Stará pravda říká, že každý lék může být jedem, záleží jen na množství. Tím je stručně vyjádřeno, že pokud nějaká látka léčí, může také uškodit, pokud nehledíme na dávkování. A to platí úplně stejně o lécích jako o bylinných přípravcích.
Především je nezbytné si předem pročíst návod na každém balení a nespoléhat jen na informace posbírané na internetu. Na obale je uvedená přesná denní dávka i upozornění na rizika.
Andělika lékařská
„Spravuje“ žaludek, práci střeva a žlučníku. Kromě toho pomáhá při dýchacích potížích, uklidňuje nervy a bolestivost.
Nežádoucí účinky: Zvýšené dávky mohou naopak způsobit nervové podráždění. Při dlouhodobém užívání zvyšuje také citlivost vůči slunečnímu záření, takže může dojít k zánětům kůže.
Hloh obecný
Užívá se na úpravu krevního oběhu a snížení vysokého krevního tlaku. Současně také posiluje ochablý srdeční sval a povzbuzuje jeho činnost. Účinek má delší nástup, proto je třeba hloh brát pravidelně a nevynechávat dávky.
Nežádoucí účinky: Hloh může vyvolat nevolnost, malátnost a pocení i při odpovídajícím dávkování. V žádném případě se nesmí kombinovat s jiným přípravkem ovlivňujícím práci srdce.
Kozlík lékařský
Má uklidňující účinek při pocitech strachu, srdečních neurózách, nervovém vyčerpání, migrénách a nespavosti. Tiší bolesti a uvolňuje křeče, například menstruační.
Nežádoucí účinky: Účinek velice záleží na dávkování, v malém množství zlepšuje soustředění a podporuje aktivitu, větší dávky naopak nervový systém tlumí.
Pokud dávku přeženeme, pak opět způsobí podráždění, může vyvolat poruchy srdečního rytmu, křeče, bolesti hlavy a další potíže. Nesmí se užívat dlouhodobě.
Levandule lékařská
Nejznámější je její použití při stavech nervového vyčerpání a labilitě, bušení srdce, předrážděnosti či nespavosti, ale pomáhá také zlepšit trávení a zastavuje množení bakterií a plísní.
Nežádoucí účinky: Její tlumivý účinek na nervovou soustavu se ve vyšších dávkách může projevovat až zmateností a omámeností. Dráždivá je pak i pro trávení a vyvolává nevolnost.