Nepodceňujte zánět průdušek. Nejen kašel, ale i pouhá dušnost či bolest v okolí hrudníku může být jeho příznakem. Komplikace v podobě zápalu plic na sebe nemusí dlouho čekat.
Příčinou toho onemocnění je nejčastěji znečištěné prostředí a kouř z cigaret. Svůj vliv může mít i přepracovanost, dědičné dispozice nebo celkové oslabení. Nejúčinnější prevencí je vyhýbat se takovému prostředí a styku s nemocnými.
Vhodná je stimulace činnosti plic pomocí zázvoru, nasadit tymián na uvolnění hlenu, myrhu jako přírodní antibiotikum, echinaceu na boj s viry a eukalyptový éterický olej do koupele a k inhalaci.
Příznaky
Před propuknutím zánětu průdušek, máte několik dní problém s krkem jakoby z nachlazení. Průdušky přivádějící vzduch do plic jsou zanícené a vyvolávají úporný, bolestivý kašel. K prvním příznakům zánětům patří většinou rýma.
Provázejí ji mírné teploty, bolesti v krku a začínají vás bolet svaly. Později se teplota začne zvyšovat a kašel zesilovat. Většinou dochází k vykašlávání bílého, nazelenalého či nažloutlého hlenu.
Průvodním jevem zánětu je hvízdavý dech, občas se objeví bolesti hlavy, někdy můžete očekávat i tlak na prsou.
Bakterie, nebo viry
Abyste předešli zhoršení nemoci, navštivte lékaře. Ten určí, zda je příčina bakteriálního nebo virového původu. V prvním případě většinou nastoupí antibiotická léčba. V druhém případě se řeší pouze snížení horečky a ulehčení odkašlávání. To dobře zvládají přírodní prostředky.
Nasaďte podběl a tymián
Smíchejte květ slézu lesního, plod anýzu, list podbělu a tymián. Lžíci bylin zalijte sklenicí vroucí vody a 20 minut louhujte. Pijte třikrát denně. V jiné bylinkové směsi využijte mydlici a proskurník, přidejte list podbělu, bezový květ, tymián a fenykl.
Na sklenku vody použijte lžičku směsi a louhujte půl hodiny. Dospělý člověk může vypít po třetince sklenice dvakrát denně.
V počáteční fázi zánětu průdušek můžete nasadit i takové klasické bojovníky jako je cibulový sirup, česnek, citron a také teplé mléko s medem a máslem. Zvláště první a poslední recept patří mezi nejklasičtější babičkovské rady.
Je dobré také pít horký lipový čaj a babičky doporučovaly jíst zdravou jáhlovou kaši.