Preventivní prohlídky jsou velmi důležité pro včasné zjištění vážné nemoci jako je rakovina.
Nedávno zveřejněná studie „Prevence rakoviny:
Důvod neúčasti a vliv epidemie“ (Daniel Prokop, Eliška Dvořáková, Václav Korbel – https://www.paqresearch.cz/, 22.11.2022) se zabývala vlivem covidového období na preventivní prohlídky v rámci odhalování onkologických onemocnění.
Lidé v té době odkládali návštěvy preventivních prohlídek z obavy před covidovou nákazou. Alarmující je, že polovina lidí zanedbává screeningy rakoviny tlustého střeva a děložního hrdla.
Lidé svou absenci na preventivních prohlídkách zdůvodňovali tím, že nepociťují příznaky, tedy nepochopením samotného smyslu preventivního screeningu.
To se týká zejména lidí nad 50 let, kteří nechodí na screening rakoviny kolorekta (52 %), a v menší míře žen, které nechodí na mamograf a screening rakoviny děložního hrdla (38 %).
Významným důvodem neabsolvování kontrol jsou však také určité bariéry, které respondentům brání v návštěvě (museli by jet na kontrolu příliš daleko, nemohou se uvolnit z práce, neměli pro ně volný termín atd.).
Nejvíce takové důvody uvádějí ženy nad 45 let, které absentují v prevenci karcinomu prsu (32 %). Často také argumentují studem či strachem z diagnózy.
Strach zde není na místě, jelikož pozdě objevený nádor velice snižuje šance na možné úplné uzdravení.
Z výše uvedených důvodů, je nejdůležitější myslet na prevenci nádorových onemocnění. Co se týče prevence, lze ji rozdělit do 3 základních částí: primární prevence, sekundární prevence a terciální prevence.
Základem sekundární prevence je včasná diagnostika, jinak moderně řečeno „screening“. Včasné odhalení nádorového onemocnění, tedy ve stádiu, které je léčitelné, zaručuje vysokou šanci na úplné vyléčení.
Řada maligních nádorů zůstává dlouho skryta, necítíme bolest či jiné symptomy, dokážou růst i po dobu 5-10 let do objevení prvních citelných problémů, proto je nutné je včas objevit a lokalizovat.
V rámci sekundární prevence je základ aktivní vyhledávání nádorových onemocnění, nejlépe plošně v celé populaci v rámci pravidelných preventivních prohlídek.
Jako úplnou novinku na trh EU uvádí společnost CNEU MEDICAL s.r.o. neinvazivní metodu samovyšetření moči na zvýšený obsah tyrosinu.
Tyrosin a jeho obsah v moči se v současné době často objevuje ve vědeckých studiích jako ideální rakovinový marker a hraje významnou roli při včasném odhalení nádorového onemocnění – www.carcireagent.com
Včasná diagnóza znamená velkou šanci na uzdravení
Včasná diagnostika nádorového onemocnění je velmi důležitá a jakýkoliv nový způsob či metoda může zachránit životy pacientů.
Největší problém je, když pacient přichází s nespecifickými problémy velmi pozdě a bohužel, velmi často se stává, že pacient má již maligní nádor včetně metastáz.
Z tohoto důvodu jsou velmi podstatné preventivní prohlídky, samovyšetřování těla a zejména kvalitní testy na zjišťování nádorových markerů, které produkují nádorové buňky, a to jak z krve, stolice či moče.
Jeden z těchto důležitých testů je i diagnostický zdravotnický prostředek CarciReagent, pro pacienta jednoduchý na použití (domácí test) s vysokou senzitivitou na maligní tumory (až 96,7 %), jeho spolehlivost byla testována na více než 10.000 osob.
Jedná se o testovací sadu diagnostického zdravotnického prostředku IVD pro průkaz orientačního množství monohydroxyfenolových metabolitů (tyrosinu) v moči pacienta, který splňuje veškeré legislativní schválení pro bezpečné uvedení na trh EU (CE, SÚKL, ISO).
Více o testu CarciReagent zjistíte na www.carcireagent.com, a tento test lze již zakoupit přes e-shop na Lékárny IPC (prodej pro odbornou i laickou veřejnost).