Úvod
Věda
Planeta země
Historie
Zajímavosti
Lifestyle
Záhady a napětí
České start-upy ESA BIC jsou úspěšné v kosmu i na Zemi

3, 2, 1… Start! Stratoscout míří vzhůru, až do stratosféry.

Jako správný průzkumník se vydává vstříc neznámému a doufá, že jeho cesta není jednosměrná.  O několik hodin později a několik set kilometrů severovýchodně od startovacího pole balon přistává a přináší cenné záznamy z výšky 35 kilometrů nad Zemí.

Jako dítě, které si rozbaluje vánoční dárek – tak vypadají inženýři ze start-upu Stratosyst, když otevírají gondolu svého Startoscouta po úspěšném zkušebním letu. Potřebovali vyzkoušet technologie pro svou připravovanou stratosférickou platformu.

Ta bude jednou suplovat některé družice a drony, poskytovat telekomunikační signál nebo fotografovat určité oblasti.

VZNIKÁ STRATOSFÉRICKÝ DONUT

Testovací Stratoscout má zatím tvar klasického balónu, chystaný projekt ale bude vypadat spíše jako přerostlý koblížek donut. Dvěma připravovaným verzím zatím tým Stratosyst pracovně říká Skyraiser a Skyrider… Skystation se jim nelíbí a Skywalker je bohužel už zabraný…

Stratosyst ale nejsou jedinou tuzemskou firmou se stratosférickými ambicemi. Vedle nich vyvíjí pseudodružice i start-up ZetJet, který ale místo balonu vsadil na letouny s elektrickým pohonem.

Jeho tvůrci jsou ze Švýcarska a do Česka je přivedla spolupráce s ČVUT a s kosmickým inkubátorem ESA BIC. Z Česka se tak pomalu stává stratosférická velmoc a není náhoda, že oba  stratosférické start-upy jsou v tomto inkubátoru.

ESA BIC: VESMÍR PRO TALENTY JE NA DOSAH!

Vesmír, kosmické technologie, rakety a družice… To vše zní jako vzdálený svět, jemuž se jde přiblížit jen díky novému sci-fi filmu.

Vesmír ale není tak nedosažitelný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Teflon nebo suchý zip jsou příklady vynálezů, které nám na Zemi už zevšedněly. Přitom to kdysi byly zcela přelomové technologie používané ve skafandrech.

Businessový inkubátor ESA BIC podporuje mladé firmy, přenášející kosmické technologie zpět na Zemi nebo naopak vyvíjející nové technologie do vesmíru. ESA BIC Prague byl založen v roce 2016 a o dva roky později se k němu připojil ještě ESA BIC Brno.

Do obou inkubátorů dohromady už bylo přijato 23 start-upů. Mezi podporovanými projekty jsou nejen stratosférické stanice, luxusní lehká kola z kosmických materiálů, družice, drony či algoritmy pro výpočty propagace nejistot.

Světlo světa tu spatřily také diagnostické technologie zpracovávající zvuk i rentgen na ověřování pravosti uměleckých děl.

Zkrátka projekty, kombinující kosmické a podnikatelské nápady, využívají kosmické patenty, navigační systémy nebo dálkové snímkování Země. Tedy technologie, které nám pomáhají v každodenním životě.

DO VESMÍRU ZA ZLOMEK CENY

Ještě výše než do stratosféry míří suborbitální rakety od start-upu Suborbitality. Ty i se svým nákladem vyletí do výšky nad 100 kilometrů, odkud se se kontrolovaně vrátí zpět na Zemi.

Mohou tak provádět vědecké experimenty a technologické testy v reálných podmínkách vesmíru – a to za zlomek ceny konkurence. Dveře kosmu se tak otevírají i pro různé výzkumné instituce a univerzity.

Do nejvzdálenějších vesmírných končin se pak z Česka vydává start-up Spacemanic. Ten staví malé družice – takzvané cubesaty (velikost základního cubesatu je 10x10x10 centimetrů).

Jeden chytrý telefon dnes zastane počítače, které kdysi zabíraly celou místnost nebo menší budovu. Cubesaty sledují stejný vývoj a díky technologickému pokroku dokáží do jisté míry nahradit družice, jež byly v minulosti mnohonásobně objemnější a těžší.

Cubesaty jsou méně náročné na výrobu a díky své menší velikosti a hmotnosti i na dopravu do vesmíru. Jedna raketa jich na oběžnou dráhu dokáže vynést až několik desítek najednou.

Menší technická i finanční náročnost znamená, že už nemusíte být kosmická agentura nebo velká firma, abyste se podívali do vesmíru.

Start-up Spacemanic dokonce své cubesaty nabízel i ve vánoční akci – co jiného je důkazem toho, že se vesmírné dobývání stává dosažitelnější než staré dobré nákupní slevy?

Z ORBITY POMÁHAJÍ ZEMĚDĚLCŮM…

Mnoho z nás si zemědělství stále představuje jako těžkou práci na poli s kombajnem. Ale i do této kombajnové oblasti stále více zasahují nové kosmické technologie.

V českém ESA BICu jsou inkubované startupy pomáhající s plánováním sazby, vytvářejí plány pro období sucha nebo doporučují ty nejlepší pesticidy.

Některé k tomu využívají data z družic Sentinel evropského programu Copernicus. Například firma BigTerra kombinuje družicová a meteorologická data s numerickými modely počasí.

Pomocí jejich vyhodnocení dokáže africkým zemědělcům poradit, jak mohou nejlépe podpořit úrodu, kdy začít se sázením a kdy je optimální doba pro sklizeň. Startup za sebou úspěšné projekty v Ghaně a Zambii, kde pracoval s tamějšími neziskovými organizacemi.

… I INDICKÝM RYBÁŘŮM

Kosmické technologie se vedle zemědělství dostávají i do další stejně staré oblasti lidského společenství – rybářství.

Do pražského inkubátoru ESA BIC byl nově přijat indický start-up Numer8, který bojuje s nadměrným rybolovem a svou mobilní aplikací podporuje malé rybáře.

Projekt, jenž nyní zakládá svou pražskou pobočku, už v minulosti spolupracoval s OSN a má za sebou úspěšné projekty v Indii a na Srí Lance.

Kombinuje data Copernicus s navigačním systémem Galileo a na základě tohoto dálkového pozorování Země dokáže malé rybáře poslat na místa, kde je největší pravděpodobnost úspěšného rybolovu, a zároveň tato místa zakrýt v případě, že už je na místě příliš mnoho lodí.

Na principu rekuperace energie létá i Airbus Zephyr, lehký solárních UAV Zephyr 7 (na snímku) se stal v roce 2010 držitelem oficiálního vytrvalostního rekordu pro nenaplněné bezpilotní vzdušné vozidlo.

Ve vzduchu vydržel 336 hodin, 22 minut a 8 sekund

CO SI VYBAVÍTE, KDYŽ SE ŘEKNE ESA?

Je opravdu škoda, že mnoho lidí zná spíše autobazar ESA než Evropskou kosmickou agenturu – a ještě méně lidí zná české úspěchy na poli kosmického dobývání a podnikání.

Možná chodíte do práce nebo do školy s budoucím českým Elonem Muskem… Nebo jste to třeba zrovna vy. Nadějné talenty mají v Česku díky inkubátoru ESA BIC možnost uskutečnit své hvězdné nápady!

POHON PRO PSEUDODRUŽICE I LETADLA

Start-up ZetJet vyvíjí elektrické pohonné jednotky pro letadla i takzvané pseudodružice. Jde o autonomní letouny létající ve výškách nad úrovní dronů a zároveň pod úrovní vesmírných družic.

ZetJet Technologies pracuje s rekuperací energie způsobem snižujícím spotřebu paliva či elektrické energie nutné k pohonu letounu. Proč jsou pseudodružice zajímavé? Jejich cena se pohybuje na 10 až 20 procentech ceny družic, přičemž mohou zastat podobné funkce.

Během dne jsou pseudodružice schopny létat na solární pohon, v noci pak využívají energii nashromážděnou v bateriích. Pokud se podaří tento nový motor úspěšně dovyvinout, čeká nás brzo možná i revoluce v komerční letecké dopravě.

FOTO: ESA BIC PRAGUE, STRATOSYST, WIKIPEDIA.COM

Související články
Vědci z Botanického ústavu AV ČR se podíleli na dvou významných studiích, které byly publikovány v časopisech Science a Science Advances. Tyto studie se zaměřují na vliv atmosférické depozice dusíku na diverzitu bylinného patra lesů v Evropě a Severní Americe. Výsledky výzkumu prokázaly posun rostlinných druhů na západ i pokles diverzity bobovitých rostlin.   Atmosférické […]
Vědci z Botanického ústavu AV ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě. Výzkum, publikovaný v časopise The Holocene, ukázal, že zdrojem této rozmanitosti jsou světlé lesy z doby ledové, ve kterých se mohla vyskytovat řada druhů dnešních luk.   Druhově nejbohatší […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje.   Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za […]
Diabetes je závažné onemocnění, které neovlivňuje jen hladinu cukru v krvi, ale může způsobit i vážné poškození zraku. Diabetická retinopatie (poškození sítnice oka), jedna z nejčastějších komplikací cukrovky, patří k hlavním příčinám slepoty ve světě.   Avšak moderní technologie přinášejí naději, jak těmto komplikacím předejít. Nový diagnostický nástroj jménem Aireen, založený na umělé inteligenci, umožňuje rychlou […]
reklama
Historie
Znali husité jen spěch, hlad a modlení?
Husitský sněm rozhodl o dalším válečném podniku. Každý, kdo s kališníky sympatizuje, se má zapojit. Za ideály husitů tak bojují vznešení páni, nižší šlechticové, měšťané i chudáci. Zatímco dříve byla zemská hotovost svolávána na dobu určitou, se vznikem polních vojsk je tu rázem permanentní armáda.   Šlechta formuje jízdní oddíly těžkooděnců, ale jádrem husitských vojsk […]
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie […]
Bohuslav Martinů strávil dětství na věži
V těsné blízkosti bytu duní ohlušující věžní zvony. Uloženo v zásuvce prádelníku si tu ale tiše a spokojeně pobrukuje malé dítě, kterému je předurčeno stát se jedním z největších českých hudebních skladatelů v dějinách.   Když 8. prosince 1890, právě ve svátek Panny Marie, vyzvánějí zvony na věži poličského kostela sv. Jakuba, nemohou obyvatelé města o 36 […]
Katedrálu zachránil potápěč
Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé 170 metrů s klenbou, tyčící se do výše 24 metrů, se objevují trhliny.   K vyboulenému zdivu se přidávají uvolněné a padající kameny a celá budova se naklání…„Základy v měkké zemi nejsou vybudovány dostatečně pevně,“ […]
Zajímavosti
Hlasitý spánek nás trápí už tisíce let!
Z ložnice starých Egypťanů se ozývá zvuk motorové pily. Kde ji vzali před 3500 lety? Samozřejmě to není pila, to jen muž hrozivě chrápe! Když ženě dojde trpělivost, vyběhne před dům, utrhne větvičku tymiánu a začne s ní mávat své drahé polovičce kolem nosu. Pomůže to?   Z egyptských lékařských papyrů dobře víme, že noční […]
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice […]
Hřbitov se zkříženým hnáty: Piráti najdou věčný klid u Madagaskaru!
Ostrov Svaté Marie platí za zapomenutý kout planety. Madagaskarská končina prožívá zlatý věk na přelomu 17. a 18. století, kdy se tamní zátoky stávají výtečným úkrytem pro piráty. Zřídí si tu dokonce i svůj vlastní hřbitov!   O ráji bukanýrů a korzárů se poprvé zmíní anglický pirát Adam Baldridge, který během roku 1691 zvedá kotvy […]
Vzkříšení pratura: Z vyhynulého zvířete se stane poklad
Toto mohutné zvíře s impozantními rohy je zobrazeno na pravěkých jeskynních malbách či petroglyfech a jeho podoba je otisknuta také ve figurkách z doby bronzové…Objevuje se na starověkých egyptských reliéfech a v náboženstvích starověkého Blízkého východu symbolizuje sexuální potenci, sílu i zdatnost.   Jeho rohy se používají jako součást obětních darů, trofeje i nádoby na […]
Záhady a napětí
Talentovaný mrzák Héfaistos
Máme-li si představit pohanského boha, většině z nás nejspíš vytane na mysl urostlá a mocná postava hodna svého božského postavení. Héfaistův případ je však něco úplně jiného. A přesto patří mezi nejoslavovanější bohy antického Řecka.   Na to, že zdaleka ne všechny mytologické příběhy jednotlivých bohů jsou božská rodinná idylka, jsme už poměrně zvyklí. Snad […]
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?   […]
Tuhý kořínek vyhynulé šelmy: Mohl v Africe přežít prastarý druh medvěda?
Odskočit si z tuniské pláže do blízkého okolí a natrefit na medvěda? Zní to možná úsměvně, ale medvědi se v této části Afriky hojně vyskytovali, a to ještě relativně nedávno. Medvěd atlaský byl dobře znám například Římanům, kteří tuto šelmu rádi využívali při gladiátorských zápasech. Kam se však tento druh medvěda v proudu času ztratil? Může stále někde […]
Zjevení Panny Marie v Litmanové: Staly se mladé dívky svědky zázraku, nebo obětí klamu?
Že zázraky neexistují? A co když ano? Jeden takový se mohl stát v roce 1990 na sousedním Slovensku. Dvě mladé dívky si tehdy nedaleko obce Litmanové užívaly bezstarostných her, když v tom se jim zjevila samotná Panna Maria Neposkvrněné Čistoty. Od té doby se hora Zvir stala nejmladším poutním místem.   První zjevení se mělo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
historyplus.cz
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání
Hrady a zámky v zimě nespí!
epochanacestach.cz
Hrady a zámky v zimě nespí!
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
skutecnepribehy.cz
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
Ta mrcha si počkala na třídní sraz a tam to pěkně všem řekla. Podrobně a bohužel pravdivě. Porušila tím slib, že bude mlčet, výměnou za peníze a byt, který jsem jí tehdy přenechala! Třídní srazy a vůbec všelijaké ty sedánky s bývalými spolužáky, kolegy či známými, mi byly odjakživa protivné. A to je ještě dost slabé slovo. Můj
Tradiční zelníky
tisicereceptu.cz
Tradiční zelníky
Jednoduchý recept z levných a dostupných druhů zeleniny – brambor a zelí. Doplnit je můžete špenátem, jogurtovým dipem nebo zeleninovým salátem. Potřebujete 500 g brambor 250 g kysaného zelí 1
Ukládání s vytříbenou elegancí
rezidenceonline.cz
Ukládání s vytříbenou elegancí
Komody, skříně i šatny, jež v obytném prostoru sehrávají nezastupitelnou roli z pohledu praktického mobiliáře, jsou i významným estetickým doplňkem interiéru. Přestože jejich prvotním posláním je věci především skrývat za neprůhlednými dvířky z různých materiálů, k nimž patří především dřevo v různé povrchové úpravě, v posledních letech se objevují i efektní designové prvky s vysokým
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
enigmaplus.cz
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od č
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
nasehvezdy.cz
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
Porodila druhé dítě, pořídila nový byt, pustila se do jeho rekonstrukce a zdálo se, že je herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina na tohle všechno sama. Není to tak dávno, co se sp
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
21stoleti.cz
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, výv
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
iluxus.cz
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague, situovaný na střešních terasách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí, přichází i letos od listopadu s oblíbeným konceptem posezení ve vyh
Tradiční anglická
nejsemsama.cz
Tradiční anglická
Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, pravil anglický dramatik W. S. Maugham. Jak ale na to? Ingredience na 2 porce: ● 4 kvalitní vepřové klobásky ● 400 g bílých fazolí v rajčatové omáčce ● 2 vejce ● 4 plátky anglické slaniny ● 4 žampiony ● větvička cherry rajčátek ● 100 g žampionů ● olivový olej ● toustový chléb Postup: Fazole vlijte i
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
epochaplus.cz
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl,
Potřebujete pečovatelskou službu?
panidomu.cz
Potřebujete pečovatelskou službu?
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz