Je to zvláštní, kdekdo pěje chválu na superpotraviny z dalekých krajů, a tahle skromná zelenina plná zázračných látek jako by nebyla.
V lepším případě se jako Popelka krčí někde na zastrčeném regálu ve stínu svých barevných kolegyň. No, ruku na srdce, kolika z vás napadlo ji pěstovat nebo občas koupit? A věřte nebo ne, je to velká škoda.
Je totiž bohatá na vápník, hořčík, železo, síru, fosfor, vitamin C (toho má víc než citron), vitaminy skupiny B. To ale zdaleka není všechno.
– Je silně močopudná, čistí močové ústrojí, v některých případech pomáhá vyloučit i močové kamínky, některé prameny uvádějí, že pomůže i při inkontinenci.
– Podporuje trávení, posiluje činnost jater, žlučníku a rozpouští žlučové kamínky.
– Zvyšuje chuť k jídlu a podporuje činnost střev.
– Je přírodním antibiotikem. Má také výrazné antivirové, protiplísňové a antibakteriální účinky. Navíc výborně rozpouští hleny.
– Pomáhá při nespavosti a bolestech hlavy.
Jak ji konzumovat?
Ideálně syrovou, ale přiznáme se, že je přece jen trochu ostřejší chuti, a najde se i opravdu ostrá. Takže buď ji přidávejte do salátu nebo třeba na chlebíčky nakrájenou na tenounké plátky, ale opravdu jen trochu, nebo ji osolte a nechte vypotit.
Pokud by se vám i potom zdála ostrá, poduste ji na másle. Vrcholu chuti ovšem dosáhnete, když ji opečete dozlatova, vlastně zkaramelizujete. Samozřejmě můžete upravovat s jinou zeleninou, smažit, zapékat, podávat s omáčkou, případně grilovat. Přesto pro zdraví je nejlepší jednoznačně čerstvá.
Sirup na nachlazení, který chutná
Odkrojte svrchu plátek ředkve a potom ještě další, silný asi 8 mm. Z něj vykrojte ve středu kolečko o velikosti desetikoruny. Plátek vraťte na ředkev, otvor zasypte třtinovým cukrem a přiklopte vrchním plátkem.
Za půl dne se cukr promění v přesnou dávku sirupu, kterou snězte spolu s plátkem s otvorem. Místo cukru můžete použít med. Postup opakujte, až sníte celou ředkev.