Je to scéna jako z Čelistí. Drobná loď se kolébá na hladině, když tu se vynoří gigantické stvoření a začne narážet do jejího kýlu. Nezůstane jen u toho. Záhadný tvor se ho dokonce pokusí prokousnout! Bohužel nejde o hollywoodský biják, ale o realitu.
Odehraje se roku 2008 v Kalifornském zálivu. Zaútočil na bárku Erica Macka mytický Černý démon?
Prošedivělý rybář s osmahlou tváří, jaterními skvrnami na rukou a nepřehlédnutelnými jizvami od čelistí na nohou se obrátí na turistu, který si od něj chce půjčit loď a vypravit se s na ní na obhlídku Kalifornského zálivu.
„Dávejte si pozor. V hlubinách má přebývat El Demonio Negro,“ upozorní ho. Podle indiánských legend pod zdejší hladinou žije záhadná bytost, jíž domorodci dali jméno El Demonio Negro, tedy Černý démon. Zkazky o něm se později šíří také mezi rybáři.
V oblasti totiž v minulosti zahynulo velké množství námořníků, po nichž zbyly vraky lodí s prokousnutým kýlem. V zálivu navíc něco bestiálně zabijí velryby.
Je za to zodpovědný Černý démon? A jde o živého tvora, nebo o astrálního predátora, kterého nelze zabít, jak tvrdí jiní?
Je jako duch
Ve tváři zkušeného rybáře Erica Macka je patrné zděšení. Se svou lodí brázdí roku 2008 Kalifornský záliv, když pod hladinou spatří obří stín. Ten se rychle zvětšuje, až narazí do jeho bárky.
„Začal vší silou bušit do lodě, až ji málem převrhnul,“ vzpomíná Mack. Pak stvoření, které se podobá žraloku, jen je větší a děsivější, než jakákoli známá paryba, otevře tlamu a snaží se ostrými tesáky udělat do lodi díru a poslat ji ke dnu.
Podle Macka je predátor temně černý a dosahuje délky okolo 20 metrů. Občas jakoby zmizí, aby se za pár vteřin objevil někde jinde. Je jako duch. Mackovi se naštěstí podaří dostat loď do mělčích vod a následně do přístavu.
Prehistorický žralok?
Zpěněné vlny omývají tělo mrtvé velryby. Na zdechlině je zvláštní to, že má okousané ploutve.
Podle záhadologa Luthera Urswicka se za Černým démonem možná skrývá prehistorický megalodon. „Šlo o nejděsivějšího žraloka, který brázdil oceány,“ míní.
Pravěký netvor měřil bezmála 30 metrů a svými 17 centimetrů dlouhými zuby by skutečně byl schopný prokousnout kýl menší lodě. Na své oběti útočil tak, že se ponořil do hloubky a pak na ni zespodu najel. To dokonale odpovídá tomu, co popsal Eric Mack.
Megalodoni navíc lovili velryby, jimž s oblibou ukousávali ploutve. Podle vědců ale tento druh už dávno vyhynul. Záhadologové si to nemyslí. Spatřit ho je prý možné u australských břehů a pak právě v Kalifornském zálivu.
Paryba s melanismem
Po plavidlu, které před několika hodinami, vyplulo na moře, jako by se slehly vody. Podle některých neřádí v Kalifornském zálivu prehistorická paryba ale astrální duch, nebo dokonce mořský drak.
Ten se sem měl dostat až z Ďáblova moře, v němž se to těmito bestiemi prý doslova hemží. Vědci mají jiné vysvětlení. Podle nich za útoky stál žralok obrovský. Ten ovšem dosahuje délky maximálně 12 metrů, navíc je mírný a živí se planktonem.
Moc pravděpodobné to tedy není. Reálněji zní jiná varianta. Podle ní na Macka útočil žralok lidožravý. Měří sice zpravidla „jen“ 7 metrů, v roce 2012 ale moře v Kalifornském zálivu vyplavilo exempláře bezmála dvacetimetrový.
„Černou barva lze vysvětlit melanismem, tedy poruchou, vedoucí ke ztmavnutí pigmentu,“ objasňuje publicistka Carolyn Cox. Lidožravý žralok je totiž normálně bílošedý.