Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
Česká tragédie

Největší výbuch v našich zemích!

Co se stalo v bolevecké muničce?

V květnu roku 1917 došlo na našem území k obrovské katastrofě. V muniční továrně Škodových závodů v plzeňském Bolevci došlo k tragickému výbuchu. Během něj zemřelo 202 lidí včetně žen a dětí. Dalo se tragédii zabránit?

Stavba továrny v Bolevci začala už v roce 1901, tedy ještě dobrých pár let před první světovou válkou. Nejprve se jednalo o zkušební střelnici pro děla, která se sestavovala ve Škodovce v centru Plzně.

Postupem času se z ní vlivem větších nároků monarchie stala největší muniční továrna v Rakousku-Uhersku. Na ploše okolo 60 hektarů vzniklo téměř samostatné městečko, ve kterém pracovaly asi tři tisíce mužů, žen i dospívajících dětí. Vyrábělo se zde na 50 druhů nábojů ráže 37 až 305 mm.

Bezpečnost se neřešila

Bolevec měl být především hlavním zásobovacím centrem, zřejmě proto se při výstavbě příliš nedbalo na bezpečnost. Sklady se budovaly velmi rychle a levně, a nové objekty se stavěly i bez úředního povolení.

Budovy tak vznikaly blízko sebe, což se později ukázalo jako velice nešťastné. Sklady byly kvůli opožděným dodávkám munice přeplněné extrémně výbušnými látkami. A co víc, nedaleko budov vedly koleje, kam se vozily vagony s trinitrotoluenem neboli TNT.

Bezpečnost se v té době moc neřešila.
Bezpečnost se v té době moc neřešila.

Všechno špatně

V osudný den 25. května přišlo do továrny celkem 2850 dělníků a 354 lidí, pracujících na dalších stavbách. Kromě nich v areálu zůstávali také úředníci Škodových závodů nebo vojenští důstojníci.

Již v průběhu dne si vedoucí směny Vojtěch Žižka všiml poškozené miny, na kterou upozornil ředitele Rudolfa Thiela. Ten však zprávě nevěnoval žádnou pozornost a Žižkovi pouze řekl, ať dá minu stranou.

Co se pak stalo okolo půl druhé odpoledne, můžeme dnes už jen hádat. První výbuch nastal v budově číslo 10, v oddělení zapalovačů, ve které se montovaly miny o hmotnosti 16 kilogramů. V tu chvíli vše zahalil dým a vlivem vybuchujících min došlo k řetězové reakci.

Až do Plzně

Výbuch slyšeli lidi až v centru Plzně. Mohutný kouř byl vidět i několik desítek kilometrů daleko. Práci záchranářům navíc komplikovaly další a další exploze.

Jenže když už všichni doufali, že mají nejhorší za sebou, došlo okolo třetí hodiny k největšímu a nejsilnějšímu výbuchu skladu s trhavinami. Nad továrnou se objevil sloup krvavě zbarveného dýmu a v té chvíli se všech 56 dílen a hal proměnilo v popel.

Tlaková vlna byla tak silná, že rozbila okna i v centru Plzně. Ohromný hřib byl vidět až na zámku Chýše, vzdálený od továrny 40 km, kde zrovna trávil čas spisovatel Karel Čapek. Tato otřesná událost se později stala inspirací pro jeho román Krakatit.

Kouř z výbuchu byl vidět i z Plzně.
Kouř z výbuchu byl vidět i z Plzně.

Děsivý pohled

Po této tragédii se život v místě doslova zastavil. Byly zavřeny školy i další pracoviště a přerušil se provoz na železnici mezi Plzní a Žatcem. Vyděšení lidé se skrývali v lesích, na polích a v lomech.

Z továrny zbyly jen trosky, ve kterých ležela ohořelá a znetvořena těla dělníků. Dlouhou dobu nebylo možné začít s odklízením a vyprošťováním raněných, neboť vzduchem stále létaly střepiny z vybuchující munice.

Přesto se našlo několik statečných, kteří se odvážili jít ostatním na pomoc. Kvůli sbíhajícím se lidem však museli vojáci uzavřít přístup k továrně, aby tak zamezili další katastrofě.

Někteří dělníci si zachránili život tím, že se schovali v tunelu pokusné střílny.

Těžká identifikace

Přes veškerou opatrnost bylo i druhý den zabito několik dalších desítek lidí. Bohužel zahynuly i děti, které si v dalších týdnech hrály venku a omylem narazily na nevybuchlou munici, která byla rozmetána do okolí.

Pozůstatky těl často nebylo ani možné identifikovat. Rodinní příslušníci je tak určovali pouze na základě zbytku šatů či obuvi, prstýnků, náušnic a podobně. Mrtvé poté začali pohřbívat do tři metry hlubokých hromadných hrobů na boleveckém hřbitově.

Lidé nedokázali ani rozpoznat příbuzné.
Lidé nedokázali ani rozpoznat příbuzné.

Ututlání tragédie

Kvůli obavám z nepokojů četníci nedovolili přístup ani nejbližším příbuzným. Lidé dostávali pouze jmenovitě vydávané legitimace. Korektní nebyl ani přístup rakouských úřadů, které se snažily katastrofu úplně zamést pod koberec, avšak neúspěšně.

Ředitel Rudolf Thiel byl zatčen. Tíhu trestu však neunesl, a ještě před vynesením rozsudku se oběsil. Pohřeb obětí Škodovy závody sice uhradily, ale tento krok lidé brali jen jako pouhé gesto.

Podle některých i tato událost vedla později ke stále rostoucímu odporu proti válce a císařské moci.

Šlo tragédii zabránit?

Stále se spekuluje o tom, jestli mohly být následky tragédie menší. Kdyby byly dodržovány základní bezpečnostní předpisy a stavby nestály tak blízko u sebe, vybuchl by zřejmě pouze objekt č. 10 a exploze by zabila nebo zranila jen několik málo lidí.

Druhou okolností byla přeplněnost továrny a to, že zrovna v ten den bylo doručeno několik vagonů TNT, který kvůli nedostatku místa pracovníci uložili pod pracovní stoly v budově číslo 10. Posledním faktorem, vedoucímu k nehodě, se stal bezesporu lidských faktor a špatně vyhodnocená situace, týkající se vadné miny.

Související články
Historie velryb je jedním z největších záhad evoluce. Jak tito savci, kteří dýchají plícemi, přišli o nohy a vrátili se do moře? Na tuto otázku se pokusí odpovědět dokument Tajemné údolí velryb v Egyptě, který bude mít premiéru ve čtvrtek 29. února ve 20:00 na televizní stanici Viasat Nature. Všech 90 druhů dnes žijících velryb […]
Mnozí zmiňují divočáky, lišky, jeleny nebo dokonce medvědy. Stále častěji se s divokými zvířaty setkáváme přímo v ulicích měst. Proč se tak děje a zda je za to někdo zodpovědný, to jsou otázky, které necháme na jiných. My se raději podíváme do jiných zemí a prozkoumáme, jaká další zvířata po celém světě se přizpůsobila životu […]
Svět ukrývá mnoho pokladů a tajemství. I když objevitelů, historiků a cestovatelů je hodně, některá pozoruhodná místa jsou stále překvapením pro mnohé z nás. Neprobádané místa Ázerbájdžánu, rozmanitá historie Albánie či úchvatná atmosféra Kypru jsou jedny z míst, která nám mají co nabídnout a vyprávět. Uznávaná historička Bettany Hughes, se vydala prozkoumat pozoruhodné úkazy, o kterých jste možná doposud neslyšeli. Hora, […]
Velká jezera Severní Ameriky jsou zásobárnou pětiny světové sladké vody a páteří obrovského ekosystému, který ze všech úhlů ve třech dílech zkoumá nový kanadský dokument Nezkrocená Velká jezera. V premiéře jej uvidíte na Viasat Nature v pondělí 5. července. Hořejší jezero, Huronské jezero, Michiganské jezero, Erijské jezero, Ontarijské jezero a další menší jezera a řeky […]
reklama
Historie
Dostávaly princezny Falckou korunu jako věno?
Konečně je králem. Jindřich IV. z Lancasteru v roce 1399 svrhl svého předchůdce Richarda II. z anglického trůnu a při té příležitosti nechává zhotovit soupis pokladů v královské pokladnici. Zastaví se snad chvilku nad gotickou ženskou korunou, bohatě ozdobenou drahokamy? Tuší, že se na ostrovy dostala z Čech?   Úzká zlatá obroučka měří v průměru […]
Dřel Krčín dělníky z kůže?
Jakub Krčín je nejen chytrý, ale i nesmírně podnikavý. Jakožto hospodářský správce obrovského dominia Rožmberků má navíc velký vliv. Zakládá pivovary, mlýny, dvory, ovčíny a samozřejmě rybníky. Při jejich budování jde však přes mrtvoly!   Počátky rybníkářství v Čechách se ztrácejí v mlze. Chybějí přímé důkazy, zůstávají jen různé hypotézy. Skutečné rybníky začnou zakládat až […]
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792 […]
Budoval Jiří IV. britský Tádž Mahal pro své milenky?
Nevypadá ani trochu jako britské královské sídlo. Spíš jako palác z Pohádek tisíce a jedné noci. V anglickém přímořském letovisku Brighton ho nechává zbudovat král Jiří IV., který si v něm chce léčit bolestivou dnu, a navíc potřebuje zázemí pro své milostné eskapády.   Zpočátku stojí na místě této extravagantní stavby letní sídlo pro prince z Walesu, […]
Zajímavosti
Iluze Měsíce: Je tak velký, jaký ho vnímáme?
Podívejte, nad obzorem vychází Měsíc. Ten je ale veliký! Když ale pár chvil počkáte, než se dostane vysoko na oblohu, najednou bude sotva poloviční. Proč se zmenšil? Je najednou od Země dál? Rozhodně není, všechno je jen iluze!   „Když je Měsíc nízko na obzorem, jeho světlo k nám prochází hustší atmosférou, a ta ho […]
Antibakteriální gel: Skutečně ochrání před nemocemi?
Antibakteriální gely se staly naším společníkem nejen na cestách, ale také v běžném životě: jsou po ruce v kanceláři, doma i v restauracích. Nosíme je v kabelkách i v kapsách. Víte ale, jak je používat správně, aby skutečně fungovaly? Existuje několik zásad, které se vyplatí dodržovat.   Dezinfekce jako taková je známá už od konce […]
Chtělo by to kolečka! Jak vznikla kancelářská židle?
Dva kroky k exempláři na stole, tři k mikroskopu a zpět ke svému stolu jich musí ujít pět. A za chvíli dva další kroky k odpadkovému koši! Vstát, sednout – a pořád dokola. Světoznámý přírodovědec Charles Darwin to vyřeší: na židli si přimontuje kolečka!   Od kdy lidé používají židle? Chtělo by se říct, že takřka od vždy. […]
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na […]
Záhady a napětí
Italská sekta Beati Paoli: Chránila, nebo vykořisťovala?
Ve dne putují od kostela ke kostelu v mnišském rouchu a v noci se zase scházejí v podzemí Palerma a spřádají temné plány. Jsou odhodláni mstít se za bezpráví, jehož se vlivní bohatí dopouštějí na chudých a slabých obyvatelích města. Alespoň tak společenství Beati Paoli líčí některé pověsti. Existovalo vůbec? A bylo jejich cílem skutečně […]
Tajemný Krvomlýn v Harasově: Legenda o lásce a pomstě
V srdci Kokořínska, mezi pískovcovými skalami a lesy, stojí místo opředené krvavou pověstí. Kdysi zde prý existovalo mlýnské kolo, které místo vody poháněla lidská krev. Pověst vypráví o tragické lásce, surové pomstě a duchu nešťastné dívky. Kde se tato temná legenda vzala?   V kokořínském kraji na tvrzi Harasov žije Slavibor se svou krásnou dcerou […]
Fenomén „divokých mužů“ ve středověké mytologii: Byli to přežívající neandrtálci?
Chatrně oblečený venkovan se kradmo ubírá lesem a co chvíli se pozorně rozhlíží. Nedivte se, vydat se v 15. století do lesa pro nějaký ten otop, to byl často i hrdelní zločin. Pak se však stane něco strašného. V lesním přítmí spatří mohutnou postavu s černými rozcuchanými vlasy. Je to snad sám vládce pekla?   Ve středověké […]
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte? […]
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
21stoleti.cz
Mimozemský život nemusí být založen na uhlíku
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší plan
Moje sousedka mi začala dělat problémy
nejsemsama.cz
Moje sousedka mi začala dělat problémy
Nikdy jsem si nemyslela, že se v důchodu budu muset znovu učit říkat „ne“. Jmenuji se Irena, je mi 70 let a až do nedávné doby jsem byla přesvědčená, že mám vcelku klidný a vyrovnaný život. Byla jsem dlouhé roky šťastně vdaná, manžela mi před časem bohužel vzala rakovina. Měli jsme jedinou dceru, ta se
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
epochaplus.cz
Zoologie: Mláďata goril a návrat losů – Dobré zprávy ze světa zvířat
Svět zoologie přináší na jaře samé dobré zprávy! Pražská zoologická zahrada se pyšní hned dvěma novými gorilími mláďaty, z nichž nejmladší, samička Gaia, byla slavnostně pokřtěna ikonickou primatoložkou Jane Goodallovou. Zároveň se po desítkách let v české části Krkonoš objevil los evropský, a potvrdil tak dobrou kondici zdejší přírody. Tyto události nejenže ukazují na úspěchy
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
enigmaplus.cz
Chrám Pumapunku: Postavili ho bozi primitivních domorodců?
Na území bolivijských And v nadmořské výšce 4000 metrů se nachází místo, jehož existence je záhadou. Ruiny chrámového komplexu zvaného Pumapunku jsou tvořeny kamennými bloky tak inženýrsky přesných tv
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
nasehvezdy.cz
Vojtková už nebude skákat, jak on píská
Otočily se v manželství Romana Vojtka (53) a Petry Vojtkové (37) role a tentokrát to bude on, kdo bude žadonit o pozornost své lásky? Jeho žena totiž údajně začíná víc stavět samu sebe na první mí
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
skutecnepribehy.cz
Naučila jsem se říkat pravdu do očí
Lhát se prostě nemá. Nikdy! Ani ve chvílích, kdy člověk nepřizná pravdu jen proto, aby udělal druhým radost. To mě naučila až moje dcera. Jako holka z vesnice jsem byla vychovávána tak, že musím být za každou cenu slušná. Vždy a všude, i v případě, že mi to nebude úplně po chuti. A tak jsem občas snědla to, co jsem
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
panidomu.cz
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
historyplus.cz
Albrecht II. rázně potlačil pražskou vzpouru
„Já jim dám. Kacíři jsou to, a navíc i zrádci!“ rozčiluje se Albrecht Habsburský a s očima zapíchnutýma do podlahy přechází z jedné části komnaty na druhou. Hlavní adept na uvolněný český trůn umí být velkorysý a má smysl pro spravedlnost, ale zdejší kališníci u něj kolaborací s polským princem překročili únosnou mez. Za to
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz