Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
komerční sdělení
Budoucnost bezdrátového připojení: Představujeme Wi-Fi 7

V dnešním světě je bezdrátové připojení nezbytné pro osobní i profesionální použití. Od streamování videí a hraní online her až po vedení obchodních jednání a přístup k důležitým dokumentům, se spoléháme na Wi-Fi, abychom zůstali ve spojení a byli produktivní.

S tím, jak se technologie neustále vyvíjí, však roste i poptávka po rychlejším a spolehlivějším bezdrátovém připojení.

Zde přichází na řadu Wi-Fi 7. Pokud patříte mezi náročné uživatele internetu a vyžadujete maximální stabilitu i současný streaming videa na více zařízení současně, pak jistě uvítáte podrobnější představení další generace tohoto standardu v našem článku.

Co je Wi-Fi 7?

Jedná se o nejnovější standard Wi-Fi, známý také jako IEEE 802.11be. Funguje ve všech třech pásmech (2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz), aby bylo možné plně využít všechny zdroje spektra.

Zatímco Wi-Fi 6 byla postavena v reakci na rostoucí počet zařízení na světě, cílem Wi-Fi 7 je poskytovat maximální rychlosti pro každé zařízení s vyšší účinností.

Pokud se potýkáte s neustálým ukládáním do vyrovnávací paměti, zpožděním nebo přetížením, router Wi-Fi 7 pro vás bude nejlepším řešením.

Wi-Fi 7 slibuje, že uživatelé vůbec poprvé v historii nepocítí rozdíl mezi drátovým a bezdrátovým připojením k internetu.

Wi-Fi 7 zavádí ultra-širokou šířku pásma 320 MHz, 4096-QAM, Multi-RU a Multi-Link Operation, které poskytují rychlosti 4,8× rychlejší než Wi-Fi 6 a 13× rychlejší než Wi-Fi 5. Zároveň přináší zvýšenou kapacitu a lepší efektivitu.

Bude také podporovat nejnovější technologie, jako je streamování v 8K, virtuální a rozšířenou realitu a internet věcí (IoT).

Ještě vyšší rychlosti a větší kapacita

Jedním z nejvýznamnějších vylepšení Wi-Fi 7 je její rychlost. Ve srovnání se stávajícím standardem Wi-Fi 6 bude Wi-Fi 7 až 4,8x rychlejší, její teoretická propustnost bude činit až 46 Gb/s.

Latence bude nižší a díky 320 MHz širokému kanálu v 6GHz pásmu a MLO (Multi-Link Operation) poskytne Wi-Fi 7 až 5× větší kapacitu sítě pro připojená zařízení. To znamená, že si můžete stáhnout celý HD film během několika sekund.

Wi-Fi 7 využívá technologii nazvanou OFDMA, která umožňuje více zařízením sdílet stejný kanál bez rušení, díky čemuž můžete mít k Wi-Fi síti připojeno více zařízení, aniž by došlo ke snížení rychlosti nebo výkonu.

Vylepšená účinnost

Wi-Fi 7 také slibuje vyšší efektivitu než její předchůdci. Využívá totiž technologii zvanou Target Wake Time (TWT), která umožňuje zařízením naplánovat, kdy se probudí a začnou vysílat data.

To snižuje množství času, které zařízení tráví komunikací se směrovačem, čímž se sníží spotřeba energie a prodlouží životnost baterie zařízení.

Jaká zařízení budou podporovat Wi-Fi 7?

Stejně jako u každé nové technologie bude nějakou dobu trvat, než se Wi-Fi 7 rozšíří. Přední světoví výrobci však již představili první modely routerů i mesh systémů nebo přístupových bodů s tímto standardem.

Jako první na světě tak učinil TP-Link se svými produkty Archer BE550, Archer BE800, Deco BE85, nebo Deco BE65, které si představíme konkrétněji níže.

Hned na začátku je však potřeba se rozhodnout, zda vám stačí klasický Wi-Fi router nebo mesh systém, což se hodí zejména u velkých bytů a domů, kde díky použití více jednotek dochází k distribuci signálu rovnoměrně po celém po celém prostoru a přístroje, které jsou v pohybu, typicky mobilní telefony a tablety, se tak vždy automaticky připojují k jednotce s aktuálně nejvyšší přenosovou rychlostí.

Designově unikátní router Archer BE550 vám poskytne nadstandardní služby a robustní ochranu.

Díky rychlosti až 9214 Mb/s lze uskutečňovat videokonference v nejvyšší kvalitě, hrát ty nejnáročnější herní tituly online, ale i obsluhovat aplikace s rozšířenou nebo virtuální realitou.

Model disponuje pěti 2,5 Gb/s (4× LAN, 1× WAN) porty pro plnohodnotnou multigigabitovou konektivitu pro maximální rychlost domácího internetu. Jeden takový port má až 2,5× vyšší rychlost než klasické ethernetové porty.

Samozřejmostí je i port USB 3.0. Šest interních antén zesilujících signál pro bezdrátové připojení je rafinovaně ukryto na těle přístroje, aniž by byly vidět a jakkoliv překážely. Navíc router podporuje technologii EasyMesh a ochranu TP-Link HomeShield.

Archer BE550
Archer BE550

Ještě vyšších rychlostí dosahuje router Archer BE800, konkrétně až 19 Gb/s. Naplno tak využijete vše od smartphonů až po IP kamery.

Bleskové stahování, stejně jako streamování v 8K nebo online hraní zvládne hravě najednou, aniž byste okusili jakoukoliv prodlevu. Designově povedený model je zároveň vybaven širokou škálou portů.

Nechybí dva 10G WAN/LAN porty, z nichž je jeden klasický RJ45 a druhý je kombinovaný RJ45/SFP+ pro optické i měděné kabely. Další čtyři 2,5 G porty a jeden USB 3.0 port představují optimální řešení pro zajištění funkčnosti celé domácí sítě.

Osm integrovaných antén s podporou technologie Beamforming se pak stará o silné bezdrátové připojení s minimálním rušením.

Archer BE800
Archer BE800

Unikátní LED displej na čele routeru dokáže zobrazit více jak 3 000 grafických symbolů od počasí, přes aktuální čas až po emotikony. Samozřejmostí je podpora již zmiňovaných technologií EasyMesh a TP-Link HomeShield.

Technologii Wi-Fi 7 podporují i mesh systémy Deco BE65 a Deco BE85, jejichž hlavní předností je schopnost vytvořit sjednocenou síť s jedním názvem a heslem, kterou může využívat až 200 zařízení včetně produktů chytré domácnosti.

Oba modely využívají systému propojených jednotek a díky vzájemné komunikaci dokáží vytvořit silnou a flexibilní backhaul síť současně přijímající i odesílající data, která může fungovat bezdrátově nebo po kabelu.

Spolehlivě tak vytvoříte kvalitní pokrytí i v takzvaných mrtvých bodech, což jsou třeba vzdálené kouty v prvním patře domácnosti. Jednotky se prodávají jednotlivě nebo jako balení po dvou kusech a jsou kompatibilní i se staršími modely Deco.

Poskytují rychlost připojení až 9 214 Mb/s, resp. 19 Gb/s dle typu.

Deco BE65
Deco BE65

Závěr

Wi-Fi 7 je dosud nejrychlejší standard bezdrátové sítě. Výhody předchozích generací posouvá na zcela novou úroveň, a to například díky šířce pásma 320 MHz.

Pro uživatele znamená využívání Wi-Fi kvalitativní rozdíl, a to zejména při datově náročných operacích nebo při využívání velkého množství připojených zařízení současně. Wi-Fi 7 je zároveň tím pravým standardem pro vstup do světa rozšířené a virtuální reality.

Pokud tak plánujete upgrade bezdrátové sítě, rozhodně se vyplatí zvolit rovnou to nejlepší řešení, které je aktuálně na trhu dostupné.

Registrujte se na KKDS v Olomouci zde: https://www.isp-konference.cz/ka-kraci-digitalni-site-olomouc-2024/registrace.

Související články
Aby se jednotlivé chutě nerušily či nepřebíjely, je třeba zvolit vhodné bylinky k tomu správnému druhu masa. Které nám navíc umožní obejít se bez koření? To vám prozradí následující článek.   Do mletého masa je vhodné přidat: Libeček, který svou vůní připomíná polévkové koření, proto se mu u nás říká vegeta nebo maggi. Když je čerstvý, […]
Ať už se snažíte jakkoliv, v zimě prostě rostliny nemají ideální podmínky k růstu, a tak snadno podlehnou různým škůdcům.   Je to jednoduché – Rostliny mají málo světla, většinou vyžadují při přezimování snížení teploty, což také někdy nemůžeme dodržet, ve většině bytů je i suchý vzduch a jejich oslabení přímo přitahuje různé breberky…Abychom proti […]
Slunečné město Miami na Floridě se stane domovem dalšího rezidenční projektu v režii prestižní automobilky. Tentokrát si tuto destinaci pro svůj premiérový projekt vybrala značka Pagani, která proslula svými výkonnými a rychlými vozy. V oblasti North Bay Village nyní chce postavit mrakodrap Pagani Residences.   Slunečné město Miami na Floridě přivítá první luxusní rezidenční projekt […]
Starší ročníky s nostalgií vzpomínají na typickou nakyslou chuť a neopakovatelnou vůni obyčejné „Šumavy“, jak se ještě před čtvrtstoletím označoval v obchodech běžný konzumní chléb. Ti mladší už takové štěstí neměli.   Tenkrát samozřejmě podobně jako i teď existoval větší výběr (kmínový, žitný, pšeničný, pšenično-žitný…), ale přesto se dřívější sortiment, zásadně lišil od toho dnešního. […]
reklama
Historie
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského […]
Musely letušky na svatbu zapomenout?
Chce létat. Pilotní licenci má, ale že by se usadila v kokpitu letadla, o tom si může nechat jen zdát. Americká společnost je ještě příliš konzervativní na to, aby tolerovala ženy-pilotky. Ellen Churchová se tak do letadla musí dostat jinak…   Vystudovala zdravotní školu. Ellen Churchová (1904–1965) nabízí své služby letecké společnosti Boeing Air Transport. […]
Pevnost Stříbrná Hora: Rakušané si na chloubu Fridricha Velikého netroufli
Věčně hladoví vojáci mu za jídlo občas „zaplatí“ knoflíkem z uniformy. Hostinskému ze Stříbrné Hory ve Slezsku to ale nevadí. Ví, že jeho zákazníci svůj dluh hned zítra vyrovnají. Ve zdejší pevnosti totiž vládne tuhá kázeň a vojáky by za neupravenost čekal tvrdý trest!   Pruský král Fridrich Veliký (1712–1786) ve 40. letech 18. století […]
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu […]
Zajímavosti
Magické MSG Sphere: Největší kulovitá stavba světa
Nová lasvegaská dominanta se pyšní hned dvěma světovými rekordy. Předně na světě nenajdete větší kulovitou stavbu a zároveň je fasáda MSG Sphere opatřena největší LED obrazovkou! Displej zabírá úctyhodných 54 000 metrů čtverečních, a tak by do kapsy strčil i pražský Václavák!   K začátkům této unikátní stavby se musíme vrátit do února 2018, kdy […]
Osówka: Hitlerovo tajné město
Jen pár kilometrů od česko-polských hranic se poblíž polské obce Hlušice v Sovích horách nacházejí fragmenty tajemného podzemního města Osówka. Pokud by bylo dokončeno, bylo by jedním z největších stavebních projektů nacistického Německa.   Účel projektu nazvaného Reise (Obr) je tak tajný, že o něm neexistují žádné záznamy. Není znám ani zamýšlený rozsah podzemního města, […]
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s […]
Odkud vzala Evropa své jméno?
Evropa je něco víc než jen geografický útvar. Tento pojem přitom vznikne dříve, než lidé začnou rozlišovat různé části světa na kontinenty.   Starověcí Řekové rozdělují svět do tří hlavních celků: Evropy, Asie a Libye, tedy tehdy známé severní části Afriky. Tyto rozdíly použije antický učenec a „otec kartografie“ Klaudios Ptolemaios (asi 85–168) pro mapu […]
Záhady a napětí
Tajuplný hrad Arundel: Hlídá ho duch bývalého majitele?
Anglický hrad Arundel není dnes známý díky své architektuře nebo slavné minulosti. Mluví se o něm spíše v souvislosti s paranormální aktivitou, která je tu údajně velmi častá. Dokonce vznikl i podrobný seznam, který má místní duchy kategorizovat a vést soupis jejich pozorování. Jaké přízraky tu obchází po chodbách?   Arundel leží nedaleko anglického města Littlehampton jen […]
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes?   Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek, […]
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině […]
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie?   Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
historyplus.cz
Přemysl Otakar II. se přesvědčil o intrikách kurfiřtů
Jeho smrt se musí udržet v tajnosti za každou cenu. Král Václav I. skonal trochu nenadále 22. září 1253 v Počáplích u Berouna. Jeho syn a jediný dědic Přemysl Otakar II. se v té chvíli nachází stovky kilometrů od domova. Zrovna hájí své zájmy v Rakousku a Štýrsku. Domů se vrací skoro až o měsíc
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
21stoleti.cz
Mladí dospělí v Česku se potýkají s úzkostmi, depresemi i syndromem vyhoření
Dle výsledků deset let trvajícího výzkumu, který prováděl vědci z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, jsou mladí dospělí ve věku od 18
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
enigmaplus.cz
Otázka „za milion“: Kdo zavraždil mumii?
Existují záhadné vraždy, u kterých můžeme diskutovat, zda už byly, či nebyly promlčeny. Pak ale existují takové mordy, od kterých nás dělí již celé epochy. Jsou de facto z jiného světa. Takový je příp
Pečený losos s chřestem
tisicereceptu.cz
Pečený losos s chřestem
Tohle je jednoduchá a časově úsporná varianta na šmrncovní lahůdku, která zasytí i velké jedlíky a do níž můžete zapracovat všelijaké kousky zbylé zeleniny. Výsledek je pokaždé naprosto dokonalý. I
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
nejsemsama.cz
Když se vám zdá o fazolích, je to jasné zlé znamení!
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl
Už žádné zbytky!
panidomu.cz
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši.
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
nasehvezdy.cz
Jiřina Bohdalová potřebuje být stále mezi lidmi
Má pořád síly na rozdávání. Jiřina Bohdalová (92) opět ukázala, že i po devádesátce člověk může žít naplno. Nedávno se například zúčastnila křtu knihy významného českého novináře, na kterém se objevil
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
skutecnepribehy.cz
Snacha nás nehorázně využívá, mám toho dost!
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
epochaplus.cz
Máhátmá Gándhí nehodlal přihlížet vraždění mezi muslimy a hinduisty
Vrcholem politiky Mahátmy Gándhího se v roce 1930 stává tzv. solný pochod. Tisíce Indů šlapou 320 kilometrů pěšky pro mořskou sůl a daří se jim splnit cíl akce – prolomit britský monopol a zrušit spornou daň ze soli. Veřejné působení Móhandás Karamčand Gándhí (1869–1948) je spjato s duchovnem. Právě proto dostává přezdívku „Mahátmá“ čili „Velký
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa