Mít doma kdykoliv k dispozici čerstvé bylinky je skvělé. Použijeme je do jídla, někdy i k léčení, protože obsahují spoustu cenných látek. A jde to i v zimě.
Rozmarýn
Vytrvalý keřík s dřevnatými stonky je doma ve Středomoří, ale pěstuje se i u nás a zimu v pohodě přečká v bytě na okně. Venku by nepřežil. Dá se pěstovat několik let. Je potřeba dávat pozor na mírnou, ale pravidelnou zálivku a určitě mu dopřát hodně světla.
Lékárna
Lístečky rozmarýnu pomáhají při kožních onemocněních a v boji proti lupům, migrénám a depresím. Můžete ho vyzkoušet i proti šatním molům, postačí, když pár větviček rozmarýnu vložíte do skříně.
Pažitka
Na záhoně ji má snad každý, a tak nejjednodušší je kousek urýpnout a dát do květináče. Pokud jste to neudělali, můžete si ji vysít, nebo, což je rychlejší, koupit předpěstovanou.
V bytě ji pěstujeme nejlépe na jednom místě a na jiné stanoviště ji přenášíme jen výjimečně! Nemá ráda ani výkyvy teplot způsobené větráním nebo průvan.
Lékárna
Je zdrojem železa, vápníku, draslíku a vitaminu C. V lidovém léčitelství se doporučovala při problémech se žaludkem po nemoci nebo dietě. Stačí si ji dávat týden na chleba a uzdravení žaludku i střev urychlí.
Říká se, že i snižuje krevní tlak, ale i kdyby to byla pravda, tolik jí nikdy nesníte.
Petržel
Za oknem se pěstuje petrželka naťová kadeřavá, která rychle obrůstá, má výraznou chuť a svěže zelenou barvu. Stačí jí větší květináč, běžný substrát a pravidelná zálivka. Dobře jí dělá pravidelné sestřihávání.
Lékárna
Petržel obsahuje výrazné silice, je zdrojem provitaminu A a vitaminů B, C a E. Obsahuje také celou řadu minerálních látek jako draslík, vápník, hořčík nebo fosfor. Prospěšné jsou ale i další látky obsažené v petrželi, jako je karoten nebo flavonoidy.
Dráždivé silice působí močopudně, a proto se využívají při léčbě otoků nebo při zánětech močového ústrojí. Její konzumace napomáhá trávení, zklidňuje například střevní křeče.