Čas plískanic, sněhu a posolených chodníků nám dává pěkně zabrat. A což teprve našim botám. Proto bychom na ně měli myslet a starat se o ně.
Nejdůležitější je prevence
Než vyjdete ven do sněhu a břečky, boty dobře ošetřete. Musíte si ovšem vybrat správné prostředky. Každý materiál se chová jinak. Jsou-li z kůže, vezměte krém na boty a pořádně je nakrémujte. Po uschnutí nezapomeňte vykartáčovat.
Aby nedošlo k proniknutí vody do kůže, použijte některý z hydrofobních přípravků ve spreji, který na boty nastříkejte klidně ve dvou vrstvách. Abyste neudělali chybu, vyplatí se vybrat si krém i hydrofobní přípravek od stejného výrobce.
Boty semišové je třeba pořádně naimpregnovat, ale i tak třeba zvážit, jestli je vůbec do sněhu nosit. Totéž platí o botách z nubuku. Na těch by mohl sníh se solí zapříčinit trvalé poškození.
Před čištěním odkapat
Před dveřmi hadr, za dveřmi také a stejně pořád vytíráme špinavé loužičky z tajícího sněhu. Přitom existuje docela dobrá vychytávka, jakou je odkapávač.
Nezapomínejte sušit
Boty očištěné od sněhu, bláta či soli musíte nechat pořádně uschnout, než je znovu obujete, protože vlhké boty se rychleji ničí. To znamená měnit boty. Během noci totiž vyschnout nestačí.
Pomůže tomu stará dobrá vychytávka s novinami nacpanými do špičky, pozor ale na přímý zdroj tepla, který zvlášť kůži nedělá dobře, protože ztvrdne.
Když se boty prosolí
Ve městech se tomu nedá zabránit, protože ač se solí méně než před lety, sůl je prostě všude. Proto jakmile na botách objevíte bílé mapy od krystalizující soli, okamžitě ji z kůže odstraňte vlhkým hadříkem a teprve pak dejte boty schnout.
Dejte botám tvar
Používejte na boty, zvláště ty dražší a kvalitní, kopyta nebo napínáky. Myslíte, že to je inventář, který měla ve skříni tak vaše babička? Mýlíte se. Napínáky vytáhnou z bot vlhkost. Vyhladí kůži a vrásky, které se tvoří hlavně v oblasti nártu.
Nejde tomu zamezit, ani je úplně eliminovat, ale můžete je alespoň minimalizovat.