Pobledlý anglický král Jindřich II. kráčí skrz rocamadourský poutní kostel Notre Dame. Míří k malému dřevěnému oltáři, na němž se skví černá soška Panny Marie. Když k němu dojde, padne na kolena a začne se modlit.
„Dej, ať se moje milovaná žena uzdraví,“ prosí panovník. Madona má totiž mít zázračnou moc. Pomůže i anglickému mocnáři?
Potemnělým kostelem Notre Dame se zničehonic rozezní nevelký zvonek zavěšený na stropě nedaleko Černé madony. „Podle lidí jde o znamení, že Panna Marie právě zachraňuje někoho, kdo je ohrožen na životě,“ uvádí religionistka Ella Rozett.
Soška samotná není nikterak krásná. Je vyřezaná ze dřeva a potažená vrstvou stříbra, jež bohužel záhy úplně zčernala. 66 centimetrů vysoké dílo má ovšem konat divy.
Právě díky tomu se vesnička Rocamadour, v níž je k vidění, stane jedním z nejnavštěvovanějších míst ve Francii.
Leží na jihozápadě země a je doslova nalepená na skále nad řekou Alzou. Přes osm set let už k sošce proudí davy věřících. Skutečně je schopná jim splnit přání?
Vyřezal ji prý světec
Z jeskyně, nacházející se pod Rocamadourem, lidé opatrně vynášejí kosterní pozůstatky. Jde o ostatky údajně patřící sv. Amadourovi. Nedaleko kostela Notre Dame jsou nalezeny v roce 1166. Měl to být právě sv. Amadour, jenž do vesničky kdysi dávno přinesl Černou madonu.
„Jedna z legend říká, že šlo o služebníka Panny Marie, který působil jako Ježíšův vychovatel,“ dozvídáme se. Se Svatou rodinou se měl Amadour seznámit během jejího pobytu v Egyptě. Ježíšova matku mu prý doporučila, aby odešel do Francie, což světec udělal.
S sebou si vzal i Mariinu sošku, kterou vyřezal evangelista Lukáš. Amadourovy ostatky už bohužel v kostele k vidění nejsou. Roku 1562 je zničili protestanti, konkrétně Jean Bessonias, který je rozdrtil kovářským kladivem.
Za sto let 126 zázraků
Z velkých vypouklých očí Jindřicha II. (1133–1189) kanou slzy. „Mnohokrát děkuji,“ šeptá panovník. První zázrak údajně Černá madona vykoná v roce 1148. Nedlouho poté se do vesničky rozjede anglický král.
Stane se tak poté, co se roznemůže jeho žena Eleonora Akvitánská (1122–1204), jíž patří jihozápadní cíp Francie včetně Rocamadouru.
Soška údajně Jindřicha vyslyší a královna se záhy jako mávnutím kouzelného proutku uzdraví. Jen během 12. století prý madona způsobí neuvěřitelných 126 zázraků.
Později proto k sošce zamíří řada korunovaných hlav, jako Ludvík IX. (1214–1270) nebo Karel Sličný (1294–1328). Pouť k ní vykoná i zakladatel templářů.
Pozitivní léčivá energie
„Tak to jste byl vy, pro koho zvonil zvon,“ spráskne ruce kněz, když si vyslechne příběh jednoho z poutníků. Mezi léty 1385 až 1617 se zvonek umístěný nedaleko sošky sám od sebe patnáctkrát rozezvučí. Má to značit, že Panna Marie právě někoho zachránila.
Dotyčný pak musí podniknout pouť do Rocamadouru a sošce poděkovat. Výčet zázračných schopností Černé madony je údajně velmi široký. Dokáže prý uzdravovat nemocné, vracet rozum lidem, kteří zešíleli, trestat zločince a ženám pomáhat s otěhotněním.
„Popsáno je i několik případů, kdy měla navrátit život mrtvému novorozenci,“ uvádí Rozett. S něčím takovým samozřejmě vědci nesouhlasí. Když ovšem místo zkoumají senzibilové, zjistí, že je prodchnuté pozitivní léčivou energií…