To, co každý dospělý dětem závidí, je jejich bezbřehá fantazie. Umění stvořit čarokrásný zámek i z krabice od bot… Smysl pro hru, kreativitu i nikdy nekončící pocit štěstí. Toto všechno, my dospělí, nějak v dospělosti ztratíme…
Co se tak na chvíli do dětských let vrátit a vytvořit našim nejmenším takové místo, které podněcuje vše výše zmíněné? Pokojík, ve kterém si i my dospělí budeme aspoň na okamžik připadat zase jako malé bezstarostné děti?
POHODLÍ PRO NEJMENŠÍ
Interiérový design už dávno nemyslí jen na komfort dospělých. Co se týče dětských pokojů, jde však promyšlený vzhled, důraz na kvalitu používaných materiálů i luxusní řemeslné zpracování ještě mnohem dále.
Základním prvkem je nekonečná hra s detaily a společným jmenovatelem pak multifunkčnost veškerého zařízení. Sestavy do dětských pokojíků si tak nesou nejen status funkčního nábytku, ale simulují často hračky a hrací hřiště.
Není výjimkou, že postele často vypadají jako princeznovské zámky, automobily, cirkusové stany, vlaky a podobně, policové systémy se mění na opičí dráhy a skříňky či komody obsahují skryté zásuvky na schovávání dětských pokladů.
INVESTICE DO KVALITY
Dětský nábytek musí splňovat mnohem přísnější kritéria na svou funkčnost. Očekáváme totiž od něj, že se při hraní dítě nezraní, ba co víc, že bude natolik komfortní, aby byl pro naše ratolesti bezpečným útočištěm.
Není tedy překvapením, že svou pořizovací cenou pak v mnohém převyšuje ostatní vybavení domu.
Ano, bavíme se tady o statisícových částkách. Dávno minulé jsou totiž doby, kdy byl dětský pokoj odkladištěm vyřazeného nábytku.
CO ŘÍKÁ FENG SHUI?
Jestli je někde opravdu potřeba harmonizovat prostředí a ladit energie, je to právě dětský pokoj. Základní pravidlo proto říká: nikdy neumisťujte postel k tzv. jangové stěně, ve které jsou okna či dveře.
Skrze otvory totiž energie plynou a může se tak stát, že vaše dítě bude neklidné a jeho spánek nevyrovnaný.
TIP PO ŠKOLÁKY
Žlutá barva a její odstíny podporují soustředění a myšlení, je proto vhodným základem do studijního koutku.
5 PRAVIDEL FENG SHUI
* TLUMENÉ BARVY – v klidové zóně, kde vaše dítě odpočívá a spí, se vyvarujte pestrých barev. Naopak jemné pastelové barvy uklidní a navodí pocit bezpečí a klidu.
* SEZENÍ – nikdy by nemělo být nastavené tak, aby dítě sedělo zády ke dveřím, protože to narušuje pocit bezpečí a rozptyluje soustředěnost.
* PRYČ SE SPOTŘEBIČI – děti jsou dráždivé a reagují na toky energií mnohem intenzivněji než dospělí. Feng shui proto nedoporučuje umisťování elektrospotřebičů v blízkosti hlavy.
* VESELÉ ODSTÍNY – naopak v zóně herny se doporučuje používat pestré intenzivní odstíny barev, které podněcují děti k tvořivosti, fantazii a nabíjejí je novou energií.
* BEZPEČÍ – v okolí dětské postýlky by mělo být vždy uklizeno bez poházených hraček. Během noci totiž děti velmi často chodí na toaletu či pít a čistota s pořádkem předchází možným zraněním.