Přesněji řečeno se správnou mírou, protože i bylinkami se lze předávkovat. Překvapeni? Stará pravda říká, že každý lék může být jedem, záleží jen na množství.
Tím je stručně vyjádřeno, že pokud nějaká látka léčí, může také uškodit, pokud nehledíme na dávkování. A to platí úplně stejně o lécích průmyslově vyráběných jako o bylinných přípravcích.
Kdy si dát pozor
Především je nezbytné si předem pročíst návod na každém balení a nespoléhat jen na informace posbírané na internetu. Na obale je uvedená přesná denní dávka i upozornění na rizika. U většiny léčivek najdete varování, že je nebezpečné používat je v těhotenství.
Obecně opatrní bychom měli být také u bylin uklidňujících a ovlivňujících práci srdce. Další problém může nastat při dlouhodobém užívání, kdy se účinek bylin může měnit. To se týká kupříkladu i běžně používaných echinaceových kapek.
Andělika lékařská
„Spravuje“ žaludek, práci střeva a žlučníku. Kromě toho pomáhá při dýchacích potížích, uklidňuje nervy a bolestivost.
Nežádoucí účinky: Zvýšené dávky mohou naopak způsobit nervové podráždění. Při dlouhodobém užívání zvyšuje také citlivost vůči slunečnímu záření, takže může dojít k zánětům kůže.
Hloh obecný
Užívá se na úpravu krevního oběhu a snížení vysokého krevního tlaku. Současně také posiluje ochablý srdeční sval a povzbuzuje jeho činnost. Účinek má delší nástup, proto je třeba hloh brát pravidelně a nevynechávat dávky.
Nežádoucí účinky: Hloh může vyvolat nevolnost, malátnost a pocení i při odpovídajícím dávkování. V žádném případě se nesmí kombinovat s jiným přípravkem ovlivňujícím práci srdce.
Levandule lékařská
Nejznámější je její použití při stavech nervového vyčerpání a labilitě, bušení srdce, předrážděnosti či nespavosti, ale pomáhá také zlepšit trávení a zastavuje množení bakterií a plísní.
Nežádoucí účinky: Její tlumivý účinek na nervovou soustavu se ve vyšších dávkách může projevovat až zmateností a omámeností. Dráždivá je pak i pro trávení a vyvolává nevolnost.