Malý chlapec se drží máminých sukní. Ani za nic se jich nechce pustit. Otec musí zvýšit hlas. „Ničeho se neboj, synu! Jednou se staneš rytířem!“ slibuje vzápětí vystrašenému dítěti. Matka souhlasně přikývne a v jejích očích se zaleskne náznak pýchy…
Do sedmi let bývají šlechtičtí synkové ve středověku vychováváni matkami. Pak jim ale bezstarostné dětství končí. Otec je odváží na vychovávání na dvůr významnějšího šlechtice, nebo přímo na ten královský. Záleží na postavení a movitosti rodiny dítěte. To v novém prostředí zaujme funkci pážete.
Nic ponižujícího
Žádné dlouhé polehávání v peřinách. Páže musí být na nohou od časného rána a sloužit svému pánu – rytíři. Bude se mu starat o oděv, aby byl vždy čistý, bude leštit zbraně nebo servírovat pokrmy.
Když je třeba, vyrazí z hradu i jako poslíček. Navzdory tomu, že vykonává práci sluhy, funkci pážete nikdo tehdy nebere jako ponižující. Naopak. Za odměnu se chlapec leccos přiučí.
Vzdělání podle středověku
Páže si během zhruba následujících sedmi let osvojí dobré mravy, které dělají z mužů rytíře. Naučí se základům boje, vojenské taktiky, výborně jezdit na koni, lovit nebo při honu využívat dravců.
V mezičase se pak ještě může zdokonalit v písmu a čtení a dohnat to, co ho ještě nestihla doma naučit matka.
Také si osvojí hru na hudební nástroje nebo zpěv. Když pán zavelí, mělo by páže být schopno společně s ním zasednout k šachovnici a sehrát důstojnou partii této hry.
Výjimečná odměna
Za své pracovní nasazení ve službách pána nedostává páže žádný plat. Je ale vděčné za vzdělání, byt, stravu a také oděv. Ten bývá okázale nákladný. Odráží ostatně společenský status pána.
Za výjimečné služby však páže může získat nějakou odměnu v podobě peněz nebo šperku.
Předstupeň rytíře
14. rok života je pro páže dalším významným mezníkem. Povýší ze své funkce na tzv. panoše. Už bude moci doprovázet svého pána do bitvy, ale hlavně mu bude asistovat při turnajových kláních.
Sám by už měl z umění potřebného k tomu, aby v nich vítězil, leccos ovládat. Skutečným rytířem může být pasován kolem svých 21 let při zvláštním ceremoniálu nebo přímo na bitevním poli, kde si vyslouží ostruhy.
(Zdroj: HISTORY revue)