zhao Lijian, mluvčí čínského ministerstva zahraničí.
Nebezpečí pro ostatní
V nótě se uvádí, že incidenty představovaly nebezpečí pro život nebo zdraví astronautů na palubě čínské vesmírné stanice, a Čína požádala generálního tajemníka OSN, aby rozeslal výše uvedené informace všem státům, které se zavázali k „dohodě o vesmíru“.
„Státy, které jsou smluvními stranami vesmírné smlouvy, jež je základem mezinárodního vesmírného práva, nesou mezinárodní odpovědnost za aktivity prováděné jak vládními, tak nevládními orgány ve vesmíru,“ dodal Lijian.
Starlink, divize Muskovy soukromé společnosti SpaceX, vypustila více než 1600 satelitů. Musk má povolení od amerických úřadů spustit celkem až 12 000 satelitů v programu, jehož cílem je poskytnout přístup k internetu většině planety.
„Úhybné manévry ke snížení rizika kolizí ve vesmíru jsou stále častější kvůli počtu a rychlosti, kterou jsou vypouštěny satelity.
Starlink je toho velkou součástí,“ řekl Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, a dodal, že „jakákoli kolize by pravděpodobně úplně zdemolovala čínskou vesmírnou stanici.“
Kdo je bez viny…
Na druhou stranu je třeba pamatovat na to, že ani Čína není bez viny. Země středu je velkým přispěvatelem vesmírného smetí.
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) musela během posledních 10 let několikrát uhnout kouskům z čínského vojenského protidružicového testu z roku 2007, který byl zřejmě tou největší „troskovou událostí“ v historii.
Stížnost Pekingu vyvolala na čínských sociálních sítích silnou kritiku Muska, jehož firma Tesla prodává v Číně každý měsíc desítky tisíc vozidel. Musk je v Číně široce obdivován, ačkoli pověst Tesly byla pošramocena po řadě nedávných havárií a skandálů.
Dá se tak očekávat, podle vyjádření uživatelů soc. sítí, že nastane jakýsi bojkot Tesly. Kalifornská SpaceX stížnost ze strany Číny dosud nereagovala.
(Úvodní foto: Shujianyang / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0)