Mít doma kdykoliv k dispozici čerstvé bylinky je skvělé. Použijeme je do jídla, někdy i k léčení, protože obsahují spoustu cenných látek. A jde to i v zimě.
Rozmarýn
Vytrvalý keřík s dřevnatými stonky je doma ve Středomoří, ale pěstuje se i u nás a zimu v pohodě přečká v bytě na okně. Venku by nepřežil. Dá se pěstovat několik let.
Je potřeba dávat pozor na mírnou, ale pravidelnou zálivku a určitě mu dopřát hodně světla. Někdy v zimě vlivem nepravidelné zálivky trochu opadá, ale to se spraví, když ho na jaře zastřihneme. A k čemu se hodí?
V kuchyni
Větvičky čerstvě utrženého rozmarýnu oceníte zejména při přípravě zvěřiny, jehněčího, drůbežího masa a ryb. Zkusit můžete kuřecí nebo králičí jatýrka, perfektní je při grilování nebo na pečené brambory.
Pažitka
Na záhoně ji má snad každý, a tak nejjednodušší je kousek urýpnout a dát do květináče. Pokud jste to neudělali, můžete si ji vysít, nebo, což je rychlejší, koupit předpěstovanou.
V bytě ji pěstujeme nejlépe na jednom místě a na jiné stanoviště ji přenášíme jen výjimečně!
Nemá ráda ani výkyvy teplot způsobené větráním nebo průvan. A pokud ji při ranním otevření okna nesundáme, snadno i namrzne. Zaléváme pravidelně, aby nevyschla, ale nesmí být také přemokřená, protože pak jí zahnívají kořeny a zajde.
V kuchyni
Má opravdu široké využití. Hodí se do pomazánek, k zelenině i k masu. Skvěle dokáže na závěr ochutit zeleninový a masový vývar.
Petržel
Za oknem se pěstuje petrželka naťová kadeřavá, která rychle obrůstá, má výraznou chuť a svěže zelenou barvu. Stačí jí větší květináč, běžný substrát a pravidelná zálivka. Dobře jí dělá pravidelné sestřihávání.
V kuchyni
Využijeme ji všude tam, kde používáme nať petržele, tedy především v polévkách, ale také třeba v těstovinách nebo pokrmech z mletého masa. Vynikající je do nádivek.