Po krachu burzy na Wall Street se stávkuje v celé Americe, v celém světě a stávkuje se i v továrně na sny v Hollywoodu, protože i tyhle sny dělají normální lidé. A ti chtějí peníze.
Filmoví producenti stávkující nesnášejí.
Jack Warner (1892–1978) mluví o „radikálních bastardech“, Walt Disney (1901–1966) se s nimi pere a Darryl F. Zanuck (1902–1979) prohlašuje, že „všechny svoje autory by skosil samopalem, jen kdyby se opovážili uspořádat před jeho studiem 20th Century Fox demonstraci“.
Ti trpaslíci…
V té době vznikne jeden z nejlegendárnějších snímků všech dob a nejmírumilovnější postava všech dob. Sněhurka. Klasická pohádka v té nejklasičtější podobě, na které dělá štáb 570 kreslířů. Ze Sněhurky (1937) je kasovní trhák.
Stává se hitem a všechny ostatní filmy v tržbách čtyřnásobně překonává. Jenom ve své době vynese skoro 8 milionů dolarů (dnes přes 3 miliardy korun). Všechno se zdá být v nejlepším pořádku, až na pocity řadových animátorů.
Ti nejlepší sice berou i 500 dolarů týdně (200 000 Kč), nicméně drtivá většina z nich nedosáhne ani na 12 dolarů týdně (5 000 Kč). Uživili by se lépe, kdyby malovali pokoje. K tomu mají fůru přesčasů, které ale Walt Disney neproplácí. Nahrazuje je jenom poukazy na jídlo.
Když Hollywood pláče
Situace se vyhrotí o čtyři roky později, kdy zaměstnanci u Disneyho začnou stávkovat. I když se situace v tomto studiu časem vyřeší, problém nastává i v dalších studiích.
Památeční je rok 1945, konkrétně 5. říjen. Den, kterým vrcholí posledních šest měsíců stávek 10 500 zaměstnanců pod hlavičkou Konfederace studií. Chtějí vyšší platy a lepší pracovní podmínky. Díky nim stojí natáčení, dolary necinkají a producenti zuří.
Konfederace se postupně dohodne na podmínkách skoro se všemi studii, ale ne s Warner Bros. Jack Warner, prezident společnosti, totiž o stávkujících říká, že to „jsou všechno komunisti a radikální bastardi…“.
A tak k branám ten den, v pátek 5. října 1945, přijde asi 1 000 lidí. V 6:00 se nestávkující zaměstnanci studia nemohou dostat přes barikády. Vzplanou první ohně, strhne se potyčka kulisáků a policistů. Výsledkem je 323 zatčených a 40 raněných.
Policie musí použít slzný plyn nebo proud vody z hadic. Ten den bude navždy známý jako „Černý pátek v Hollywoodu“.